Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Fiala chce od Rakušana vysvětlení. Aféra s odposlechy otřásla Řeckem. Inflace opět zrychlila

Barbora Večeřová
11. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Fiala chce po Rakušanovi vysvětlení

Ropa do Česka neproudí ropovodem Družba, Česko nezaplatilo tarifní poplatek za její přepravu. Ministr Síkela uvedl, že hledá řešení, provoz rafinerií to ale neomezuje. Inflace opět zrychlila, tentokrát o 0,3 procenta. Vyšší už je jenom v Pobaltí. Řeckem otřásla odposlechová aféra telefonu šéfa opozičních socialistů, premiér řekl, že o odposlouchání neměl ponětí. 

Šéf civilní rozvědky se opakovaně stýkal s Redlem z kauzy Dozimetr. Fiala chce od Rakušana vysvětlení 

Šéf České pošty musel skončit po jedné schůzce s Michalem Redlem, obviněným v kauze Dozimetr, u šéfa civilní rozvědky nejsou problém ani opakované kontakty. Poté, co policie zasahovala v úplatkářské kauze Dozimetr, která otřásla hnutím STAN, oznámil veřejnosti ministr vnitra Vít Rakušan, že odvolává šéfa České pošty, protože se stýkal z hlavním obviněným v kauze. V červenci pak ale šéf resortu ministerstva vnitra dosadil na místo Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Mlejnka, který se měl s Redlem také stýkat. A ne jednou, ale opakovaně. Rakušan se v téhle věci Mlejnka zastal. 

„Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice,“ 

vyjádřil se k situaci Rakušan. 

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Premiér Petr Fiala si o kontaktech Mlejnka s Redlem chce s Rakušanem promluvit příští týden. 

 

Ropa do Česka ropovodem Družba neproudí

Česká republika nezaplatila tarifní poplatek za přepravu ropy ukrajinské straně, a proto na rozdíl od Maďarska a Slovenska nedostává ropu přes ropovod Družba. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl na sociálních sítích, že se snaží najít s Polskem řešení, jak by mohla ropa do Česka opět proudit. Podle Síkely ale výpadek dodávek nijak neovlivňuje chod českých rafinerií. 

Otevřít v galerii (4)
Jozef Síkela situaci řeší
Jozef Síkela situaci řešíZdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Inflace opět zrychlila

Meziroční inflace v Česku zrychlila na 17,5 procenta z červnových 17,2 procent. Ceny tak rostly třináctý měsíc po sobě. Nejvíce se zdražení podepsalo na energiích a potravinách. Červencová inflace patří k těm nejvyšším v Evropě, vyšší je pouze v pobaltských zemích. V Estonsku, Lotyšsku a Litvě se míra inflace dostala dokonce na 23 procent. 

Otevřít v galerii (4)
Inflace stoupá už třináctý měsíc v řadě
Inflace stoupá už třináctý měsíc v řaděZdroj: Profimedia

Zakotvení svazku muže a ženy do Ústavy nepodpořil ani Jurečkův resort

Návrh na úpravu Listiny základních práv a svobod, který by měl ústavně zakotvit ochranu manželství jako svazku muže a ženy, se v připomínkovém řízení dočkal silné kritiky. Za návrh se totiž nepostavilo ani ministerstvo práce a sociálních věcí, které řídí jeden z těch, kteří návrh předložili – Marian Jurečka. Návrh předložilo 54 poslanců včetně Jurečky, ten se ale podpory svého resortu nedočkal. 

Otevřít v galerii (4)
Jurečkův návrh nepodpořil ani jeho vlastní resort
Jurečkův návrh nepodpořil ani jeho vlastní resortZdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Aféra s odposlechy v Řecku 

V řeckém parlamentu je rušno. I přes to, že většina poslanců byla na dovolených, došlo ke svolání mimořádné schůze. Důvodem je aféra odposlouchávání telefonu šéfa opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů. Andrulakis se o napíchnutém telefonu dozvěděl na konci července. Celá aféra vrhá špatné světlo zejména na premiéra Kyriakose Mitsotakise, který se ale ve výjimečném televizním vystoupení vyjádřil, že o ničem nevěděl a nedovolil by, aby se tohle stalo, protože to podkopává důvěru Řeků v národní rozvědku. 

Otevřít v galerii (4)
Řeckem otřásá skandál s odposlechy
Řeckem otřásá skandál s odposlechyZdroj: STANISLAV KRUPAR / CNC / Profimedia

Zdroje: novinky.cz, seznamzpravy.cz, idnes.cz, denikn.cz, ČTK 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze