Top hledané
Výsledky (0)
Euro bude v Česku pravděpodobně nejdříve až od roku 2030

Ranní ptáče: Fiala nechce nyní přijímat Euro. Konference o klimatu bude řešit pomoc rozvojovým zemím

Radek Polák
07. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Na přijetí Eura si v Česku ještě počkáme

Názory na výhodnost přijetí společné evropské měny se u nás liší, podle premiéra Petra Fialy se v tomto volebním období přijímat nebude. Konference OSN o změnách klimatu začala v Egyptě. Řešit bude minimalizaci změn klimatu na prostředí ve světě. Největším znečišťovatelem je aktuálně Čína.

Euro se v tomto volebním období přijímat nebude

V současném volebním období Sněmovny a tedy i působení nynější pětikoaliční vlády nebude přijetí eura aktuálním tématem a Česko euro přijímat nebude. Novinářům to řekl premiér Petr Fiala.

Nyní ta situace je taková, že v průběhu tohoto volebního období a tedy působení vlády, v jejímž čele mám tu čest stát, přijetí eura nebude aktuálním tématem,"

konstatoval premiér a dodal, že vláda ale podniká kroky vedoucí k naplnění maastrichtských kritérií, tedy podmínek pro přijetí eura.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Uvedl zároveň, že vláda chce umožnit firmám, aby mohly vést své účetnictví v eurech.

 

Konference chce omezit oteplování planety

V Egyptě odstartovala COP27 - konference OSN o změnách klimatu, která usiluje o společný postup v boji proti globálnímu oteplování.

Delegáti se v úvodu shodli, že projednají, zda by měly bohaté státy vyplácet kompenzace chudším zemím ohroženým klimatickými změnami, protože ty v historii do atmosféry nevypustily tolik emisí jako rozvinuté průmyslové země. Specifická je zde pozice Číny: Už předstihla USA a je aktuálně největším znečišťovatelem v absolutních číslech, dosud se však v klimatických debatách prezentovala jako rozvojová země.

Světová meteorologická organizace nedávno varovala, že hranice globálního oteplení o 1,5 stupně by mohla být překročena už do roku 2026. 

Otevřít v galerii (4)
Vyspělé země jsou většími znečišťovateli ovzduší
Vyspělé země jsou většími znečišťovateli ovzdušíZdroj: Pixabay

Twitter odkládá ověřovací ikony pro předplatitele

Americká internetová společnost Twitter odkládá poskytování ověřovacích modrých ikon předplatitelům nové služby na dobu po úterních volbách ve Spojených státech. Nový systém by mohl totiž před tamními volbami vyvolat chaos, protože uživatelé by mohli snadno vytvářet účty s falešnou identitou, které by měly ověřovací modrou ikonu.

Novinky znamená konec současného systému ověřování profilů, který Twitter spustil v roce 2009, aby lidem zabránil vydávat se za známé osobnosti. Dosavadní systém sice nebyl dokonalý, pomáhal však uživatelům určit, zda účty, z nichž čerpají informace, jsou autentické. Zavedení této služby již dříve avizoval nový majitel podniku Elon Musk.

Otevřít v galerii (4)
Twitter chystá změny
Twitter chystá změnyZdroj: Pixabay

HBO Max a Discovery+ budou společně

Stanice HBO Max se má spojit se službou Discovery+. Vedení společnosti Warner Bros, kam mají obě stanice patřit, teď oznámilo, že fúze by měla být dokončená už na jaře.

V posledním čtvrtletí tyto kanály dohromady získaly 2,8 milionu nových předplatitelů a dosáhly tak na 95 milionů uživatelů. Konkurenční Disney+ a Netflix však mají přes 152, resp. 223 milionů předplatitelů.

Warner Bros chce v dalším období investovat například do filmů ze světa Pána prstenů, Supermana a Harryho Pottera. Zároveň ale přiznává, že se potýká s finančními problémy.

Otevřít v galerii (4)
Televize soutěží o přízeň diváků
Televize soutěží o přízeň divákůZdroj: Pixabay

Havarované letadlo vyprošťovali z Viktoriina jezera

Letadlo ATR 42 společnosti Precision Air havarovalo v Tanzanii a skončilo ve Viktoriině jezeře. Přepravovalo 39 cestujících, vedle nich byli na palubě také dva piloti a další dva členové posádky.

Stroj na lince z obchodní metropole Dáresalám se původně pokoušel přistát na letišti ve městě Bukoba, které leží přímo na břehu jezera. Letadlo ale skončilo ve vodě asi 100 metrů od letiště. V oblasti byl v době nehody prudký déšť a mlha.

Záchranáři uvězněným lidem pak pomáhali letadlo vyzdvihnout pomocí lan a jeřábů.

Otevřít v galerii (4)
Kvůli špatnému počasí havarovalo v Tanzanii letadlo s cestujícími
Kvůli špatnému počasí havarovalo v Tanzanii letadlo s cestujícímiZdroj: Pixabay

 

Zdroje: ČTK, AP, Blesk.cz, Lidovky.cz, Czechcrunch.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze