Top hledané
Výsledky (0)
Na uvolněné místo velvyslance v Česku putuje vrcholový manažer

Ranní ptáče: Do Prahy se chystá nový americký velvyslanec. Afričtí migranti chtějí více do Evropy.

Radek Polák
04. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Sabet působil v řadě technologických společností

Od konce roku 2020 j post amerického velvyslance u nás neobsazený. Změnit by to měl Bijan Sabet. Nevládní organizace varují, že se počty afrických migrantů, kteří mají namířeno do Evropy, opět zvyšují.

Velvyslancem USA má být investor Bijan Sabet

Prezident Spojených států Joe Biden navrhl amerického investora Bijana Sabeta na post velvyslance v České republice.

"Jsme potěšeni, že prezident Biden oznámil záměr nominovat Bijana Sabeta jako velvyslance v České republice. Demonstruje to silné přátelství mezi Spojenými státy a Českou republikou. Nominaci teď musí schválit americký Senát,"

uvedla na twitteru americká ambasáda v Praze.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Třiapadesátiletý Sabet je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley, Kalifornii a Massachusetts.

Počet afrických migrantů roste

Itálie letos hlásí vyšší počet migrantů, než tomu bylo loni. Na lodní trase  z Afriky jich bylo v tomto roce již více než 42 tisíc. Za celý loňský rok to přitom bylo „jen“ 30 tisíc. Nevládní organizace Sea-Watch, Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée ve společném prohlášení proto uvedly, že by státy EU měly přijít s plánem na záchranu migrantů.

Například loď Lékařů bez hranic Geo Barents s 659 lidmi na palubě žádá již několik dní přístavy v Itálii a na Maltě o povolení zachráněné migranty vylodit. Loď Ocean zase až po několika dnech dostala svolení vysadit v Salernu 387 lidí. Loď Sea-Watch pak v sobotu vylodila dalších 438 osob.   

Otevřít v galerii (4)
Nápor migrantů z Afriky nepolevuje
Nápor migrantů z Afriky nepolevujeZdroj: Pixabay

Hrozí obnovení války v Náhorním Karabachu

Situace na Náhorním Karabachu se znovu vyostřuje. Ázerbájdžán oznámil, že ovládl několik pozic a zničil arménské cíle v této horské enklávě, o níž země naposledy svedla s Arménií válku v roce 2020. Obě strany už dříve oznámily, že při střetech v oblasti zahynuli nejméně dva arménští bojovníci a jeden ázerbájdžánský voják.

Představitelé obou zemí se z obnovení střetů obvinily navzájem. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že situace v Náhorním Karabachu se zhoršila a obvinilo z jednoho porušení příměří Ázerbájdžán. Vzhledem k eskalaci napětí ve středu vůdce neuznávané karabašské republiky Arajik Harutjunjan vyhlásil částečnou vojenskou mobilizaci.

Otevřít v galerii (4)
Arménie musí opět bránit svoji územní celistvost
Arménie musí opět bránit svoji územní celistvostZdroj: Pixabay

Zájem o nová auta snižuje Evropa

Výrobci automobilů hlásí nižší poptávku v Evropě a Severní Americe. Podle analytiků přibývá důkazů, že spotřebitelé si kvůli rostoucí inflaci nechávají hotovost na nezbytné věci. Ačkoli některé luxusní značky, například Ferrari a Mercedes, zvýšily výhled prodeje kvůli přetrvávající vysoké poptávce po špičkových modelech, vyhlídky pro většinu odvětví jsou chmurnější.

Výroba je pomalejší než obvykle a dodávky jsou výrazně nižší než loni, uvádí vedoucí pracovníci z odvětví.

"Ubývá nových objednávek,"

konstatoval při zveřejnění výsledků hospodaření šéf německého výrobce vozů BMW Oliver Zipse. Poukázal přitom hlavně na Evropu.

Otevřít v galerii (4)
Zájem o koupi aut v Evropě klesá
Zájem o koupi aut v Evropě klesáZdroj: Freepik

Operátor O2 má před konkurencí náskok

O2 jako jediný tuzemský operátor staví svou 5G síť zcela od základů, tedy jde cestou kompletní výměny technologie, jak zjistily výsledky měření, které provedlo České vysoké učení technické.

"Nejvyšší rychlost stahování byla naměřena pomocí aplikace nPerf, kde O2 dosáhlo 704 Mbit/s, velmi podobně dopadlo měření pomocí Speedtestu, kde O2 dosáhlo 636 Mbit/s,“

uvedl Vladimír Dáňa z Centra kybernetické odolnosti ČVUT s tím, že tyto rychlosti jsou zhruba dvojnásobné oproti konkurenci.

O2 aktuálně pokrývá 5G sítí více než 2,6 milionu obyvatel České republiky. V případě společnosti T-Mobile je to zhruba 2,8 milionu obyvatel.

Otevřít v galerii (4)
5G sítě buduje podle ČVUT od základů v Česku především O2
5G sítě buduje podle ČVUT od základů v Česku především O2Zdroj: Freepik

Zdroje: ČTK, AFP, Reuters, IDnes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze