Top hledané
Výsledky (0)
Humanitární krize v Gaze se zhoršuje a hrozí masovým hladomorem.

Ranní ptáče: Hladomor v Gaze hrozí masovým umíráním. Aplikace Temu je "Amazon na steroidech"

Radim Červenka
19. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Gaza

Pokračování vojenských operací v Gaze a nedostatečné humanitární zásobování může přerůst v rozsáhlý hladomor. Čínská nákupní aplikace Temu se těší mimořádnému úspěchu. Evropské země čelí odlivu profesionálních vojáků ze svých armád, řešením mohou být odvody. V Chorvatsku vypukla politická krize po-té, co tamější prezident Zoran Milanović bezprecedentně oznámil svou kandidaturu v parlamentních volbách s cílem stát se premiérem země.

Rozsáhlý hladomor v Gaze 

Extrémní nedostatek potravin v některých částech pásma Gazy již překročil definici hladomoru, bez okamžitého příměří a přísunu potravin do oblastí odříznutých od světa hrozí masová úmrtí, alespoň podle parametrů globálního "monitoringu hladu".

Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC), o jejíž hodnocení se opírají agentury OSN, uvedla, že 70 % lidí v některých částech severní Gazy trpí nejvážnějším nedostatkem potravin, což je více než trojnásobek 20% hranice, která je považována za hladomor. Už nyní umírají v Gaze denně 2 lidé na každých 10000 obyvatel na podvýživu, mezi nimi jsou i děti, informovala agentura Reuters.

Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373,

Čínská aplikace Temu dobývá svět on-line nakupování

Společnost, která prodává vše od oblečení po elektroniku a nábytek, zahájila svou činnost v roce 2022 nejprve v USA a později ve Velké Británii a posléze se úspěšně rozšířila do zbytku světa.
Od té doby se trvale drží na předních místech globálních žebříčků stahování aplikací, přičemž podle údajů shromážděných analytickou společností SimilarWeb ji každý měsíc používá necelých 152 milionů Američanů.

"Je to Amazon na steroidech. Jsou hrdí na to, že čínské společnosti mohou porazit draky elektronického obchodu ze Spojených států, jako je Amazon,"

uvedl pro BBC maloobchodní analytik Neil Saunders. Úspěch podle něj tkví ve využívání influencerů na sociálních sítích a zásadní vliv pro Temu měla reklama během letošního Super Bowlu, kdy si lidé začali aplikaci hromadně stahovat.

Evropské země čelí úbytku vojáku, vrátit se můžou odvody

V době, kdy Evropa čelí mimořádné bezpečnostní situaci kvůli imperiálním ambicím Ruska, v řadě evropských zemí ubývá profesionálních vojáků. Např. stav Bundeswehru klesl v roce 2023 o 1537 mužů. na 181 514 vojáků. Francie již přišla s novým plánem, jak zabránit vojákům ve svlékání uniforem.

Jedním z diskutovaných řešení problematické situace napříč Evropou je nějaká forma návratu odvodů a vojenské služby, povinná "vojna" v Německu skončila v roce 2011. Nyní o návratu uvažuje Chorvatsko. Dánsko dokonce plánuje zavést vojenský výcvik i pro ženy, napsal server Politico

Otevřít v galerii (2)
Armáda
ArmádaZdroj: Pixabay

Chorvatský nejvyšší soud zakázal účast prezidenta v parlamentních volbách

Chorvatský prezident nemůže kandidovat na premiéra, účastnit se nadcházejících parlamentních voleb ani vést kampaň ve prospěch opoziční strany, pokud okamžitě neodstoupí ze své současné funkce, rozhodl v pondělí nejvyšší soud v zemi.

Prezident Zoran Milanović označil rozhodnutí soudu za "gangsterské" a uvedl, že pokud bude chtít, klidně se může stát premiérem, jenom soudcům neřekne jak na to. Milanović svolal na duben parlamentní volby, ale ještě před tím ohlásil svou účast ve volbách a ambici stát se premiérem, což rozpoutalo v zemi vážnou politickou krizi, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Chorvatsko
ChorvatskoZdroj: Pixabay

Zdroje: apnews.com, reuters.com, bbc.com, politico.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: