Top hledané
Výsledky (0)
Zima si tento týden podává ruce s létem. Téměř letní teploty předznamenají start hokejového mistrovství světa.

Ranní ptáče: Frontmanu Depeche Mode je dnes 60. Hokejisté zahájí o víkendu mistrovství světa v hokeji. Koněv může přijít o čestné občanství.

Radek Polák
09. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zpěvák Depeche Mode měl zejména v 90. letech divoký život, v poslední době se ale zklidnil

Narozeniny dnes slaví frontman kultovní skupiny Depeche Mode David Gahan. Do Česka mají tento týden vstoupit téměř letní teploty. To ale současně nebrání tomu, aby začalo další mistrovství světa v hokeji. Mezi našimi hokejisty nebude ale nejlepší hokejista uplynulé ligové domácí sezóny Filip Chlapík, který se do nominace nevešel. 

Zpěvák Depeche Mode slaví kulatiny

Před 60 lety se narodil do dělnické rodiny v anglickém Eppingu David Gahan, který se později proslavil především jako zpěvák elektronické skupiny Depeche Mode. Tento obdivovatel Davida Bowieho a skupin Damned se do kapely dostal poté, když jej zlákal její zakladatel Vince Clark. Právě Gahan také vymyslel název Depeche Mode. Inspiroval se přitom francouzským magazínem Dépêche-mode. Gahan zejména v 90. letech propadl drogám. Pokusil se dokonce o sebevraždu. Později svůj divoký životní styl změnil a rozjel i své sólové projekty. Pro Depeche Mode začal psát současně i vlastní texty.

 

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Hokejisté začnou o víkendu mistrovství světa bez nejlepšího hráče extraligy

Velká Británie, Švédsko, Rakousko, Lotyšsko, Norsko, Spojené státy americké a domácí Finskou na nás od víkendu čekají v základní skupině mistrovství světa v hokeji. V českém výběru ale neuvidíte nejlepšího střelce a nejproduktivnějšího hráče základní části naší extraligy Filipa Chlapíka. Útočníka pražské Sparty totiž nakonec finský kouč Kari Jalonen, který naše mužstvo na mistrovství povede, nevybral do týmu.

"Musel jsem udělat několik hodně těžkých rozhodnutí. Bohužel tak to je, jinak to nejde. Máme své důvody, proč jsme se rozhodli, jak jsme se rozhodli,"

uvedl trenér.

Otevřít v galerii (3)
O víkendu začíná ve Finsku mistrovství světa v hokeji
O víkendu začíná ve Finsku mistrovství světa v hokejiZdroj: Freepik

Koněv možná ztratí čestné občanství Prahy

Sovětský maršál Ivan Stěpanovič Koněv, jehož socha v uplynulých letech vzbuzovala v Praze 6 velké kontroverze, možná dnes přijde v hlavním městě o čestné občanství. Důvodem jsou některé problematické okamžiky jeho života jako například bombardování Mladé Boleslavi po válce či podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956. Vyplývá to z dokumentu, který dnes radním k projednání předloží primátor Zdeněk Hřib. Koněv se během 2. světové války podílel na osvobození části Polska, Slezska a Saska. 9. května 1945 pak jeho vojska vstoupila do Prahy.

Otevřít v galerii (3)
Jméno Koněv budí stále kontroverze
Jméno Koněv budí stále kontroverzeZdroj: Profimedia

Nejstaršímu vystavujícímu malíři je 102 let

Stanislav Bělík se ve věku 102 let zapsal jako nejstarší vystavující malíř v zemi do České knihy rekordů. Obrazy inspirované krajinou kolem Svratky vystavil v Počátkách na Pelhřimovsku v Galerii Herčíka.

"Na svůj věk je v úžasné kondici. Když jsme u něj byli v lednu, vyprávěl nám příběhy, jak se seznámil se svou manželkou,"

řekl Miroslav Marek z pelhřimovské Agentury Dobrý den, jež spravuje databázi českých rekordů.

Do knihy rekordů se Bělík dostal již podruhé. Poprvé to bylo nedávno, když se tam objevili s manželkou Vlastou jako nejstarší manželský pár v Česku. Dohromady je jim 202 let.

 

Do Česka přichází léto

Během tohoto týdne by se měly teploty vyšplhat až téměř ke 30 °C. Příčinou bude velmi teplé jihozápadní proudění vzduchu. V úterý by mělo být 23 až 25, ve středu 25 až 27 a ve čtvrtek dokonce 26 až 28 °C. Převládat by mělo přitom polojasno, ve čtvrtek se k tomu ale začne pomalu přidávat oblačnost a poté i bouřky spojené s deštěm. Ranní teploty přesto zůstanou stále spíše chladnější. Měly by se pohybovat mezi 8 až 12 °C. Na víkend se pravděpodobně ochladí na 20 až 22 °C. Očekávat lze polojasno, místy dokonce oblačno.

Otevřít v galerii (3)
Čekají na nás horké dny?
Čekají na nás horké dny?Zdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Český hydrometeorologický ústav, Wikipedia

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze