Top hledané
Výsledky (0)
Hlavními tématy předvolební kampaně byly nová role Finska jako člena Severoatlantické aliance a situace na finsko-ruské hranici

Ranní ptáče: Finsko hlásí těsný boj o prezidentský úřad. Nejzadluženější developer na světě definitivně zkrachoval

Radek Polák
29. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Oba kandidáti se ještě utkají ve druhém kole

Bývalý premiér Alexander Stubb a někdejší ministr zahraničí Pekka Haavisto postoupili do druhého kola prezidentských voleb ve Finsku. Od sebe je sdělilo jen necelých 1,5 procenta. O vítězi se rozhodne 11. února. Soud v Hongkongu poslal do likvidace čínskou realitní společnost China Evergrande, která je se závazky ve výši přes 300 miliard dolarů, což je 6,8 bilionu korun. 

Otevřít v galerii (1)
Čína chce zchladit realitní bublinu
Čína chce zchladit realitní bublinuZdroj: Pixabay

Do 2. kola voleb ve Finsku postoupili expremiér a exministr

Do druhého kola prezidentských voleb ve Finsku postoupili podle portálu Ceskenoviny.cz bývalý premiér Alexander Stubb a někdejší ministr zahraničí Pekka Haavisto. V prvním kole prezidentských voleb skončil jako první se ziskem 27,2 procenta hlasů konzervativně-liberální kandidát Stubb, zelený politik Haavisto je na druhém místě, když pro něj hlasovalo 25,8 procenta voličů. Vzhledem k tomu, že nikdo nezískal nadpoloviční většinu hlasů, rozhodnou obyvatelé země o příštím prezidentovi 11. února ve druhém kole voleb. Účast v letošním prvním kole prezidentských voleb byla vyšší, než před šesti lety. Zatímco minule se k prvnímu kolu prezidentských voleb v severské zemi vypravilo 69,9 procenta voličů, nyní jich hlasovalo 74,9 procenta.

Soud nařídil developerovi China Evergrande likvidaci

Hongkongský soud v pondělí poslal developera China Evergrande Group do likvidace poté, co nebyl schopen dosáhnout restrukturalizační dohody s věřiteli. Čínská společnost dostala v prosinci krátký odklad poté, co uvedla, že se pokouší připravit nový plán restrukturalizace dluhu, který dosáhl více než 300 miliard dolarů, tedy v přepočtu 6,8 bilionu korun. Evergrande je nejzadluženějším developerem na světě. Společnost nesplnila své finanční závazky poprvé již v roce 2021. Stalo se tak poté, co Peking zastavil poskytování půjček developerům ve snaze zchladit tamní realitní bublinu, napsala agentura AP.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5
Otevřít v galerii (2)
Čína chce zchladit realitní bublinu
Čína chce zchladit realitní bublinuZdroj: Pixabay

Velké technologické firmy hlásí až na značku Tesla růst

Techničtí giganti budou tento týden čelit hrozbě v podobě poklesu cen akcií. Akcie společnosti Tesla se totiž během prvních týdnů letošního roku již snížily o více než 26 procent poté, co tento výrobce elektroaut oznámil za čtvrté čtvrtletí minulého roku pokles provozní marže o polovinu na 8,2 procenta. Tesla navíc varovala, že letos očekává pomalejší růst tržeb. 

To vše přichází v době, kdy další silné firmy na trhu, jako jsou Nvidia, Microsoft, Meta Platforms, Amazon, Apple a Alphabet zatím naopak zaznamenávají růst. Očekává se, že uvedené značky vykáží bez zahrnutí Tesly za čtvrté čtvrtletí oproti stejnému období předchozího roku celkový nárůst zisku o 53,7 procent, jak informoval server televize CNN.

Otevřít v galerii (2)
Tesla hlásí pokles
Tesla hlásí poklesZdroj: Pixabay

Niger, Mali a Burkina Faso odchází z Hospodářského společenství západoafrických států

Západoafrické státy Niger, Mali a Burkina Faso oznámily okamžité stažení z regionálního bloku ECOWAS . Ten se „pod vlivem cizích mocností zpronevěřil svým základním zásadám a stal se hrozbou pro své členské státy a své obyvatelstvo“, stojí v prohlášení. Uvedené tři země o Hospodářském společenství západoafrických států napsaly, že nepodporoval jejich boj proti „terorismu a nejistotě“ a zároveň uvalil „nezákonné, nelegitimní, nelidské a nezodpovědné sankce“. Vazby mezi těmito třemi národy a ECOWAS jsou napjaté od doby, kdy došlo k převzetí vojenské moci v Mali v roce 2021, v Burkině Faso v roce 2022 a o rok později v Nigeru, uvedl server televize Al Jazeera.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, AP, Al Jazeera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: