Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Dubaj zpřísňuje opatření. Nové žádosti o příspěvek na nájemné. Souček obdržel přísnou červenou kartu

Šárka Peková
07. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Tomáš Souček

Ministerstvo průmyslu a obchodu přijímá nové žádosti v rámci třetí výzvy programu COVID – Nájemné. Oblíbená destinace Dubaj čelí přísnějším opatřením po prudkém nárůstu potvrzených případů koronaviru. Český reprezentant Tomáš Souček viděl za nechtěný loket první červenou kartu v Premier League. Jaká byla jeho reakce?

MPO přijímá žádosti do třetí výzvy programu COVID

Otevřít v galerii (5)
Podpis dokumentů
Podpis dokumentůZdroj: Unsplash.com/@homajob

Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo od 5. února 2021 přijímat žádosti do třetí výzvy programu COVID – Nájemné. Stát přispěje podnikatelům na nájemné 50% za čtvrté čtvrtletí 2020. Žádosti je možné podávat do 8. dubna 2021 a maximální výše podpory činí 10 milionů korun pro všechny provozovny jednoho žadatele.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

„MPO třetí výzvu výrazně zjednodušilo a nově mohou žádat i otevřené provozy s výraznějším propadem tržeb. Pokud žadatel úspěšně žádal ve druhé výzvě, systém mu nabídne automatický import jak jeho uživatelských dat, tak všech dat ke všem jeho provozovnám,“

řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Čestné prohlášení pronajímatele už nemusí mít úředně ověřený podpis a MPO rovněž nebude posuzovat tzv. spřízněnost osob. Jediným limitem zůstává, že fyzická osoba nájemce a pronajímatele nesmí být totožná. Žadatel dále vyplní čestné prohlášení, že dodržoval všechna související omezení daná usneseními vlády.

Dubaj čelí přísnějším koronavirovým opatřením

Otevřít v galerii (5)
Centrum Dubaje
Centrum DubajeZdroj: Pixabay.com/Olgaozik

V posledních týdnech se rušné město Spojených arabských emirátů stalo lákavým lákadlem pro turisty, kteří se snaží uniknout před chladnou zimou a přísnými opatřeními. Případy však začaly navzdory preventivním opatřením postupně růst a od listopadu jsou téměř čtyřnásobné. Minulý měsíc Spojené arabské emiráty zaznamenaly nárůst případů o 80 000 na více než 290 000, přičemž je hlášeno více než 4 000 denně, což nemocnice zatěžuje. Podle některých odborníků nemusí být důvodem vzestupu nutně turisté.

Stále věřím, že jediný způsob, jak tuto situaci ukončit, je dodržovat opatření pro kontrolu infekce a nechat se očkovat,“ 

řekl odborník na interní medicínu Ahmed Mohamed Abdelhameed.

Od úterý jsou nákupní střediska, plážové kluby a hotely omezeny na 70% kapacity a kina na 50% kapacity. Bary a hospody byly dočasně uzavřeny, a to s přísnějšími tresty pro porušovatele pravidel.

Desítky tisíc lidí v Barmě protestují proti vojenskému převratu

Otevřít v galerii (5)
Protesty v ulici
Protesty v uliciZdroj: Unsplash.com/@claybanks

Davy lidí vyšly do ulic barmských měst, aby odsoudily puč vojenské junty a zároveň požadovaly propuštění zvolené vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

V sobotu vyšly do ulic desítky tisíc lidí, protože junta přerušila přístup k internetu a omezila telefonní linky. V neděli ráno opět vyšly masivní davy lidí do ulic Yangonu, některé pochodovaly uprostřed silnice, mávaly vlajkami a gestikulovaly třímístným pozdravem, který se stal symbolem protestu proti převratu. Řidiči troubili a cestující zvedali fotografie s odsouzenou Su Ťij.

Barmská armáda v pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela šéfku barmské vlády i prezidenta Win Myina a vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav. Armáda převrat zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil zahájit vyšetřování nesrovnalostí. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.

Číňané uctili památku lékaře, který varoval před koronavirem

Otevřít v galerii (5)
Uctění památky Li Wen-lianga
Uctění památky Li Wen-liangaZdroj: Profimedia.cz

Na sociálních sítích v Číně lidé vzdávali hold lékaři Li Wen-liangovi, který mezi prvními varoval před koronavirem a následně nemoci covid-19 sám podlehl. Menší pieta se uskutečnila také u wuchanské nemocnice, kde lidé nechávali květiny se vzkazy. Dnes uplynul od smrti 34letého lékaře přesně rok a statisíce lidí zanechávají vzkaz v sekci komentářů u jeho příspěvků.

"Myslel jsem, že na vás po roce všichni zapomenou. Mýlil jsem se, v srdcích Číňanů žijete navždy,"

napsal jeden uživatel k příspěvku zesnulého lékaře.

34letý oftalmolog byl hospitalizován 12. ledna 2020 poté, co se nakazil koronavirem od jednoho ze svých pacientů. Zemřel 7. února 2020, přičemž jeho smrt vyvolala v Číně smutek i rozhořčení z počátečního přístupu čínských úřadů. Krátce po veřejném varování ho wuchanská policie obvinila ze šíření poplašných zpráv. Teprve později v lednu čínská vláda v reakci na rychle se šířící nový typ koronaviru město Wu-chan uzavřela a lékaři se omluvila.

Tomáš Souček obdržel první červenou v Premier League

Otevřít v galerii (5)
Nevěřícný pohled Tomáše Součka na červenou kartu
Nevěřícný pohled Tomáše Součka na červenou kartuZdroj: Profimedia.cz

Český záložník Tomáš Souček dostal první červenou kartu v anglické lize, a nedohrál tak utkání na půdě Fulhamu, kde West Ham remizoval 0:0. Součkův nešťastný moment přišel v nastaveném čase zápasu, kdy ve snaze vyhnout se protihráči zvedl loket příliš vysoko a zasáhl do obličeje Aleksandara Mitroviče. Sudí Mike Dean po dlouhé konzultaci se systémem VAR ukázal bývalé opoře Slavie velmi přísnou červenou kartu, která nenechala chladným nejen kouče Davida Moyese a jeho spoluhráče, ale i spoustu fotbalových legend.

"Kdo mě zná, ví, že se nikdy nesnažím soupeři ublížit. Mluvil jsem s Aleksandarem Mitrovičem během zápasu i po něm, sám uznal, že náš souboj byl férový. Za to mu děkuji, rozhodčí měl bohužel jiný názor,"

uvedl český reprezentant na sociálních sítích.

Představitelé West Hamu se zatím nerozhodli, zda podají protest u Fotbalové asociace. Sudí Dean však selhal už v minulém zápase, kdy vyloučil obránce Jana Bednareka ze Southamptonu. Jeho vyloučení Fotbalová asociace zrušila, takže šance na úspěch není malá.

Více zpráv pro dnešní ráno nemáme. Užijte si příjemný zbytek víkendu a zkuste se zamyslet nad tím, jestli souhlasíte s citátem amerického spisovatele Chucka Palahniuka:

„Jediným důvodem, proč se ptáme ostatních, jaký byl jejich víkend, je, abychom jim mohli povědět o našem vlastním víkendu.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze