Top hledané
Výsledky (0)
Americký miliardář pokračuje v budování alternativního světa informací, který sám vlastní.

Ranní ptáče: Elon Musk spustil vlastní Grokipedii. Na českých horách napadlo rekordní množství sněhu

Radim Červenka
29. října 2025
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
V USA pokračují protesty proti Muskovi

Elon Musk pokračuje v budování alternativního informačního ekosystému, který konvenuje jeho vlastním názorům. Aktuálně spustil Grokipedii, což je umělou inteligencí vytvořená obdoba známé Wikipedie. V Česku napadlo neobvykle velké množství sněhu na konec října, na horách napříč zemí dosáhla sněhová pokrývky desítky centimetrů.

Elon Musk oznámil Grokipedii, kopíruje známou Wikipedii

Elon Musk v pondělí spustil Grokipedii, svou vlastní verzi Wikipedie. Nejbohatší muž světa se tak snaží vytvořit alternativní informační a mediální ekosystém, který by odpovídal jeho názorům. Články píše Muskova umělá inteligence Grok a web napodobuje minimalistický styl Wikipedie, strukturu stránek a styl odkazů. Grokipedia je však zatím mnohem menší. Obsahu jen něco přes 800 000 článků oproti více než 7 milionům článků na Wikipedii.

Zatímco články na Wikipedii může psát a upravovat kdokoli, u článků na Grokipedii není jasné, jak moc se na nich podílejí lidé. Uživatelé mají možnost poslat zpětnou vazbu, pokud se domnívají, že zachytili chybu, informovala CNN.

Prodej moderní vily, Praha
Prodej moderní vily, Praha,

Na českých horách byla rekordní říjnová nadílka sněhu

Ve vyšších polohách na českém území napadlo neobvykle vysoké množství sněhu vzhledem k obvyklým říjnovým poměrům. Na šumavském Velkém Javoru vystoupala sněhová pokrývka dokonce na 48 cm. V Jeseníkách dokonce připravili první stopu pro běžkaře, lyžaře však horská služba zatím nespatřila.

"Minimálně 20 cm leží v říjnu někde na horách v ČR v průměru jednou za tři roky. Avšak aby sníh ležel zároveň na Šumavě, v Krkonoších i v Jeseníkách, tak to se nám již hledá v archivu hůře. Naposledy k tomu došlo v roce 2009," uvedl Český hydrometeorologický ústav podle ČTK.

V Nizozemsku se o premiérský post střetne Wilders a Timmermans

Nizozemské volby o všech 150 křesel ve druhé dolní komoře parlamentu budou podle odhadů těsným soubojem mezi překvapivým vítězem posledních voleb, populistickou a protiislámskou Stranou pro svobodu Geerta Wilderse, a středolevým blokem Strany práce a Zelené levice.

Právník a dlouholetý politik Wilders obhajuje vítězství z minulých voleb, kdy však jeho koaliční partneři odmítli, aby zasedal v premiérském křesle. Podle průzkumů je těsně za ním koalice Franse Timmermanse, bývalého vojáka a eurokomisaře, uvedla agentura AP.

Trumpovo příměří dlouho nevydrželo, v Gaze se opět zabíjelo

Při vlně izraelských úderů v Gaze bylo v úterý večer zabito nejméně 33 Palestinců. Izrael provedl údery v reakci na to, že Hamás podle něj porušil dohodu o příměří, kterou zprostředkovaly Spojené státy.

Izraelský ministr obrany obvinil Hamás z útoku na jihu Gazy, při němž v úterý zahynul izraelský voják, a z porušení podmínek o navrácení těl zemřelých rukojmích. Hamás prohlásil, že s útokem "nemá žádnou spojitost", a trval na tom, že je odhodlán dodržovat dohodu o příměří. Americký prezident Donald Trump tvrdil, že příměří "nic" neohrozí, ale dodal, že Izrael by měl "vrátit úder", když se jeho vojáci stali terčem útoku, informovala BBC.

Zdroje: AP, BBC, CNN, ČTK

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze