Top hledané
Výsledky (0)
Podle izraelského premiéra Hamás odmítl dodávky Izraelců do největší nemocnice v Gaze.

Ranní ptáče: Hamás odmítl nabídku paliva pro nemocnici, řekl Netanjahu. Island je v pohotovost kvůli výbuchu sopky

Radim Červenka
13. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Útok v okolí nemocnice v oblasti Jabalia.

Nemocnice v Gaze mají problémy s dostatkem zdrojů lékařského materiálu i energií, podle Benjamina Netanjahu však Hamás odmítl možnost izraelského zásobování pro největší nemocnici v oblasti. Na ostrově Island byla zahájena evakuace kvůli hrozícímu výbuchu sopky. Chystá se první letošní setkání mezi americkým a čínským prezidentem. Ve Francii desetitisíce lidí demonstrovaly proti antisemitismu.

Hamás odmítl izraelskou nabídku pro nemocnici v Gaze

Předseda vlády Izraele Benjamin Netanjahu uvedl, že Hamás odmítl izraelské dodávky paliva do nemocnice Al Shifa v Gaze, která má kvůli nedostatku energetických zdrojů problém s vykonáváním operací a provozem zdravotnické techniky.. 

"Naopak, my jsme ve skutečnosti v noci nabídli dodávky paliv, s nimiž by bylo možné provozovat nemocnici, mít v provozu inkubátory a další zařízení, protože my vůbec nechceme bojovat s pacienty nebo s civilisty "

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

odpověděl izraelský premiér na otázku novinářů z americké televizní stanice NBC.

Představitelé izraelské armády tvrdí, že chtěli z nemocnice Al-Shifa evakuovat děti, což Palestinci odmítají. Netanjahu dále uvedl, že Hamás se ukrývá v nemocnicích a nechce, aby se pohonné hmoty dodávaly tam, ale chce je dostat do svých tunelů a využít k pohonu válečných strojů, napsala agentura Reuters.

Na Islandu hrozí výbuch sopky

Úřady vyhlásily stav ohrožení po sérii zemětřesení na jihozápadě země, které by mohly být předzvěstí vulkanické erupce. Policie se snaží evakuovat obyvatele města Grindavik a okolí. Odborníci sledují pohyb magmatu pod zemským povrchem, ale prozatím je nemožné říci, kde a jestli vůbec žhavá hornina vyrazí na povrch. Erupce sopek totiž detailně dopředu předvídat nelze.

Ačkoliv známky hrozící erupce se množí a úřady vyzývají obyvatele v oblasti, aby se evakuovali, bezprostřední nebezpečí podle nich v tento okamžik nehrozí. Menší erupce lávy jsou od roku 2021 každoroční událostí, naposledy vybuchla sopka jižně od hlavního města Rejkjaviku a aktuálně je kvůli nebezpečí erupce uzavřena slavná oblast s termálními jezírky Modrá laguna, informuje stanice CNN.

Otevřít v galerii (2)
Island
IslandZdroj: Pixabay

Americký prezident Joe Biden se sejde s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem  

V letošním roce čeká představitelé dvou největších světových ekonomik vzájemné setkání. Ani jeden z nich podle dostupných informací od schůzky nemá žádná očekávání směrem k zlepšení vzájemných vztahů. Nicméně oba státníci by uvítali větší stabilitu v mezinárodní politice, kterou aktuálně ohrožují konflikty na Blízkém východě, ve Východní Evropě a také pnutí v oblasti Taj-wanu.

Bílý dům je smířen s tím, že setkání neskončí sérií společných dohod a prohlášení, jak tomu bylo v minulosti. Nicméně Američané chtějí prezentovat svůj nezájem v pokračování obchodní války mezi zeměmi a nechtějí výrazněji omezovat obchod s čipy, což by mohlo být podstatné, vzhledem k tomu, že Číňané aktuálně řeší obnovu po covidové ekonomické krizi, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Joe Biden
Joe BidenZdroj: Profimedia

Na 180 000 lidí demonstrovalo proti antisemitismu ve Francii

Desetitisíce lidí vyšly do francouzských ulic, aby se vyjádřili proti projevům nenávisti vůči židům, které takřka celosvětově vyvolal probíhající ozbrojený konflikt v Pásmu Gazy. Přes 100 000 demonstrantů vyrazilo na podporu židů v Paříži, což je největší počet od roku 1990, kdy byl znesvěcen židovský hřbitov Carpentras.

Do demonstrace se zapojili i bývali prezidenti Francois Hollande a Nicolas Sarkozy. V menším počtu se akce zúčastnili i lidé v dalších francouzských městech, v Nice, Lyonu nebo v Marseille. Podle tamější policie bylo ve Francii zaznamenáno na 1000 antisemitských incidentů jen za poslední měsíc, napsala na svém webu CNN.

Zdroje: cnn.com, reuters.com, apnews.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze