Top hledané
Výsledky (0)
Evropská ekonomika se dostala do mírného růstu, negativní trend posledních let se může obrátit.

Ranní ptáče: Do evropské ekonomiky přišlo jaro. Facebook a Instagram vyšetřuje EU

Radim Červenka
01. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Euro

Plošná ekonomická situace ve státech EU se začala obracet do pozitivního trendu. Společnost Meta, která provozuje Facebook a Instagram čelí vyšetřování ze strany Evropské komise. Ve Velké Británii čelí dva muži kriminálním postihům za pokácení známého stromu. Čína eskaluje konflikt v Jihočínském moři agresivním útokem lodí čínské pobřežní stráže na filipínská civilní plavidla.

Hospodářství EU je opět v růstu

Evropská ekonomika se v prvním čtvrtletí roku 2024 dostala z mělké recese a ukončila tak rok faktické stagnace. Expanze v bloku je rozložená napříč jednotlivými státy a všechny největší národní ekonomiky dosáhly o něco lepších výsledků, než se očekávalo. Klesající inflace zvýšila kupní sílu spotřebitelů a tolik obávaný nárůst nezaměstnanosti se neprojevil.

Podle v úterý zveřejněných údajů Eurostatu vzrostl hrubý domácí produkt v celé eurozóně za tři měsíce do března o 0,3 %. V předchozích dvou čtvrtletích se snížil o 0,1 % a v předcházejícím čtvrtletí vzrostl pouze o 0,1 %. V meziročním srovnání se produkce zvýšila o 0,4 procenta, informoval server Politico.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Facebook je vyšetřován Evropskou komisí, podezření jde k ruským dezinformacím

Rozjelo se formální vyšetřování společnosti Meta Evropskou komisí kvůli jejímu nakládání s politickým obsahem, včetně podezření na ruskou vlivovou kampaň. Vzhledem k blížícím se volbám v EU i jinde úředníci uvedli, že budou posuzovat, zda přístup společnosti k moderování dezinformací na Facebooku a Instagramu neporušil právní předpisy EU.

Komise má mimo jiné obavy, jak Meta dohlíží na své reklamní nástroje a zda je nezneužívali "škodliví aktéři". Šetření bude rovněž zkoumat, zda je společnost Meta dostatečně transparentní, pokud jde o její moderování politického obsahu a účtů, uvedl web BBC.

Obvinění z pokáceného stromu, který si zahrál ve filmu s Kevinem Costnerem

Dva muži byli obviněni z pokácení populárního 150 let starého stromu Sycamore Gap, který se loni vyvrátil na Hadriánův val v severní Anglii. Osmatřicetiletý Daniel Graham a jednatřicetiletý Adam Carruthers byli obviněni ze způsobení škody a poškození zdi, kterou nechal v roce 122 n. l. postavit císař Hadrián k ochraně severozápadní hranice Římské říše.

Bylo jim nařízeno, aby se 15. května dostavili k magistrátnímu soudu v Newcastlu. Pokácený strom se díky majestátní koruně platanu mezi dvěma kopci stal oblíbeným objektem krajinářských fotografů. Poté, co se v roce 1991 objevil ve filmu s Kevinem Costnerem "Robin Hood: Král zbojníků", se stal cílem cesty podél hradeb, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, uvedla agentura AP.

Čína útočí na filipínské lodě ve sporné oblasti

Filipíny v úterý obvinily čínskou pobřežní stráž z obtěžování a poškození dvou svých lodí ve sporné oblasti Jihočínského moře a odmítly stanovisko Pekingu, že tato plavidla z ostře sledované mělčiny vyhnaly.

Filipínská pracovní skupina pro otázky Jihočínského moře uvedla, že loď pobřežní stráže a rybářské plavidlo byly poškozeny vodními děly, která použily lodě čínské pobřežní stráže, když plavidla mířila ke sporné mělčině Scarborough, otevírá novou kapitolu v otázce pomoci filipínským rybářům v této oblasti. Rybářská loď byla navíc poškozena narážením lodí čínské pobřežní stráže. Oblast je zdrojem mezinárodních konfliktů, které se nyní vyostřují, uvedla agentura Reuters.

Zdroje: apnews.com, rwuters.com, bbc.com, politico.eu

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze