Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Hamilton bojuje za lidská práva. Trump je připravený odstoupit. Praha představila rozpočet

Lukáš Bilinec
27. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Britský pilot Formule 1 Lewis Hamilton

Britský pilot Formule 1 Lewis Hamilton se hlasitě ozývá proti porušování lidských práv. Tato otázka je velmi aktuální, protože třeba v Hong Kongu dostal demonstrant skoro dva roky vězení za házení vajíček. A věděli jste, že Češi si na nový filmový hit budou muset počkat déle než Slováci?

Trump je připravený odejít, pokud volitelé zvolí Bidena

Otevřít v galerii (6)
Donald Trump
Donald TrumpZdroj: Profimedia

Úřadující americký prezident Donald Trump připustil, že předá moc Joe Bidenovi po volbě volitelů. Čtyřiasedmdesátiletý vrcholný politik vůbec poprvé od voleb odpovídal na otázky novinářů. Jedna z nich směřovala i na hlasování volitelů a následné respektování výsledku. 

"Určitě ano, budu to respektovat, a vy to víte. Bude to velmi těžké, protože víme, že došlo k masivním podvodům. Čas ale není na naší straně, fakta však ano,"

řekl 45. americký prezident. Zároveň dodal, že pokud volitelé skutečně zvolí Joe Bidena, bude to z jejich strany obrovská chyba. 

Praha sestavila rozpočet na příští rok

Otevřít v galerii (6)
Staroměstské náměstí v Praze
Staroměstské náměstí v PrazeZdroj: Freepik.com/photoangel

Hlavní město Praha představilo rozpočet pro rok 2021 v objemu necelých 88 miliard korun. Kvůli epidemii COVID-19 musí škrtat, co se týče běžných výdajů. Plánuje však zachovat investice, a to ve výši téměř 15 miliard. Ty považuje v době ekonomické krize za klíčovou věc, která může pomoci podpořit pražskou ekonomiku. Rada hlavního města rozpočet projedná v příštím týdnu a následně bude o jeho schválení jednat Zastupitelstvo hl. m. Prahy. 

"Uvědomuji si, že pro udržení pražské ekonomiky v době krize jsou investice klíčové. Mou hlavní prioritou bylo zajistit finance na rozjeté a připravované projekty. Z toho důvodu jsme se rozhodli půjčit si na strategické projekty zhruba pět miliard korun," 

vyjádřil se Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu. Zároveň dodal, že v příštím roce dojde ke splacení části končících úvěrů, na které jsou již vytvořené finanční rezervy. Míra zadlužení hlavního města by tak měla zůstat srovnatelná.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Skoro 2 roky vězení za házení vajíček v Hong Kongu

Otevřít v galerii (6)
Protestující v Hong Kongu
Protestující v Hong KonguZdroj: Unsplash.com/yulokchan

Demonstrant z Hong Kongu dostal 21 měsíců za házení vajec. Zpráva vyvolala další rozhořčení veřejnosti. Soudy jsou pod tvrdým tlakem režimu a o jejich nezávislosti panují pochyby. Vejce dopadly na policejní stanici. Exemplární trest si vysloužil jednatřicetiletý muž. Soud sice uznal, že "vejce není zbraní hromadného ničení", avšak skutek podle něj podkopal autoritu policie a podnítil další nepokoje. V červenci tohoto roku čínské úřady zavedly národní bezpečnostní zákon pro Hong Kong. Tlak autorit na tvrdé tresty je tu enormní. V řadě navíc čekají další stovky protivládních demonstrantů, kteří jsou zatčení a měli by si v dohledné době vyslechnout verdikt soudců. Ti jsou tak i pod časovým tlakem. 

Lewis Hamilton kritizuje vedení Formule 1

Otevřít v galerii (6)
Lewis Hamilton při Velké ceně Maďarska
Lewis Hamilton při Velké ceně MaďarskaZdroj: Unsplash.com/macauphotoagency

Nejúspěšnější jezdec Formule 1 v historii prohlásil, že musí vedení šampionátu udělat více v oblasti lidských práv v některých hostitelských zemích. Sedminásobný světový šampion, který v letošní sezóně pokořil několik rekordů Michaela Schumachera, prý obdržel dopisy od právnických skupin po svém příjezdu do Bahrajnu, kde se v pátek uskuteční další velká cena vozů Formule 1. Obavy z porušování lidských práv v Bahrajnu vyjádřila i skupina britských poslanců. Tato země přitom není jedinou ze seznamu hostitelských států Formule 1, kde je otázka lidských práv velmi probíraná. K zemím jako Rusko, Čína, Turecko, či Ázerbájdžán se v příštím roce přidá i Saúdská Arábie.

"Je velmi důležité, aby všechny sporty využívaly svého vlivu k prosazování změn. Otázka lidských práv je obrovským problémem na mnoha místech, která náš šampionát navštíví. Jsme jedním z mála sportů, který se dostane do tolika různých zemí. Věřím, že musíme udělat víc. Je potřeba ujištění, že některé naše kroky jsou implementovány správným způsobem a pomáhají ke zlepšení situace,"

řekl pětatřicetiletý britský rekordman. 

Wonder Woman 1984 bude dostupná také online 

Otevřít v galerii (6)
Herečka Gal Gadot ve filmu Wonder Woman 1984
Herečka Gal Gadot ve filmu Wonder Woman 1984Zdroj: Warner Bros.

Dlouho očekávaný filmový hit Wonder Woman 1984 sice vstoupí 25. prosince i do několika kin, ale zároveň bude dostupný online, díky platformě HBO Max. V některých zemích dokonce s předstihem. Již od 16. prosince se na něj mohou těšit v zemích jako jsou Belgie, Egypt, Francie, nebo Švýcarsko. O den později se ke šťastlivcům připojí také Slovensko. Na Štědrý večer je naplánovaná premiéra pro Maďarsko či Slovinsko. Čeští fanoušci si na možnost vychutnat si další komiksovku, ve které zazáří v hlavních rolích dvojice Gal Gadot a Chris Pine, musí počkat až do 14. ledna. Pro předplatitele HBO Max bude snímek na platformě dostupný zdarma. Ostatní si budou muset zaplatit 15 dolarů (zhruba 330 českých korun).  

Balenciaga představí svou novou kolekci v počítačové hře

Otevřít v galerii (6)
Počítačová hra značky Balenciaga
Počítačová hra značky BalenciagaZdroj: Balenciaga

Slavná oděvní značka se rozhodla pro netradiční krok - vytvořila videohru, ve které odprezentuje svou novou módní kolekci. Hra "Afterworld: The Age of Tomorrow" je alegorické dobrodružství, zasazené do roku 2031. Luxusní módní společnost vypustí videohru už 6. prosince. Hrdina prý bude postupovat různými herními zónami a čekají na něj zajímavé úkoly i interakce s ostatními postavami ve hře. Příliš mnoho podrobnějších zpráv k dispozici není. Zatím alespoň víme, že hru bude možné hrát i přímo v internetovém prohlížeči. 

Toto byla dnešní poslední ranní zpráva. Věříme, že jste se probudili s dobrou náladou a odhodláním, že následující hodiny budou stát za to. Dnes pro vás máme inspirativní myšlenku od amerického herce Miltona Berleho:

"Pokud příležitost neklepe, postav dveře."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze