Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Estée Lauder posílá kosmetiku do vesmíru. Emmy má své vítěze. Stejně tak i Tour de France

Linda Veselá
21. září 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Zendaya stojí v bílém sáčku a sukni

Víte, kdo má určitě krásné pondělí? Tadej Pogačar. Kromě toho, že dnes slovinský cyklista slaví své dvaadvacáté narozeniny, určitě ještě teď oslavuje vítězství v Tour de France. K tomu jako nejmladší vítěz od roku 1904! Naše Ranní ptáče vám proto přeje, ať je start vašeho týdne minimálně stejně velkolepý. K tomu vám i dnes přinášíme novinky, které vám nesmí chybět.

Vojtěch rezignoval. Praha přitvrzuje proti koronaviru

Otevřít v galerii (6)
Chlapec sedí ve třídě s rouškou. Ochranu úst má i jeho učitelka
Chlapec sedí ve třídě s rouškou. Ochranu úst má i jeho učitelkaZdroj: Profimedia

V pondělí na tiskové konferenci oznámil svou rezignaci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nadále chce zůstat poslancem a věnovat se zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš mu na Twitteru poděkoval za odvedenou práci:

"Moc děkuju @adamvojtechano za práci, kterou na zdravotnictví vykonal. Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk. Jsem přesvědčen, že kdyby veškerou svou energii nemusel vydat na boj koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví."

Ode dneška také začínají platit další opatření proti koronaviru, a to hlavně v Praze. První z velkých změn dnes čeká studenty a pedagogy: v pondělí začíná pro všechny studenty pražských vysokých škol distanční výuka. I nadále se však může zkoušet v méně než deseti lidech. Povoleny jsou také laboratorní, experimentální a umělecké práce pro až 15 lidí a klinická a praktická výuka. Stále zůstávají v provozu knihovny. 

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Plošně se vysoké školy po celé republice neuzavírají, už teď však musí studenti ve společných prostorách i v posluchárnách nosit roušky. To samé platí také pro studenty 2. stupně základních škol a středoškoláky. V následujících dnech také uvidíme, zda tyto školy zůstanou otevřené i nadále. Jak pražský primátor Zdeněk Hřib už dříve naznačil, uzavření by se nebránil: 

„Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční výuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo být.“

V Praze navíc platí zákaz návštěv v nemocnicích, výjimku mají jen návštěvy u nezletilých a umírajících. Opatření působí i v některých dalších krajích, jinde návštěvy zakázala sama zařízení.  

V hlavním městě je pak také nově povinné nosit roušku na všech venkovních akcích nad 100 lidí. Stejné opatření začne platit i ve Středočeském kraji, na Chebsku, Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku.

Žlutý trikot dorazil do Paříže

Otevřít v galerii (6)
Cyklista Pogačar stojí ve žlutém dresu, nad hlavou drží květiny a plyšáka
Cyklista Pogačar stojí ve žlutém dresu, nad hlavou drží květiny a plyšákaZdroj: Profimedia

Tadej Pogačar je prvním Slovincem, který zvítězil v Tour de France. Slavný cyklistický závod měřící 3484 kilometrů tak v neděli večer na pařížské Champs-Elysees skončil. Pogačar vyhrál s náskokem 59 vteřin. Do vedení se člen SAE Teamu Emirates dostal teprve v sobotu. Vítězem bodovací soutěže se stal Ir Sam Bennett. 

Emmy, Emmy, Emmy

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Klasicky bývá udělování prestižních cen Emmy velkolepou událostí, kterou doprovázejí luxusní róby a extravagantní účesy. Ne však tentokrát! Letos ocenění své sošky přijímali jen virtuálně ze svých obýváků. Poprvé se totiž vyhlašování konalo čistě online. 

Ceny si odneslo mnoho známých jmen. Rekordní úspěch slavila například komediální show běžící na Netflixu Schitt’s Creek, která si odnesla celkem devět ocenění. Hvězdou večera byl také seriál Boj o moc z dílny HBO, který získal pět cen.

Mimořádného úspěchu se dočkala také 24letá Zendaya, která zvítězila v kategorii "nejlepší herečka v dramatickém seriálu" za svůj výkon v oblíbeném seriálu HBO Euphoria. Stala se tak nejmladší oceněnou v této kategorii. Byla to také první Emmy, kterou bývalá dětská modelka a herečka Zendaya získala:

"Chtěla bych říct, že je tu pro mladé lidi naděje."

Otevřít v galerii (6)
Zendaya stojí v bílém sáčku a sukni
Zendaya stojí v bílém sáčku a sukniZdroj: instagram.com/zendaya

Pořád nevíte, jaké seriály ve volném čase sledovat?

Čína se chystá na sčítání lidu

Otevřít v galerii (6)
Asiatka v kostkované košili stojí na ulici a usmívá se
Asiatka v kostkované košili stojí na ulici a usmívá seZdroj: freepik.com/photos/food

Jak během koronavirové krize spočítat 1,3 miliardy lidí? Vyřešit tuto otázku čeká Čínu. Nejlidnatější země světa totiž stanovila datum svého sedmého sčítání lidu. To pořádá vždy jednou za deset let.

Předpoklad je takový, že se sedm milionů úředníků rozptýlí do všech koutů země a budou sbírat informace o jménech, pohlaví či vzdělání. Obyvatelé Číny jsou také pobízeni k tomu, aby ke sdílení informací používali mobilní telefony.  

Za emise mohou hlavně bohatí

Otevřít v galerii (6)
Auta stojí v koloně na mostě
Auta stojí v koloně na mostěZdroj: freepik.com/photos/car

Jedno procento nejbohatších lidí světa je zodpovědné za dvojnásobné množstí emisí oxidu uhličitého, než nejchudší polovina obyvatel. Vyplývá to z nového výzkumu charity Oxfam, který zkoumal období mezi lety 1990 až 2015.

Emisí oxidu uhličitého přibylo za posledních 25 let o 60 procent. Nárůst od procenta nejbohatší části světové populace byl přitom třikřát vyšší, než nárůst emisí od nejchudší poloviny. Podle výzkumníků za to může spotřeba a často neekologické cestování.

Estée Lauder posílá kosmetiku do vesmíru

Otevřít v galerii (6)
Žena si na tvář aplikuje kosmetiku Estée Lauder
Žena si na tvář aplikuje kosmetiku Estée LauderZdroj: instagram.com/esteelauder

Pamatujete, jak bylo v minulém století velkým úspěchem vyslat do vesmíru člověka? No, ty doby jsou dávno pryč. Teď do vesmíru cestuje kosmetika!

Kosmetická společnost Estée Lauder spolupracuje s Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), aby mohla do vesmíru vyslat své přípravky péče o pleť. Proč? Chce na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vytvořit unikátní reklamu, která zachycuje produkty v prostředí mikrogravitace. 

Kosmetický gigant doufá, že na ISS pošle 10 lahviček svého slavného „Advanced Night Repair“ koncem měsíce. Nalodí je kosmická loď Northrop Grumman Cygnus, která na vesmírnou stanici poveze také více než 3500 kilogramů zásob. 

A to už je od nás pro dnešek všechno! Přejeme vám krásný začátek týdne. Proč si ho nezpříjemnit třeba sportem? Kdyby se vám ale do pohybu takhle při pondělku nechtělo, navrhujeme se alespoň zasmát. Jak už totiž věděl český spisovatel František Xaver Šalda:

„Smích je sportem duše.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze