Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Heidi Klum slaví narozeniny. Češi ve čtvrtfinále na MS v hokeji. Státní rozpočet na příští rok

Kateřina Ostrejšová
01. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Heidi Klum

Krásné ráno všem, co už vylezli z postele. Nejdál doskáče ranní ptáče i dnes a my vám k tomu přinášíme nejnovější informace. A máme opravdu dobré zprávy! Česko postupuje do čtvrtfinále mistrovství světa v hokeji, naopak v základní skupině končí Švédsko, a to poprvé od roku 1992. Německá topmodelka Heidi Klum slaví 48. narozeniny a slavit se bude zřejmě i v Číně, kde se zrušilo omezení porodnosti.  

Revoluce v zelené energetice 

Otevřít v galerii (8)
Rostlina v ruce.
Rostlina v ruce.Zdroj: Freepik

Zájemcům o výrobu čisté energie z obnovitelných zdrojů se otevírá obrovská příležitost. Ministerstvo životního prostředí spouští dotace na výstavbu nových fotovoltaických elektráren. Z Modernizačního fondu na ně vyčlenilo v prvních výzvách 4,5 miliardy korun, peníze ale plánuje postupně přidávat. Podstatné zvýšení podílu čisté energie vyrobené z obnovitelných zdrojů je prioritou České republiky na další desetiletí, a právě Modernizační fond bude v této transformaci hrát zásadní roli. V následující dekádě přinese do Česka minimálně 150 miliard korun, neustále rostoucí ceny emisních povolenek ale naznačují, že částka by ve finále mohla být téměř dvojnásobná. Na rozvoj obnovitelných zdrojů půjde podstatná část, bezmála 40 procent. 

Rada schválila aktualizaci Strategie rozvoje tramvajových tratí do roku 2030 

Otevřít v galerii (8)
Noční tramvaj.
Noční tramvaj.Zdroj: Freepik

Dopravní podnik po více než třech letech aktualizoval koncepční dokument Strategie rozvoje tramvajových tratí v Praze do roku 2030 zapracováním nových poznatků a postupu prací na tratích, které za současného vedení Prahy intenzivně pokračovaly. Aktualizovaný materiál původně zpracovaný v roce 2017 včera schválila Rada hlavního města Prahy. 

„Od schválení první verze Strategie rozvoje tramvajových tratí do roku 2030 se nám podařilo posunout důležité projekty a první kategorie už není jen „co bychom chtěli brzy stavět“ ale „na co máme schválenou dotaci z EU a něco už i stavíme“. V realizaci je smyčka Zahradní město, před zahájením stavby je první etapa tramvajové trati Barrandov – Holyně, vybíráme zhotovitele tramvajové trati Sídliště Modřany – Libuš. Ve vysokém stupni přípravy je také trať z Divoké Šárky do Dědinské, smyčka Depo Hostivař a také druhá etapa tratě Barrandov – Holyně – Slivenec a z výhledových do aktivně připravovaných tratí jsme pokročili s tratí na Václavském náměstí a na Strahov,“  

uvedl náměstek primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr. 

Češi postupují do čtvrtfinále na mistrovství světa v hokeji 

Otevřít v galerii (8)
Hokejový národní tým.
Hokejový národní tým. Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Švédský tým si letošní mistrovství v hokeji za rámeček jen tak nedá. Trápící se Švédy mohla udržet v šampionátu pouze včerejší výhra nad Ruskem, to se ale k jejich smůle nestalo. Seveřané prohráli 2:3 po samostatných nájezdech a poprvé od roku 1992, kdy byl na MS zaveden systém play off, nepostoupili ze základní skupiny a pomalu si balí kufry domů. Pro nás jsou to ale velmi pozitivní vyhlídky, protože švédská prohra pomohla českým hokejistům k postupu do čtvrtfinále, a to bez ohledu na dnešní výsledek proti Slovákům. Fandit našemu nároďáku můžete od 15:15.  

Státní rozpočet na příští rok navržen na 390 miliard korun  

Otevřít v galerii (8)
Alena Schillerová
Alena SchillerováZdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ministerstvo financí včera navrhlo státní rozpočet na následující rok, přišlo s částkou 390 miliard korun. V návrhu už se podle ministryně financí Aleny Schillerová počítá s navýšením penzí o 300 korun měsíčně, které včera schválil kabinet.  

Letošní rok byl silně ovlivněn pandemií, která zasáhla do hospodaření státu ve velkém a státní rozpočet byl schválen na 500 miliard korun. Dosáhnout lepšího výsledku nárustem příjmů o 100 miliard korun by se mělo zejména díky zvýšení příjmů z daná o 57,6 miliardy korun. 

"Nastavené tempo konsolidace o 110 miliard za jediný rok je sice značné, ale díky robustnosti naší ekonomiky, rostoucím daňovým příjmům a dobře mířeným evropským penězům můžeme zároveň i nadále masivně podporovat růst hospodářství a životní úrovně v zemi,"

uvedla Schillerová. 

Heidi Klum slaví narozeniny  

Otevřít v galerii (8)
Heidi Klum
Heidi KlumZdroj: Profimedia

Německá supermodelka Heidi Klum slaví 48. narozeniny. Kariéru modelky odstartovala v 18. letech. Její sláva raketově vystřelila po tom, co se objevila na obálce časopisu Sports Illustrated v bikinách. Další velký úspěch zaznamenala jako andílek Victoria’s Secret.  

Supermodelku jsme mohli vidět i na televizních obrazovkách. Byla součástí reality show o módě Project Runway, kde působila jako jedna z výkonných producentek. Premiéra v prosinci roku 2004 se stala obrovským hitem a získala řadu nominací na cenu Emmy za soutěžní program. Samotná Klum získala cenu Emmy v roce 2013. V září 2018 oznámila, že z projektu po 16 sezónách odchází. 

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 300m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 300m, Okolí Prahy

Čína v rámci zásadního posunu politiky zrušila omezení porodnosti 

Otevřít v galerii (8)
Rodiče se směji s dcerou.
Rodiče se směji s dcerou. Zdroj: Freepik

Včera Čína oznámila, že mohou mít páry až tři děti. Tento krok představuje zásadní posun od stávající hranice dvou dětí, když nedávné studie ukázaly dramatický pokles porodů v nejlidnatější zemi světa.  

V roce 2016 Peking zrušil svou desetiletou politiku jednoho dítěte a nahradil ji limitem pro dvě děti, aby se pokusil odvrátit rizika pro svou ekonomiku před rychle stárnoucí populací. To však nevedlo k trvalému nárůstu porodů vzhledem k vysokým nákladům na výchovu dětí v čínských městech, což je výzva, která přetrvává dodnes. 

Japonské domy téměř zadarmo 

Otevřít v galerii (8)
Klíče od domu a peníze na stole.
Klíče od domu a peníze na stole. Zdroj: Freepik

Ve venkovském Japonsku je více než 8 milionů prázdných domů a místní samosprávy je prodávají za pouhých 500 dolarů, aby přilákaly obyvatele.  

Průzkum v oblasti bydlení a pozemků v Japonsku, prováděný každých pět let, zaznamenal v roce 2018 v Japonsku rekordní hodnotu 8,49 milionů volných domů. Mnoho z těchto domovů zůstalo prázdných poté, co zemřeli příbuzní z rodin. Průzkum zjistil nárůst o 3,2 % ve srovnání s rokem 2013. 

Australská Greta Thunberg 

Otevřít v galerii (8)
Lidé protestují na ulici.
Lidé protestují na ulici. Zdroj: Freepik

Vedení tisíců demonstrantů v centru Sydney a zapojení se do soudního sporu v rámci protestní akce není pro většinu čtrnáctiletých běžnou činností. Australská studentka Izzy Raj-Seppings však opustila mimoškolní aktivity ve prospěch zesílení tlaku na vedení země v boji proti změně klimatu. 

Raj-Seppingsová se stala jednou z nejvýznamnějších aktivistů v oblasti životního prostředí v zemi od doby, kdy se její tvář pokrytá slzami objevila snad na všech titulkách koncem roku 2019, když sledovala pořádkovou policii. 

Přejeme vám klidné ráno a hezké úterý. Posíláme slova římského filozofa Senecy: 

„Je zhola zbytečné se ptát, má-li život smysl či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme.“ 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze