Top hledané
Výsledky (0)
Průměrný důchod se díky valorizaci začne od příštího roku blížit 20 tisícům korun

Ranní ptáče: Důchody se zvednou skoro o tisícovku. Umělci připravují koncert na památku Hany Zagorové

Radek Polák
27. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Jurečka představil další navýšení důchodů

Po třech letošních valorizacích důchodů dojde na startu příštího roku k další. Důchody se tak dostanou v průměru na zhruba 19 500 korun. Účast na připravovaném koncertu k úmrtí Hany Zagorové již potvrdila Lucie Bílá.

Starobní důchody budou vyšší

Průměrná starobní penze se od příštího ledna zvedne v průměru o 825 korun. Na Twitteru to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

"Vláda rozhodla o další lednové valorizaci, a to v průměru o 825 korun. Všichni ti, kdo pobírají některý z důchodů, jsou velmi zranitelnou skupinou, na kterou v současné době rostoucí ceny citelně dopadají. Valorizace důchodů je základní nástroj pomoci v této době,“

uvedl ministr.

Solidární část všech starobních, invalidních a pozůstalostních penzí se zvedne o 140 korun. K tomu o 5,1 procenta vzroste zásluhová procentní výměra důchodu podle odpracovaných let a výdělků.

Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m
Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m, Praha 5

Za letošní rok se důchody zvyšovaly třikrát - na začátku roku, v červnu a v září.

Margita chystá koncert k úmrtí Zagorové

Štefan Margita ohlásil, že se chystá vzpomínkový koncert k úmrtí Hany Zagorové. Vystoupí na něm mimo jiné i Lucie Bílá, která k tomu uvedla následující:

"S láskou k Haničce a Štefanovi zazpívám její písničku a zazpívám si i se Štefanem. Ale ten večer bude patřit Haničce a Štefanovi. Já tam budu akorát blízko, když bude potřeba,“

řekla zpěvačka.

Další hosty večera však zatím Margita prozradit nechce.

Otevřít v galerii (4)
Umělci v čele s bývalým manželem Margitou připravují koncert k památce Hany Zagorové
Umělci v čele s bývalým manželem Margitou připravují koncert k památce Hany ZagorovéZdroj: Profimedia

Hranice se Slovenskem začnou hlídat stovky policistů

Kvůli nelegální migraci se dočasně obnoví kontroly na státní hranici se Slovenskem. Opatření bude platit od půlnoci ze středy na čtvrtek po nezbytně nutnou dobu. V jedné dvanáctihodinové směně tak bude na ochranu hranic nasazeno 500 policistů a 60 celníků. Ministerstva vnitra a spravedlnosti současně s tím pracují na novele, která by výrazným způsobem zvýšila tresty za převaděčství.

Od počátku června do začátku minulého týdne zajistila policie v Česku téměř 9500 migrantů, za celý loňský rok jich bylo 1330. Nejvíce jich odhalila v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Otevřít v galerii (4)
Hranice se Slovenskem má být na migraci lépe připravena
Hranice se Slovenskem má být na migraci lépe připravenaZdroj: Pixabay

První test obrany Země před vesmírným tělesem sonda zvládla

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos. Cílem experimentu je změnit dráhu vesmírného tělesa, které by mohlo být nebezpečné pro Zemi. Šlo přitom o první test obrany Země před vesmírným tělesem. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

"Ne, tohle není zápletka filmu, jakou jsme viděli například ve snímku Armageddon,"

uvedl šéf NASA Bill Nelson k experimentu, v němž poprvé vědci testují postup dosud známý jen z katastrofických filmů.

Test se odehrál asi 11 milionů kilometrů od Země, sonda narazila do měsíce Dimorphos, jenž má průměr asi 160 metrů, rychlostí 6,6 kilometru za vteřinu.

Otevřít v galerii (4)
NASA experiment sloužící k ochraně Země zvládla
NASA experiment sloužící k ochraně Země zvládla Zdroj: Pixabay
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Dubaj připravuje ubytovací komplex s vlastním měsíčním raketoplánek

Moon Dubai má být nové luxusní pětihvězdičkové turistické letovisko, které vyroste v centru Dubaje a bude disponovat vlastním měsíčním raketoplánem. Letovisko bude vysoké až 224 metrů, pojme až 10 milionů turistů ročně a výstavba bude trvat 48 měsíců.

Spojené arabské emiráty si od komerčního projektu Moon Dubai slibují významné posílení dubajské ekonomiky: turistiku a zábavní průmysl, vzdělávání, zájem o technologie a vesmírnou turistiku. Měsíční dům má být největším a nejprosperujícím současným turistickým projektem světa. Ambiciózní architektonický návrh za 5 miliard dolarů představilo kanadské studio Moon World Resorts Inc.. Autory „měsíčního domu“ jsou architekti Sandra G. Matthewsová Michael R. Henderson.

Otevřít v galerii (4)
Centrum Dubaje se má rozrůst o nový ubytovací komplex
Centrum Dubaje se má rozrůst o nový ubytovací komplexZdroj: Pixabay

 

Zdroje: ČTK, Novinky.cz, Aktualne.cz, Extra.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze