Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: E-mobilita přichází do Prahy. Cuoco o konci seriálu. Studie vakcíny Pfizer ukázaly 94% účinnost

Kateřina Ostrejšová
25. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Kaley Cuoco

V Praze přibude několik set stožárů veřejného osvětlení, ze kterých si budou moci Pražané dobíjet elektromobily. První velká reálná studie vakcíny BioNTech / Pfizer ukazuje, že je proti nemoci covid-19 vakcína vysoce účinná. Herečka Kaley Cuoco v posledním rozhovoru přiznala své pocity, když se dozvěděla o konci seriálu po dlouhých 12 sezónách. 

Praha jedním z nejzelenějších měst světa  

Otevřít v galerii (5)
Výhled na Prahu.
Výhled na Prahu.Zdroj: Pixabay.com/MurderousPass

Podíl parků, lesů a další zeleně je v Praze třináctý největší mezi městy na světě. Vyplývá to z indexu HUGSI za rok 2020, který mapuje městskou vegetaci. Při jeho zpracování prověřila společnost Husqvarna celkem 155 měst z 60 zemí světa. 

„Z umístění Prahy mám jednoznačně radost. Ozeleňování hlavního města je totiž naše priorita. Máme štěstí, že má k tomu Praha skvělé podmínky. Zeleň nám ochlazuje město, zadržuje vodu, pomáhá nám bojovat s tepelnými ostrovy a také přispívá k uhlíkové neutralitě města. Každý rok vysadíme desítky tisíc nových stromů,"  

říká náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček. Za posledních 20 let vzrostla plocha veřejné zeleně o více než 300 hektarů, což je ve srovnání s evropskými metropolemi naprosto unikátní. Trend v Praze stále pokračuje, nyní je ve stádiu rozpracování dalších zhruba 36 hektarů nových zelených ploch.  

V rámci Evropy se dokonce umístila devátá. Až za ní zůstaly metropole jako Vídeň, Paříž nebo Atény. Absolutním vítězem projektu se stalo město Charlotte v americkém státě Severní Karolína, v Evropě vyhrálo hlavní město Litvy Vilnius.

Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m²
Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m², Okolí Prahy

Holloway překonal světový rekord na 60 m překážek 

Otevřít v galerii (5)
Grant Holloway
Grant HollowayZdroj: Profimedia.cz

Americký atlet Grant Holloway překonal na meetingu v Madridu halový světový rekord na 60 metrů překážek. Rekord Brita Colina Jacksona z roku 1994 vylepšil o setinu na 7,29 sekundy. Čtyřiadvacetiletý Holloway se narodil pouhé tři roky po tom, co Jackson přepsal historii v Sindelfingenu. Američan na jeho čas útočil už podruhé, povedlo se mu to ale až nyní.  

Po jeho doběhu do cíle však nebylo nic jasné! Na časomíře totiž svítil čas 7,32, nakonec ho ale rozhodčí vylepšili. Hollandowi radostnou novinu oznámili až fotografové.   

V Madridu se předvedl i český atlet na 400m Pavel Maslák. A i jemu se dařilo! Od začátku závodu byl v čele, což mu vydrželo až do cíle a ve finiši si pohlídal amerického soupeře Richarda. Maslák tak navázal na svůj triumf z roku 2017 a díky tomu získal divokou kartu pro start na halové mistrovství světa v roce 2022 v Bělehradě.  

E-mobilita přichází do Prahy  

Otevřít v galerii (5)
Elektromobil na ulici.
Elektromobil na ulici. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

V Praze mimo zeleně přibude mimo jiné i několik set stožárů veřejného osvětlení, ze kterých si budou moci Pražané dobíjet elektromobily. Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (TGMP) tím naváže na projekt z loňského roku na Vinohradech, kde bylo instalováno třináct tzv. EV ready lamp. Těch by během dvou let mělo přibýt více než 400.  

„Podle odhadů víme, že by v roce 2030 mělo být v republice zhruba 500 až 700 tisíc elektromobilů. Dá se předpokládat, že nejméně pětina z nich bude jezdit v Praze. Protože vybudování dostatečné sítě dobíjecích míst nebude otázkou roku ani dvou, už loni jsme začali s budováním nabíjecí infrastruktury a využíváme k tomu potenciál veřejného osvětlení,“  

vysvětlil radní hl. m. Prahy Jan Chabr. V rámci projektu by mělo v průběhu šesti let v Praze vzniknout 3 až 6 tisíc nabíjecích míst pro elektromobily na veřejném osvětlení. Náklady by se měly vyšplhat zhruba na 880 milionů korun.  

Studium vakcíny Pfizer ukázalo 94% účinnost  

Otevřít v galerii (5)
Lahvička s vakcínou.
Lahvička s vakcínou. Zdroj: Freepik.com

První velká reálná studie vakcíny BioNTech ukazuje, že je proti nemoci covid-19 vakcína vysoce účinná. Po dlouhé době se jedná o opravdu dobré zprávy a jistou naději pro mírný rozběh ekonomiky. Výzkum v Izraeli, který byl dva měsíce zaměřený na jednu z nejrychleji zavádějících vakcín ukázal, že použití dvou dávek injekčních stříkaček Pfizer funguje proti onemocnění covid-19 na 94 %. Studie na přibližně 1,2 milionu lidí mimo jiné ukázala, že jediná dávka byla účinná z 57 %. Vakcína vyvinutá americkým výrobcem léků Pfizer a německou společností BioNTech je podle výzkumu účinná i proti britské mutaci koronaviru.  

Z devíti milionů lidí žijících v Izraeli téměř polovina obdržela první dávku, třetina dostala dávky obě. První očkování proběhlo 19. prosince. I díky tomu se stala země hlavním místem pro reálné studium vakcíny.  

Kaley Cuoco o konci Teorie velkého třesku  

Otevřít v galerii (5)
Kaley Cuoco
Kaley CuocoZdroj: Profimedia.cz

Herečku Kaley Cuoco nejspíš všichni známe jako ne příliš bystrou servírku ze seriálu Teorie velkého třesku. V posledním rozhovoru se Cuoco svěřila, jak se cítila, když se dozvěděla o konci seriálu po dlouhých 12 sezónách. Podle jejích slov to bylo v roce 2018, kdy bylo zahájeno natáčení 12 série. Tehdy byla herečka předvolána do kanceláře scénáristy Chucka Lorra společně se svým hereckým kolegou Jimem Parsonsem, který v seriálu ztvárnil postavu Sheldona. Byl to právě on, kdo přišel s myšlenkou ukončení seriálu. Už prý nemohl pokračovat dál.  

Cuoco byla prý naprosto šokována. Vůbec netušila, o čem se baví. Navzdory tomu, že ona sama, společně se svými kolegy ze seriálu chtěla pokračovat, tvůrci se ale shodli, že bez postavy Sheldona další díly točit nebudou. Fanoušci i herci se tak museli smířit s tím, že po dlouhých jedenácti letech seriál končí.   

Mějte příjemné ráno a myslete na slova spisovatele Paula Coelha:  

“Tajemství života je sedmkrát spadnout a osmkrát vstát.” 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze