Top hledané
Výsledky (0)
Google musí smazat miliardu souborů, kvůli narovnání žaloby.

Ranní ptáče: Google smaže miliardy souborů. Erdogan utrpěl největší volební porážku

Radim Červenka
02. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Google

V důsledku soudu bude nejpoužívanější světový prohlížeč muset smazat miliardy datových souborů, kvůli soukromí uživatelů. V komunálních volbách v Turecku propadla strana současného prezidenta Erdogana. Írán obvinil Izrael z výbuchu na íránské ambasádě v Sýrii, pokud by se podezření potvrdilo, mohl by být zásadně narušen mír mezi zeměmi. Americká loterie bude losovat o jackpot ve výší miliardy dolarů.

Internetový prohlížeč bud mazat své databáze

Společnost Google souhlasila se zničením miliard datových záznamů, aby urovnala žalobu, podle níž tajně sledovala používání internetu lidmi, kteří si mysleli, že surfují v soukromí. Podmínky urovnání byly v pondělí předloženy federálnímu soudu v kalifornském Oaklandu a vyžadují schválení americké okresní soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersové.

Internetová společnost by mohla zaplatit na odškodném až 7,8 miliardy dolarů. Google neplatí žádné odškodné, ale uživatelé mohou společnost žalovat o náhradu škody individuálně. Hromadná žaloba byla zahájena v roce 2020 a týká se milionů uživatelů společnosti Google, kteří od 1. června 2016 používali soukromé prohlížení, napsala o kauze zpravodajská agentura Reuters.

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

Turecká opozice zaznamenala výrazný úspěch na úkor Erdoganovy strany

Během víkendových komunálních voleb v Turecku dosáhla největší opoziční formace Lidová republikánská formace. Na volební vítězství dosáhla nejen v hlavním městě v Istanbulu, kde obhájil vítězství z minulých voleb současný primátor města Ekrem Imanoglu, ale také v Ankaře a dalších regionech. Na "znovudobytí" hlavního prezident Erdogan pomýšlel.

Imanoglu je považován za největšího soupeře autokratického prezidenta Erdogana a mohl by se stát i jeho vyzyvatelem v příštím prezidentských volbách. Opoziční strana získala dominantní postavení v 35 z 81 provincií, zatímco konzervativně islámská Strana spravedlnosti a rozvoje dosáhla na vítězství jen ve 24 provinciích, uvedla ČTK.

Írán obvinil Izrael z bombardování ambasády v Sýrii

Íránský konzulát v syrském hlavním městě Damašku byl v pondělí srovnán se zemí při útoku, který syrská a íránská média označila za izraelský letecký útok, šlo by o zjevnou eskalaci konfliktu na Blízkém východě, která by postavila Izrael proti Íránu a jeho spojencům.

Libanonský bezpečnostní zdroj v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že jedním z mrtvých byl Mohammad Reza Zahedi, vysoký velitel íránských Revolučních gard (IRGC). Íránská státní televize uvedla, že bylo zabito několik íránských diplomatů. Na místo ihned přijeli představitelé iránské vlády.

Loterie v USA dosáhla na rekordní jackpot

Jackpot ve výší jedné miliardy dolarů v loterii Powerball bude v pondělí večer lákat hráče, kteří si myslí, že by mohli po třech měsících bez velkého vítěze pohádkově zbohatnout. Na astronomickou sumu miliardy dolarů, dosáhl jackpot popáté v historii loterijní soutěže, uvedli zástupci hry v tiskové zprávě.

Od Nového roku nikdo nevyhrál jackpot Powerballu, což je 38 losování v řadě, kdy nikdo neuhodl šest čísel hry. Pokud nikdo nevyhraje jackpot v pondělí nebo ve středu večer, vyrovná hra rekordní počet 41 po sobě jdoucích losování v sobotu večer, uvedla agentura AP.

Zdroje: reuters.com, apnews.com, ČTK

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze