Top hledané
Výsledky (0)
Soudy odhalily utajované informace o aplikacích firmy Meta.

Ranní ptáče: Facebook i Instagram byly vyvíjeny, aby naváděly děti. Číňané chtějí snížit uhlíkovou stopu u domácností

Radim Červenka
27. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Sociální sítě na mobilu.

Sociální sítě Facebook a Instagram byly naprogramovány speciálně k navádění dětí a získávání nezletilých uživatelů. Čína se snaží snižovat své emise oxidu uhličitého a nyní rozjíždí programy s cílem omezit emise skleníkového plynu u jednotlivých domácností. Max Verstappen vyhrál poslední podnik Formule 1 v Abú Dhabí a potvrdil svůj titul šampióna letošní sezóny. Trh s ojetými elektromobily se prudce rozvíjí na Ukrajině, navzdory válce s Ruskem.

 Soud odhalil postupy zaměřené na děti u Facebooku a Instagramu

Firma Meta záměrně vyvíjela své aplikace k provozu sociálních sítí tak, aby naváděla dětské uživatele ke zřízení uživatelských účtů, zároveň firma obdržela miliony stížností právě na dětské účty, ale zrušila jich jen nepatrný fragment tohoto množství. Ačkoliv podle pravidel samotné společnosti aplikace není povolena pro děti pod 13 let, má řadu uživatelů v tomto věku.

Informace přinesl report státního zástupce, který se zabývá žalobou 33 států USA. Obviňují firmu kvůli obsahu poškozujícím mentální zdraví mladistvých zejména svou zkratkovitostí. Podle zástupců společnosti Meta je kontrola věku v on-line prostředí problematická a zůstává pro technologické firmy velkou výzvou, informovala agentura AP.

Prodej rodinného domu, Praha 5-206m
Prodej rodinného domu, Praha 5-206m, Praha 5

Čína chce snižovat uhlíkovou stopu svých občanů

Podle studie Čínské akademie věd tamější domácnosti stojí za polovinou všech emisí oxidu uhličitého, v Číně se jedná asi o 10 miliard tun skleníkového plynu, jehož emise chce Čína zneutralizovat do roku 2060. Součástí těchto snah je i nový plán na omezování produkce oxidu uhličitého domácnosti, na ně se čínská protiuhlíková politika zaměřuje vedle průmyslu.

V praxi se politika tzv. uhlíkové inkluze projevuje například propagací veřejné dopravy. V Šen-Čenu cestující metrem obdrží uhlíkové mince, které následně mohou směnit za poukázky k nákupů anebo k pořízení dalších jízdenek do veřejné dopravy, napsala agentura Reuters.

 

Verstappen ukončil rekordní sezónu vítězstvím v Abú Dhabí

Právě skončené sezóně nejprestižnějších automobilových závodů na světě Formuli 1 vládl neohroženě nizozemský závodník Max Verstappen. Svou dominanci potvrdil díky vítězství číslo 19 na posledním závodě v Abú Dhabí. Vyhrát celý ročník s podobnou suverenitou, jakou měl letos první jezdec stáje Red Bull, je podle zahraničních agentur něco nevídaného.

Verstappen se posunul na třetí místo v celkovém počtu vítězství v rámci podniků světového šampionátu. První příčku drží britský jezdec Lewis Hamilton se 103 vítězstvími a za ním je Němec Michael Schumacher s celkovým počtem 91 titulů z velkých cen. Holanďan Verstappen dosáhl na své 54. vítězství, které potvrdilo jeho aktuální a v pořadí už třetí titul světového šampióna Formule 1.

Otevřít v galerii (2)
Max Verstappen
Max VerstappenZdroj: Pixabay

Ukrajina se začíná plnit elektromobily

Navzdory probíhající válce se na Ukrajině rychle rozvíjí obchod s elektromobily. Z velké části se jedna o dovoz ojetých automobilů z USA a Kanady, kdy si tamější mechanici netroufnou vůz opravit a je vyřazen z provozu. Na Ukrajině však najde nový život, místní mechanici jsou v renovaci vozů vynalézaví a trh s elektromobily se zde prudce vyvíjí.

Jednou z příčin je zdražení pohonných hmot způsobené válkou a tak se lidé poohlížejí po levnějších alternativách. Země také provozuje cca 11 000 dobíjecích stanic, což je dvakrát více než v sousedním Polsku. Podle posledních údajů je oficiálně v provozu na Ukrajině témě 65 000 elektro automobilů. Trend směřující k autům s elektromotorem byl patrný už před válkou a navzdory probíhajícímu konfliktu pokračuje.

Otevřít v galerii (2)
Tesla
TeslaZdroj: Pixabay

Zdroje: reuters.com, apnews.com, ceskenoviny.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze