Top hledané
Výsledky (0)
V Evropě je již 16 zemí, kde se může u stejnopohlavních párů uzavírat manželství

Ranní ptáče: Dočkají se páry stejného pohlaví uzákonění manželství? V Michiganu v primárkách vítězí Biden a Trump

Radek Polák
28. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Česko je jednou z posledních zemí v Evropě, kde možnost uzákonění manželství stejnopohlavních párů není povolena

Poslanci budou rozhodovat o tom, zda by mohly stejnopohlavní páry dál uzavírat nynější registrované partnerství. Projednávat se bude také možnost uzavírání manželství. Prezidentské primárky podle předběžných informací ovládli v Michiganu Joe Biden i Donald Trump. Díky tomu jsou hlavními adepty na boj o americký prezidentský úřad.

Uzákonění manželství pro páry stejného pohlaví je ve Sněmovně

Sněmovna by měla dnes schvalovat poslaneckou novelu o uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro páry stejného pohlaví. K hlasování se vzhledem ale k omezenému času možná nedostane.

Novela občanského zákoníku o manželství i pro dvojice stejného pohlaví Sněmovnu dělí. Zastánci argumentují zejména narovnáním práv lidí, odpůrci zase trvají na tradičním pojetí manželství jako svazku muže a ženy, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Zákon, který umožní stejnopohlavním párům uzavírat manželství, v polovině února schválila řecká vláda. V Evropě je díky tomu již 16 zemí, kde takové ustanovení platí.

Biden nejspíše zvítězí v primárkách v Michiganu

Prezident Spojených států Joe Biden podle mediálních projekcí vyhrál demokratické prezidentské primárky ve státě Michigan. S 25 procenty sečtených hlasů měl 80procentní podporu.

Bývalý americký prezident Donald Trump mezitím podle předpovědí vyhrál s velkým náskokem republikánské prezidentské primárky v Michiganu. Jeho hlavní soupeřka Nikki Haleyová,  se umístila na druhém místě. Očekává se, že Michigan sehraje rozhodující roli v přímých listopadových prezidentských volbách. Kvůli tomu se pravděpodobně také zopakuje klání  mezi Bidenem a Trumpem v boji o americký prezidentský úřad, dodává k tomu Al Jazeera.

Otevřít v galerii (2)
Biden má našlápnuto k obhájení prezidentského úřadu
Biden má našlápnuto k obhájení prezidentského úřaduZdroj: Profimedia

Soukromá firma pořídila další snímky Měsíce

Společnost Intuitive Machines v úterý zveřejnila nové fotografie neprozkoumané jižní polární oblasti Měsíce. Její přistávací modul Odysseus snímky pořídil minulý týden ve čtvrtek. Stalo se tak více než 50 let poté, co na Měsíci přistáli první američtí kosmonauti. Intuitive Machines je první soukromou firmou, která s kosmickou lodí na Měsíci dokázala přistát, aniž by přitom havarovala, informovala agentura AP. Mise je součást aktivit NASA, které mají vést k dalšímu výzkumu měsíčního povrchu.

Otevřít v galerii (2)
Měsíc byl opět pod drobnohledem vědců
Měsíc byl opět pod drobnohledem vědcůZdroj: Pixabay

Australský fotograf obviňuje otce Taylor Swift z napadení

Australský fotograf podal policejní stížnost na otce zpěvačky Taylor Swift.  Scott Swift měl mít potyčku s fotografem Benem McDonaldem v přístavu v Sydney, když vystupoval z lodi, na níž se konala afterparty po jednom z koncertů jeho dcery. Fotografa měl údajně udeřit pěstí. Swiftovo okolí bylo „agresivní a neprofesionální,“ tvrdí fotograf. Policie Nového Jižního Walesu již potvrdila, že údajné napadení vyšetřuje. Taylor Swift měla v rámci australské části svého celosvětového turné Eras Tour koncerty v Sydney a Melbourne, jak k tomu uvedl server televize CNN.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP, CNN

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze