Top hledané
Výsledky (0)
Podle vědců dopady klimatických změn už pocítil skoro každý.

Ranní ptáče: Globální oteplování už pocítila celá populace planety. Al-Káida opět zabíjela

Radim Červenka
08. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Výzkum globálního oteplování poukázal na to, že během letošního léta se projevil růst teplot napříč celou planetou. Teroristická organizace zodpovědná za útoky 11. září 2001 v USA zabila desítky civilistů na Mali. Klimatičtí aktivisté zdrželi semifinále ženského turnaje US Open, v němž pak prohrála česká tenistka Karolína Muchová. Obchodní řetězce ujišťovaly premiéra, že díky přesunu potravin do nižší sazby DPH klesnou ceny pro běžné zákazníky v obchodech

Globální oteplování se dotklo všech obyvatel planety

Od června do září letošního roku pocítili dopady klimatických změn způsobených lidskou činností lidé napříč téměř všemi státy světa, uvádí aktuální vědecká studie. Letošní léto na severní polokoulí bylo nejteplejším v historii měření a do tabulky rekordů se zapsal i červenec s nejvyšší průměrnou teplotou všech dob.

Mimořádně dlouhé vlny veder, které letos zasáhly Evropu, způsobily rozsáhlé požáry a mají na svědomí řadu lidských životů. Obzvláště tíživě zasáhly požáry jihoevropské státy Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálii nebo Chorvatsko. Výzkum pracoval s daty ze 180 zemí a 22 dalších teritorií, růst teplot zaznamenal v 98% z nich, uvedla agentura Reuters.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Přes 60 obětí má útok Al-Káidy v Mali

Teroristická organizace zodpovědná za teroristické útoky v New Yorku z 11. září 2001 během zásahu na severu Mali zabila 49 civilistů a 15 vládních vojáků. Vládní ozbrojené síly během protiútoku zabily kolem pěti desítek útočníků. Tamější vláda rovněž vyhlásily třídenní státní smutek na uctění památky obětí zmíněného násilí.

Podle zprávy OSN Al-Káida napojená na Islámský stát zdvojnásobila ovládané teritorium v Mali za poslední měsíc. V západoafrickém státu působila i dlouhodobá mezinárodní mise Armády České republiky, ta však skončila po deseti letech v roce 2022, informovala o události agentura AP.

Otevřít v galerii (3)
Vojáci na Mali
Vojáci na MaliZdroj: Profimedia

Semifinále US Open přerušili klimatičtí aktivisté, Muchová prohrála

Na 50 minut bylo přerušeno semifinálové utkání v tenise žen na US Open mezi Coco Gauff a českou hráčkou Karolínou Muchovou, kvůli narušení ze strany klimatických aktivistů. Jeden z nich si přilepil obnaženou nohu k betonové podlaze na stadiónu. 

Protestující uvedl, že organizátoři US Open spolupracují s firmami, které se podílí zásadním způsobem na globálním oteplování. Proti samotnému sportu vystoupit nechtěli. Hráčky braly vyrušení s nadhledem, Karolína Muchová podle agentury AP byla nejprve přesvědčená, že hluk způsobený protestem mají na svědomí hlasití fanoušci.

Otevřít v galerii (3)
Policisté zasahují v hledišti semifinále US Open
Policisté zasahují v hledišti semifinále US OpenZdroj: Profimedia

Obchodní řetězce ujistily premiéra, že nižší sazba DPH sníží koncové ceny

V rámci konsolidačního balíčku by běžné potraviny měly být přesunuty do snížené sazby DPH, která činí 12%, oproti předchozí sazbě 15%. Na setkání zástupců osmi největších obchodních řetězců v Česku předsedu vlády Petra Fialu (ODS) a ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zástupci firem ujišťovali, že snížení daňové sazby se promítne poklesem cen pro zákazníky.

Podle ČSÚ inflace dosahovala v červnu 9,5% a nachází se v klesající trajektorii, kulminovala v lednu, kdy dosahovala 25 %. Podle ČTK oba politici hovořili s obchodníky o větší podpoře domácích producentů potravin, ti díky zdražování v letošním roce vykázali rekordní zisky.

Otevřít v galerii (3)
Petr Fiala
Petr FialaZdroj: Profimedia

Zdroje: reuters.com, apnews.com, ČTK

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze