Top hledané
Výsledky (0)
Jeden z deseti republikánů už nechce volit Trumpa, jelikož byl uznán vinným v soudním procesu.

Ranní ptáče: Desetina republikánů už nechce volit Trumpa. Maledivy zakázaly vstup Izraelcům

Radim Červenka
03. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Maledivy

Uznání vinny poškodilo Trumpa v očích desetiny republikánských voličů. Vláda ostrovního státu Maledivy rozhodla o zamezení vstup Izraelců do země kvůli pokračujícím útokům na Pásmo Gazy. Evropská unie oznámila, že v jejich členských státech bylo uvedeno rekordní množství kapacit na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Ukrajinský prezident Zelenskij obvinil Čínu, že napomáhá mařit mírové úsilí na Ukrajině, které měla pomoci zprostředkovat mezinárodní konference ve Švýcarsku. 

Trumpova vina u soudu odrazuje desetinu republikánských voličů

Podle průzkumu agentury Reuters/Ipsos, deset procent registrovaných republikánských voličů tvrdí, že pravděpodobné nebudou volit Donalda Trumpa po jeho odsouzení za falšování obchodních záznamů, aby zakryl platbu za mlčení pornohvězdě. Sběr odpovědí probíhal do pátku minulého týdne.

Dvoudenní průzkum provedený několik hodin po čtvrtečním odsouzení republikánského prezidentského kandidáta porotou na Manhattanu také ukázal, že 56 % registrovaných republikánských voličů uvedlo, že případ nebude mít žádný vliv na jejich hlasování, a 35 % uvedlo, že spíše podpoří Trumpa, který prohlásil, že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná, a slíbil odvolání proti rozhodnutí poroty.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Izraelci dostali zákaz vstup na Maledivy, kvůli válce v Gaze

Maledivy oznámily, že v souvislosti s válkou proti Hamásu v Gaze zakážou vstup do země držitelům izraelských pasů. Prezidentský úřad ostrovního státu v Indickém oceánu, který je známý svými luxusními letovisky a nekonečnými plážemi s bílým pískem. Maledivský prezident Mohamed Muizzu rozhodl zákaz zavést na základě doporučení vlády.

Izraelské ministerstvo zahraničních věcí po zprávě o zákazu doporučilo Izraelcům, aby se vyhnuli cestám na ostrov. Izraelským občanům, kteří se zdržují v zemi, doporučuje ministerstvo zahraničí zvážit odjezd, s upozorněním, že svým občanům na ostrovech nebude izraelská diplomacie schopna pomoci, píše se na webu CNN.

EU má k dispozici rekordní množství obnovitelné energie

Podle zprávy think-tanku Ember se výroba energie z větrných a solárních elektráren v Evropské unii od roku 2019, kdy se současná Evropská komise ujala funkce, do roku 2023 zvýšila o 46 % a nahradila pětinu výroby energie z fosilních paliv v instalovaném výkonu.

Komise navrhla cíl 45 % podílu obnovitelných zdrojů energie na celkovém energetickém mixu do roku 2030. Volby do Evropského parlamentu se konají 6.-9. června. Průzkumy naznačují, že hlavní proevropské strany kolem politického středu - pravý střed, levý střed, zelení a liberálové - budou mít menší zastoupení než v současnosti, zatímco krajní pravice bude mít zisky. Produkce energie z uhlí za sledované období však reálně klesla jen o 2 %, nicméně v současnosti má Evropa historicky největší množství instalovaných zdrojů obnovitelné energie, což umožňuje pokles výroby z uhlí bez dalších investic, uvedla agentura Reuters.

Otevřít v galerii (1)
Větrné elektrárny
Větrné elektrárnyZdroj: Pixabay

Podle Zelenského Číná pomáhá Rusku narušit chystanou mírovou konferenci

Na chystanou mírovou konferenci ve Švýcarsku se chystají zástupci desítek zemí. Jednou z nich, která by mohla mít zásadní vliv na konec války na Ukrajině je Čína, na ekonomické spolupráci s nejlidnatější zemí světa je Rusko bytostně závislé. Podle Zelenského však Čína využívá svůj mezinárodní vliv opačným směrem a podporuje ruské válečné úsilí.

"Rusko s využitím čínského vlivu v regionu, také s využitím čínských diplomatů, dělá všechno pro to, aby mírový summit narušilo. Je bohužel nešťastné, že taková velká nezávislá země jako Čína je nástrojem v rukách ruského prezidenta Vladimira Putina,"

prohlásil ukrajinský prezident na adresu Pekingu, jak uvedla ČTK.

Zdroje: ČTK, reuters.com, cnn.com, 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze