Top hledané
Výsledky (0)
Hlavními tématy předvolební kampaně byly nová role Finska jako člena Severoatlantické aliance a situace na finsko-ruské hranici

Ranní ptáče: Finsko hlásí těsný boj o prezidentský úřad. Nejzadluženější developer na světě definitivně zkrachoval

Radek Polák
29. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Oba kandidáti se ještě utkají ve druhém kole

Bývalý premiér Alexander Stubb a někdejší ministr zahraničí Pekka Haavisto postoupili do druhého kola prezidentských voleb ve Finsku. Od sebe je sdělilo jen necelých 1,5 procenta. O vítězi se rozhodne 11. února. Soud v Hongkongu poslal do likvidace čínskou realitní společnost China Evergrande, která je se závazky ve výši přes 300 miliard dolarů, což je 6,8 bilionu korun. 

Otevřít v galerii (1)
Čína chce zchladit realitní bublinu
Čína chce zchladit realitní bublinuZdroj: Pixabay

Do 2. kola voleb ve Finsku postoupili expremiér a exministr

Do druhého kola prezidentských voleb ve Finsku postoupili podle portálu Ceskenoviny.cz bývalý premiér Alexander Stubb a někdejší ministr zahraničí Pekka Haavisto. V prvním kole prezidentských voleb skončil jako první se ziskem 27,2 procenta hlasů konzervativně-liberální kandidát Stubb, zelený politik Haavisto je na druhém místě, když pro něj hlasovalo 25,8 procenta voličů. Vzhledem k tomu, že nikdo nezískal nadpoloviční většinu hlasů, rozhodnou obyvatelé země o příštím prezidentovi 11. února ve druhém kole voleb. Účast v letošním prvním kole prezidentských voleb byla vyšší, než před šesti lety. Zatímco minule se k prvnímu kolu prezidentských voleb v severské zemi vypravilo 69,9 procenta voličů, nyní jich hlasovalo 74,9 procenta.

Soud nařídil developerovi China Evergrande likvidaci

Hongkongský soud v pondělí poslal developera China Evergrande Group do likvidace poté, co nebyl schopen dosáhnout restrukturalizační dohody s věřiteli. Čínská společnost dostala v prosinci krátký odklad poté, co uvedla, že se pokouší připravit nový plán restrukturalizace dluhu, který dosáhl více než 300 miliard dolarů, tedy v přepočtu 6,8 bilionu korun. Evergrande je nejzadluženějším developerem na světě. Společnost nesplnila své finanční závazky poprvé již v roce 2021. Stalo se tak poté, co Peking zastavil poskytování půjček developerům ve snaze zchladit tamní realitní bublinu, napsala agentura AP.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5
Otevřít v galerii (2)
Čína chce zchladit realitní bublinu
Čína chce zchladit realitní bublinuZdroj: Pixabay

Velké technologické firmy hlásí až na značku Tesla růst

Techničtí giganti budou tento týden čelit hrozbě v podobě poklesu cen akcií. Akcie společnosti Tesla se totiž během prvních týdnů letošního roku již snížily o více než 26 procent poté, co tento výrobce elektroaut oznámil za čtvrté čtvrtletí minulého roku pokles provozní marže o polovinu na 8,2 procenta. Tesla navíc varovala, že letos očekává pomalejší růst tržeb. 

To vše přichází v době, kdy další silné firmy na trhu, jako jsou Nvidia, Microsoft, Meta Platforms, Amazon, Apple a Alphabet zatím naopak zaznamenávají růst. Očekává se, že uvedené značky vykáží bez zahrnutí Tesly za čtvrté čtvrtletí oproti stejnému období předchozího roku celkový nárůst zisku o 53,7 procent, jak informoval server televize CNN.

Otevřít v galerii (2)
Tesla hlásí pokles
Tesla hlásí poklesZdroj: Pixabay

Niger, Mali a Burkina Faso odchází z Hospodářského společenství západoafrických států

Západoafrické státy Niger, Mali a Burkina Faso oznámily okamžité stažení z regionálního bloku ECOWAS . Ten se „pod vlivem cizích mocností zpronevěřil svým základním zásadám a stal se hrozbou pro své členské státy a své obyvatelstvo“, stojí v prohlášení. Uvedené tři země o Hospodářském společenství západoafrických států napsaly, že nepodporoval jejich boj proti „terorismu a nejistotě“ a zároveň uvalil „nezákonné, nelegitimní, nelidské a nezodpovědné sankce“. Vazby mezi těmito třemi národy a ECOWAS jsou napjaté od doby, kdy došlo k převzetí vojenské moci v Mali v roce 2021, v Burkině Faso v roce 2022 a o rok později v Nigeru, uvedl server televize Al Jazeera.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, AP, Al Jazeera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: