Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Federer si letos už nezahraje. Pán prstenů poprvé mimo Nový Zéland. Papež usměrňuje Talibán

Kateřina Ostrejšová
16. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Roger Federer

Přejeme vám krásné pondělí a ještě lepší začátek nového týdne. S ním už tradičně přichází i nové Ranní ptáče. Švýcarský tenista Roger Federer oznámil, že bude muset na další, již třetí, operaci pravého kolena. Všichni doufáme, že se nejedná o konec jeho kariéry. Situace v Afghánistánu se stále nelepší, mírnit se jí snaží i papež František.  

Komplikovanější návrat z Belgie, Dánska, Švédska, Litvy a San Marina 

Otevřít v galerii (8)
Přistání letadla na runway
Přistání letadla na runwayZdroj: Unsplash

Ode dneška je obtížnější návrat do České republiky z Belgie, Dánska, Švédska, Litvy a San Marina. Na takzvané mapě cestovatele se země posunuly z oranžové do červené kategorie značící vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Doposud stačilo cestujícím vyplnit příjezdový formulář a negativní antigenní nebo PCR test nejpozději pět dnů po příjezdu, to už ale neplatí. Nově musejí podstoupit PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci.  

Vláda dnes projedná začátek školního roku  

Otevřít v galerii (8)
ministr školství Robert Plaga
ministr školství Robert PlagaZdroj: Profimedia

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Vláda bude dnes večer na mimořádném zasedání řešit, jak budou s ohledem na pandemii koronaviru školy fungovat od začátku září. Bude to jediné téma zasedání, které se uskuteční od 19:30 přes videohovor. Podle již dříve schváleného materiálu se žáci základních a středních škol na začátku září třikrát otestují antigenními testy na covid-19. 

Z návrhu mimo jiné plyne, že by se neměly pořádat například besedy či divadelní představení, omezit by se měl i pohyb v prostorách školy.  

To, kde budou muset děti a zaměstnanci školy nosit roušky či respirátory, by se mělo řídit aktuálními opatřeními ministerstva.  

Afghánští spolupracovníci potřebují pomoc, spolek žádá Babiše  

Otevřít v galerii (8)
hnutí Talibán převzalo kontrolu nad prezidentským palácem
hnutí Talibán převzalo kontrolu nad prezidentským palácemZdroj: Profimedia

Členové iniciativy Zachraňme tlumočníky vyzvali premiéra Andreje Babiše, aby pomohl všem Afgháncům, kteří pracovali pro český stát. Někteří z bývalých tlumočníků pomáhajících českým vojákům podle spolku Vlčí máky, který je součástí iniciativy Zachraňme tlumočníky, čekají před kábulským letištěm na pomoc. Někteří z nich zvažují sebevraždu, aby se vyhnuli mučení Tálibánu, uvedl spolek na facebooku.  

"Jeden tlumočník se nemůže na letiště dostat. Padá mobilní síť, takže mnozí panikaří, že se jim z ambasády nedovolají. Další se bojí, že nejsou na seznamu (neobdrželi hovor), a uvažují dokonce o sebevraždě jako úniku před mučením Tálibánem, který už je i ve městě,"  

uvedl spolek. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara se pomoc týká tlumočníků s platným kontraktem, kteří prošli bezpečnostní prověrkou. Spolupracovníci z dřívějšího období tak na pomoc nedosáhnou. 

Trh se známkami roste  

Otevřít v galerii (8)
Sbírka známek
Sbírka známekZdroj: Unsplash

Trh se vzácnými známkami poslední dva roky roste, zhodnocení vybraných položek dosahuje meziročně 20 až 40 procent, vyplývá z odhadů oslovených expertů pro ČTK. Důvodem růstu poptávky po drahých známkách jako alternativní investici je nejen situace s pandemií covid-19 a nejistota z dalšího vývoje, ale také snaha hledat zajímavé zajištění svých úspor. Velkou část obchodů tvoří menší investoři. Jejich počet se odhaduje na tisíce. 

"Pandemie tomuto trendu hodně nahrála. Mnoho lidí začíná tím, že se vrací k zálibě z dětství. Následně ale ve známkách spatří investiční potenciál a začne cíleně vybírat kusy, které mohou přinést zajímavé zhodnocení,"  

řekl ČTK Petr Flaška, vlastník firmy zaměřené na on-line aukce známek. 

Natáčení Pána prstenů přesunuto do Británie 

Otevřít v galerii (8)
Fiktivní vesnička Pána Prstenů
Fiktivní vesnička Pána PrstenůZdroj: Unsplash

Natáčení dalších řad televizního seriálu Pán prstenů se přesune z Nového Zélandu do Británie, oznámila produkční společnost Amazon Studios. Fiktivní Středozem, kde se děj příběhu odehrává, se tak poprvé ocitne mimo Nový Zéland, který změnou lokace natáčení přijde o značné zisky od filmařů, uvedla stanice BBC. Zatímco Nový Zéland je rozladěn, Británie jásá. 

"Přechod z Nového Zélandu do Británie je v souladu se strategií studia rozšířit svou působnost a investovat do studií po celé Británii, několik stěžejních seriálů a filmů Amazon Studios se již přestěhovalo do Británie,"  

uvedlo vedení společnosti. 

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Federera čeká další operace a vyřazení na několik měsíců  

Otevřít v galerii (8)
Roger Federer
Roger FedererZdroj: Profimedia

Švýcarský tenista Roger Federer bude muset na další operaci pravého kolena, vypadá to, že se letos na kurtech už nepředstaví. Už loni musela tenisová hvězda na dva zákroky, teď ji čeká další, která ho vyřadí na několik měsíců, o konci kariéry ale zatím neuvažuje.  

"S lékaři jsem absolvoval mnoho vyšetření a kontrol a řekli mi, že musím jít na operaci. Udělám to. Mnoho týdnů budu nosit berle a řadu měsíců nebudu moci hrát,"  

prohlásil Federer. Konec kariéry ale podle něj stále není ve hře.  

"Já doufám, že se budou moci na Tour vrátit. Ale jsem také realista a vím, že v tomto věku je složité se znovu podrobit operaci."  

Letecké společnosti přesměrovávají lety, aby se vyhnuly vzdušnému prostoru Afghánistánu 

Otevřít v galerii (8)
Odlet letadla
Odlet letadla Zdroj: Unsplash

Významné letecké společnosti přesměrovávají své lety, aby se vyhnuly vzdušnému prostoru Afghánistánu poté, co povstalci převzali kontrolu nad prezidentským palácem v Kábulu, když americké jednotky odjely.  

United Airlines, British Airways a Virgin Atlantic uvedly, že nevyužívají vzdušný prostor země. Mluvčí United uvedla, že se změna týká několika letů USA z Indie a do Indie. Letecké společnosti dávají v posledních letech daleko větší pozor a snaží se eliminovat rizika spojená s přelety nad konfliktními zónami po dvou smrtelných incidentech s raketami. V roce 2014 nad východní Ukrajinou a v roce 2020, kdy íránská armáda sestřelila letadlo Ukraine.  

Papež František vyzívá Afghánistán k ukončení konfliktu  

Otevřít v galerii (8)
papež František
papež FrantišekZdroj: Profimedia

A právě papež František včera vyzval k ukončení konfliktu v Afghánistánu, aby jeho lidé mohli žít v míru, bezpečí a vzájemném respektu. 

„Připojuji se k jednomyslnému znepokojení nad situací v Afghánistánu. Žádám vás, abyste se spolu se mnou modlili k Bohu míru, aby konec zbraní skončil a aby bylo možné najít řešení kolem stolu dialogu,“  

řekl poutníkům a turistům na Svatopetrském náměstí. V Afghánistánu je ovšem velmi málo křesťanů, téměř všichni jsou cizinci na ambasádách nebo humanitární pracovníci. 

Přejeme vám úspěšný start nového týdne a my se na vás budeme těšit zase zítra. Loučíme se se slovy Carla Goldoniho:  

„Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo v ní neumí číst.“ 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze