Konflikt na Ukrajině pokračuje již třetím rokem a země Evropské unie chtějí na Rusko tlačit uvalením dalších sankcí. S neobvyklou pracovní nabídkou přišla americká NASA. Náplní nabízené pracovní pozice je totiž simulace života marťana. Ve státě Alabama v USA byla přerušena možnost léčby neplodnosti pomocí IVF oplodnění, kvůli novému rozhodnutí tamějšího soudu. Vláda USA vydala oficiální zprávu, která upozorňuje na dezinformační kampaň Číny, která má potenciál ovlivnit celosvětové veřejné mínění.
Již třináctý balík sankcí omezující Rusko se rozhodly členské země Evropské unie uvalit na Rusko v kontextu ruské invaze na Ukrajinu, která byla zahájena před více než dvěma lety. Sankce míří na přibližně dvě stovky fyzických i právnických osob spojených s distribucí zbraní do Ruska nebo s únosy ukrajinských dětí.
Sankce se týkají zákazu cestovat do EU nebo jakkoliv nakládat s majetkem v těchto zemích. Řada lidí napojených na kremelský režim se podnikatelsky angažuje i v zemích EU. Na seznamu se nachází také jedna firma ze Severní Korey a jedna firma z Běloruska, uvedla agentura Reuters.
Americká agentura kosmického výzkumu NASA hledá zájemce na pracovní pozice "marťanů", jinými slovy chce vědecká instituce zaměstnat uchazeče na pozice profesionálních účastníků experimentu, který bude simulovat život na planetě Mars.
Po dobu jednoho roku bude uvnitř speciálního prostoru Mars Dune Alpha v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu žít a pracovat čtyřčlenná dobrovolnická posádka. Obydlí vytištěné na 3D tiskárně o rozloze 1 700 metrů čtverečních je navrženo tak, aby se podobalo životním podmínkám posádky astronautů, která v budoucnu přistane na povrchu Marsu, napsala na svém webu televize CNN.
Nemocnice při Alabamské univerzitě pozastavila léčbu oplodněním in vitro, protože poskytovatelé zdravotní péče zvažují dopad rozhodnutí státního soudu, podle kterého jsou zmrazená embrya právně rovnocenná již narozeným dětem.
Alabamská univerzita v Birminghamu ve středečním prohlášení uvedla, že její oddělení reprodukční endokrinologie a neplodnosti (UAB Division of Reproductive Endocrinology and Infertility) pozastavilo léčbu, protože musí vyhodnotit rozhodnutí alabamského nejvyššího soudu, že i zmrazené embryo je lidskou bytostí, informovala agentura AP.
Úřad vlády USA vydal první oficiální zprávu svého druhu, která by touto cestou popisovala snahy Číny pomocí dezinformací vylepšovat svůj mezinárodní obraz. Číňané se podle dokumentu nebojí používat smyšlené narativy, neexistující osoby apod. Příkladem může být globálně šířená reportáž o z čínského regionu Sin-ťiang.
Skupina zahraničních reportérů měla přinést svědectví o rozvíjející se oblasti zajímavé svou kulturní diverzitou. Jde o region, kde žije největší ujgurská menšina v Číně. Smyšlená dezinformační reportáž má za cíl poukazovat na lživost tzv. západních médií, které svět informovaly o probíhající Ujgurské genocidě v Číně. Podle amerických úřadů má čínská dezinformační kampaň podporovaná miliony dolarů ovlivnit celosvětové veřejné mínění, uvedla agentura AP.
Zdroje: reuters.com, apnews.com, cnn.com