Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Greta Thunberg znovu kritizuje elity. Chyba umělé inteligence. Videoseznamka od Facebooku

Lukáš Bilinec
14. dubna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Švédská aktivistka Greta Thunberg

Osmnáctiletá klimatická aktivistka Greta Thunberg neustává ve své bitvě za lepší životní prostředí ani v době koronavirové pandemie. V boji se zločinem naopak budeme možná muset prozatím upustit od využití umělé inteligence, která není úplně bezchybná. A věděli jste, kolik u nás momentálně stojí benzín a nafta? 

Greta Thunberg kritizuje nejbohatší lidi planety

Otevřít v galerii (5)
Osmnáctiletá aktivistka Greta Thunberg
Osmnáctiletá aktivistka Greta ThunbergZdroj: Profimedia.cz

Osmnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunberg se na svém Twitteru pustila do elit. 

"Nejbohatší 1 procento obyvatel této planety produkuje dvojnásobek kombinovaných emisí CO2 než 50 % nejchudších lidí,"

napsala Greta na svůj Twitter účet, který sleduje již skoro 5 milionů uživatel. Greta již před pár dny uvedla, že se nezúčastní konference OSN o klimatu, která se bude konat v listopadu ve Skotsku. Jde o její protest kvůli nerovnému přístupu k vakcínám proti COVID-19. Podle Grety hrozí, že se na mnoho chudších zemí v nejbližší době vůbec nedostane. Mladá aktivistka se o koronavirovou pandemii zajímá již od samotného začátku. Byla mezi prvními, kdo vyzýval k sociálnímu distancování, když zrušila jedno ze svých setkání na začátku března 2020. V dubnu již za 100 000 amerických dolarů (zhruba 2,17 milionu českých korun) nakoupila ochranné pomůcky pro UNICEF. V červnu loňského roku pak sbírala peníze pro boj s COVID-19 v Brazílii. Tento týden měl na BBC premiéru dokument o jejím životě Greta Thunberg: A Year to Change the World. Odvysílána byla zatím první ze tří částí. 

Ceny pohonných hmot výrazně vzrostly

Otevřít v galerii (5)
Tankování auta na benzinové stanici
Tankování auta na benzinové staniciZdroj: Pixabay/ andreas160578

Zejména růst cen v oddíle doprava ovlivnil celkové meziměsíční zvýšení spotřebitelských cen v březnu.

"Spotřebitelské ceny vzrostly v březnu oproti únoru o 0,2 % a svůj meziroční růst zrychlily na 2,3 %. Největší podíl na tomto vývoji měl růst cen pohonných hmot. Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 Kč/l a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 Kč/l a šlo o nejvyšší cenu od loňského března,"

řekla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. V únoru meziměsíčně klesly vývozní ceny o 0,1 % a dovozní ceny se zvýšily o 0,4 %. Meziročně pak vrostly vývozní ceny o 4,5 % a dovozní ceny o 2,1 %. V meziměsíčním i meziročním srovnání se v cenách vývozu a dovozu výrazně promítl růst cen kovů. 

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Rozpoznání obličeje poslalo Američana neoprávněně za mříže

Otevřít v galerii (5)
Detail na část obličeje
Detail na část obličeje Zdroj: Unsplash/ Amanda Dalbjörn

Muž z Detroitu žaluje policii za neoprávněné zatčení na základě rozpoznání obličeje. Předpojatost umělé inteligence a špatná fotografie totiž vedly k falešnému obvinění. Americká unie občanských svobod podala žalobu jménem Roberta Williamse, kterého označila za první neoprávněně zatčenou osobu v USA na základě rozpoznávání obličeje pomocí umělé inteligence. Muž byl falešně obviněn z krádeže v obchodě a ve vazební věznici strávil 30 hodin. Státní zastupitelství se omluvilo a uvedlo, že se pokusí případ vymazat ze svých záznamů. Reakce veřejnosti na téma identifikace podezřelých podle technologie rozpoznávání obličeje již vedla několik amerických měst k zákazu používání této metody. Microsoft, IBM a Amazon se navíc zavázaly, že jejich systémy nebude policie využívat. 

Nárůst streamů písní rappera DMX je po jeho smrti skoro 1000 %

Otevřít v galerii (5)
Americký rapper DMX
Americký rapper DMXZdroj: Profimedia.cz

Jeden z nejvýznamnějších amerických rapperů devadesátých let, Earl Simmons, známý jako DMX, zemřel 9. dubna ve věku 50 let na infarkt po předávkování drogrami. Se závislostí bojoval celý život a několikrát byl na léčení. Od jeho smrti uplynulo jen pár dnů a už máme první čísla, která potvrzují, že o hudbu interpretů je celosvětově největší zájem krátce po jejich smrti. Poslechovost rapperových písní stoupla skoro o desetinásobek, přesněji o 928 procent. Rodina zesnulého rappera varovala veřejnost před podvodníky, kteří se snaží z jeho smrti těžit. Někteří z nich žádají o finanční pomoc nebo prodávají zboží na údajné pokrytí nákladů na pohřeb. Nic z toho podle vyjádření rodiny není pravda. Nejposlouchanějšími písněmi rappera jen pár dnů po jeho smrti jsou songy Ruff Ryers Anthem a X Gon' Give It To Ya. 

Facebook vyvinul aplikaci pro rychlé randění

Otevřít v galerii (5)
Dívka tráví čas na svém chytrém telefonu
Dívka tráví čas na svém chytrém telefonu Zdroj: Pixabay/ 99mimimi

Program s názvem Sparked nemá žádné veřejné profily, chybí zde soukromé zprávy a je zdarma k použití. Pokud máte potíže s hledáním lásky online, Facebook se vám pokouší pomoci. Tým New Product Experimentation (NPE), působící v rámci této obří technologické společnosti, dokončil nový projekt s názvem Sparked, který usnadňuje online randění pomocí videa. Uživatelé se mohou k aplikaci připojit pomocí svých profilů na Facebooku a jsou povinni podepsat smlouvu, určenou k vytvoření "pozitivního zážitku ze seznamování". Lidé, kteří hledají lásku, následně poskytnou informace o svém věku, poloze a preferencích pro randění. Po vyplnění jsou umístěni na čekací listinu. Poté mohou absolvovat několik čtyřminutových videorande. Pokud se oběma zúčastněným takové krátké rande zalíbí, mohou ho prodloužit na dalších deset minut. Po něm budou vyzváni k tomu, aby si vyměnili kontakty a spojili se jinými způsoby. V současné chvíli je použití Sparked dostupné jen v internetovém prohlížeči v některých zemích světa. Česká republika zatím chybí. 

Více zpráv se do dnešního ranního ptáčete nevešlo. Závěrem pro vás ještě máme motivační slova od mexické malířky Fridy Kahlo:

"Nakonec vydržíme mnohem více, než si myslíme, že dokážeme."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze