Top hledané
Výsledky (0)
Během jednoho z projevů Valného shromáždění OSN byly použity duhové barvy.

Ranní ptáče: Erdogana urazily duhové barvy LGBT v OSN. Robert Murdoch přenechává mediální impérium synovi

Radim Červenka
22. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Robert Murdoch

Robert Murdoch předal své mediální podnikání svému synovi a odchází do důchodu. Tureckého prezidenta Erdogana pohoršily duhové barvy v OSN, které doprovodily projev tajemníka OSN Antonio Guterrese. Zahraniční média si všímají únavy polské vlády z podpory Ukrajiny. Klíčovou roli zde hrají blížící se volby a boj o voliče. V USA žije přes milión lidí, kteří se hlásí k českému původu, ukázala analýzy nejnovějšího sčítání lidu. 

Mediální magnát Robert Murdoch odchází do důchodu 

Australský podnikatel letos oslavil 92. narozeniny a aktuálně přenechal televizní stanici FOX a zbytek svého impéria svému přímému "dědici" Lachlanu Murdochovi, čímž překvapil podle agentury AP zahraniční média.

Murdocha proslavil především provokativní styl komentování politiky v jeho televizi na Fox News Channel, ten zásadním způsobem ovlivňoval i tamější politiku. Jeho začátky se také pojí s dědictvím novinového plátku po otci, který ho vydával v australském městě Adelaide. Odtud rozšířil své mediální impérium až na dominantního hráče v USA a Velké Británii.

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Turecký prezident Erdogan kritizoval duhové barvy v OSN

Během projevu tajemníka OSN Antonio Guerrese během Valného shromáždění OSN zazářily v sále duhové brva. Podle slov tureckého prezidenta šlo o nevhodnou záležitost. Sám se při ní cítil nepříjemně a nazval prezentaci "LGBT barvami".

Do médií pak Erdogan prohlásil, že kvůli záležitosti chce konzultovat s Guterresem. Během letošní kampaně před prezidentskými volbami v Turecku opakovaně nazval členy sexuálních menšin označované jako LGBTQ+ za devianty, informuje agentura Reuters.

Otevřít v galerii (3)
Erdogan v OSN.
Erdogan v OSN.Zdroj: Profimedia

Únava z Ukrajinské války dopadla na Polskou politiku

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu bylo Polsko jedním z předních podporovatelů napadaného státu. Polská vláda ihned začala Ukrajinu podporovat zbraněmi s tím, že konflikt se snadno přelije na hranice Polska, pokud se Ukrajina agresivnímu Rusku neubrání.

Před blížícími se volbami však polský premiér Mateusz Morawiecki hovořil o konci zbraňových dodávek Ukrajině. V jádru sporu je ukrajinské obilí, které se ze země musí vyvážet pozemní dopravou, jelikož obvyklá cesta lodní dopravou přes Černé moře je komplikovaná kvůli ruským útokům. Polská vláda však chce ochránit své farmáře před levnější ukrajinskou konkurencí. Hlasy farmářů polská vládnoucí strana PiS nechce ztratit před blížícími se volbami, informuje BBC.

Otevřít v galerii (3)
Polská premiér Morawiecki
Polská premiér MorawieckiZdroj: Profimedia

V USA žije 1, 4 miliónů lidí českého původu

Podle amerického úřadu Census Bureau je mezi bělošskými etniky v USA česká identita šestnáctá nejčastěji zmiňovaná během sčítání lidu v roce 2020. Nejpočetnější je "česká komunita" v Texasu, Illinois a Kalifornii. 

Během sčítání lidu mohou označit lidí více identit v návaznosti na své všechny své předky, kteří do Ameriky přišli z různých koutů světa. Nejčastěji uváděli anglický, německý nebo irský původ. Napsala o stopě českých migrantů v USA agentura ČTK.

Otevřít v galerii (3)
Socha svobody v USA.
Socha svobody v USA.Zdroj: Profimedia

Zdroje: reuters.com, apnews.com, bbc.com, ČTK

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze