Top hledané
Výsledky (0)
Finská vláda se rozhodla uzavřít hranici s Ruskem.

Ranní ptáče: Finsko uzavře hranici s Ruskem. Erdogan chce mezinárodní soud pro Izrael za zločiny v Gaze

Radim Červenka
29. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Hraniční přechod mezi Ruskem a Finskem

Finové podezírají Rusko ze snah posílat africké migranty na společnou hranici, z tohoto důvodu zcela uzavře Finsko všechny hraniční přechody. Turecký prezident Erdogan během telefonického rozhovoru s tajemníkem OSN Antoniem Guterresem vznesl požadavek na ustanovení mezinárodního tribunálu pro posouzení válečných zločinů v Gaze. Portugalská fotbalová hvězda neobvyklým způsobem projevila smysl pro fair-play. Roste počet firem, které se zabývají laboratorní produkcí masa.

Hranice mezi Finskem a Ruskem se uzavře

Helsinki obviňují Moskvu ze snah transportovat na společnou hranici žadatele o azyl z Afriky. Z tohoto důvodu premiér Petteri Orpo oznámil, že Finové na dva týdny zcela uzavřou hraniční přechody na hranici s Ruskem. Uzávěra započne v noci ze středy na čtvrtek.

"Jedná se u ruskou vlivovou aktivitu a my  jí rozhodně nebudeme akceptovat,"

vysvětlil finský ministerský předseda Orpo tamějším médiím situaci. Tenze mezi Finskem a Ruskem narůstá od invaze Ruska na Ukrajinu v Roce 2022.Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí obvinil Moskvu ze snah vytvořit nátlak na Finsko prostřednictvím ovlivňování migrace a potvrdil, že NATO stojí za Finskem, napsal web Politico.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Erdogan chce mezinárodní tribunál pro Izrael

Podle tureckého prezidenta Erdogana se Izrael dopustil válečných zločinů během vojenských operací v Gaze a představitelé státu by měli být postavení před mezinárodní soud. Podle informací od zdravotnických autorit v Gaze zahynulo během bombardování a dalších odvetných akcí za teroristické útoky ze 7. října 15 000 lidí.

Během telefonického rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Antonio Guterresem turecký prezident Erdogan kromě požadavků na mezinárodní soud žádal také plnou dostupnost humanitární pomoci v Gaze, informovala agentura Reuters.

Christiano Ronaldo projevil neobvyklý smysl pro fair-play

Několikanásobný držitel ocenění pro nejlepšího fotbalistu planety Portugalec Christiano Ronaldo během zápasu asijské Ligy mistrů požádal rozhodčího o zrušení penalty, která byla odpískána v jeho prospěch. Rozhodčí neobvyklému projevu fair-play vyhověl.

Ronaldův tým Al Nassr pak remizoval s Persepolí, tudíž odehrání penalty mohlo mít zásadní vliv na vývoj utkání, jelikož střet mezi dvěma týmy nakonec skončil bez branek. Celé utkání se však neneslo jen v duchu sportovního gentlemanství, jelikož Ronaldův spoluhráč Milad Sarlak dostal červenou kartu a jeho tým musel dohrávat v deseti, píše o neobvyklém zápase web CNN

Otevřít v galerii (1)
Christiano Ronaldo
Christiano RonaldoZdroj: Pixabay

Budoucnost je v pěstování masa z kmenových buněk

Více než 50 startupových firem si klade za cíl přijít s tím nejlepším postupem, jak produkovat maso a zároveň se vyhnout zabíjení zvířat. Jsou součástí nového technologického odvětví, které chce vyjít vstříc rostoucí světové poptávce po potravinách. Produkce masa množením buněk má ambice také omezit klimatické dopady spojené s živočišnými velkochovy.

Laboratorní produkce masa však naráží na několik problémů. Nejde jen o chuťovou podobu s opravdovým mase, ale zároveň je laboratorní náhražka masa velmi drahá, co se týče samotné produkce a také zatím žádná země nepřijala legislativu umožňující ve větším množství takovéto maso produkovat a distribuovat, informuje agentura AP.

Zdroje: apnews.com, reuters.com, cnn.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze