Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Důvěra Američanů v Nejvyšší soud klesla. Turecko podpořilo Švédsko a Finsko ve vstupu do NATO.

Barbora Večeřová
29. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se po celých Spojených státech protestuje.

Po kontroverzním rozhodnutí Nejvyššího soudu v případě potratů důvěra v něj jako v instituci rapidně klesla. Ještě před měsícem mu věřila více než polovina lidí, teď je tomu naopak. 

Důvěra Američanů v Nejvyšší soud rapidně klesá 

Důvodem je rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně potratů. Po tomto verdiktu se vnímání instituce zásadně změnilo. Podle nejnovějšího průzkumu momentálně soud vnímá příznivě pouze 43 procent respondentů, 57 procent respondentů mu nevěří. Při průzkumu na začátku června byl přitom poměr opačný. 

 

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Státy EU schválily emisní reformu 

Státy Evropské unie se shodly na návrzích, které mají dopomoct ke splnění klimatických cílů, které se evropský blok stanovil do roku 2030. Jednou ze schválených změn je také norma, která prakticky znemožňuje prodej nových aut od roku 2035. Konečná podoba všech novinek by se měla projednat i s Evropským parlamentem během českého předsednictví, které potrvá půl roku a začne tento pátek. 

 

Osmiletý chlapec více než týden bloudil kanalizací 

Chlapec z německého města Oldenburg, který byl osm dnů nezvěstný, se ztratil v systému pro odvod dešťové vody. Chlapec se ztratil při hraní venku, proto se vyšetřovatelé obávali, že se na jeho zmizení podílela další osoba. To se naštěstí nepotvrdilo a Joe se po osmi dnech bloudění v kanalizaci našel. 

 

Platy státních zaměstnanců vzrostou o 10 %

Někteří státní zaměstnanci ve veřejném sektoru dostanou na podzim přidáno. Podle Mariana Jurečky se jedná se o nepedagogické pracovníky ve školství nebo ty, kteří pracují v kultuře. Zvýšení platu by se mělo dotknout asi 300 tisíc lidí. Další jednání koalice s odboráři by mělo proběhnout 19. července.   

Otevřít v galerii (2)
Marian Jurečka.
Marian Jurečka. Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Turecko podpořilo Švédsko a Finsko ve vstupu do NATO 

V první fázi to vypadalo, že bude Turecko proti tomu, aby se severské státy připojili k NATO. Kdyby opravdu došlo k blokaci jedním státem, ani jeden ze států usilujících o vstup do aliance by se nemohl připojit. Turecko ale nakonec svolilo a podpořilo jejich vstup do NATO. Turecko se se státy domluvilo na podmínkách, které bylo nutné splnit. Podle tureckého prezidenta Erdogana tak dostalo, co chtělo a není důvod, proč by mělo bránit státům ve vstupu do aliance. 

Otevřít v galerii (2)
Prezident Erdogan.
Prezident Erdogan. Zdroj: Profimedia

Zdroje: bbc.com, ČTK, novinky.cz  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze