Top hledané
Výsledky (0)
Na zámku Lysice na Blanensku se otevřou opravené zahrady, v Českém Krumlově Letohrádek Bellarie a v klášteře Zlatá Koruna Barokní lékárna

Ranní ptáče: Hrady a zámky se otevírají veřejnosti. Lidé vyhodí až pětinu vyprodukovaných potravin

Radek Polák
28. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Tahákem pro návštěvníky bude opět i zámek v Českém Krumlově

O 20 až 60 korun zdražuje vstupné na českých státních hradech a zámcích. Velká část z nich otevírá již dnes. Na návštěvníky čekají někde nově otevřené prostory a prohlídkové trasy. Podle nejnovější zprávy Organizace spojených národů přijde nazmar až pětina všech potravin, které se celosvětově vyrobí. Tento objem navíc v čase roste.

Na památkách po celém Česku startuje hlavní turistická sezona

Na státních památkách dnes začíná hlavní turistická sezona. Jejich tradiční termín otevření se letos z 1. dubna posunulo kvůli Velikonocům. Oproti loňsku se na většině státních památek zdraží vstupné. V průměru to bude o 20 až 60 korun.

Na návštěvníky čekají nově otevřené prostory a prohlídkové trasy. Například na státním zámku Litomyšl se od července zpřístupní historická kuchyně a zámecká věž. Na zámku Uherčice na Znojemsku to budou od konce dubna obnovené zámecké interiéry prvního patra východního křídla a na šumavském hradu Velhartice zavede návštěvníky nová trasa do sklepních prostor takzvaného Huertova zámeckého křídla. Kromě hradů a zámků, které spravuje stát, otevřou také soukromé památky, informoval portál Ceskenoviny.cz.

Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m
Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m, Praha 5

Pětina vyprodukovaných potravin přijde nazmar

Svět vyplýtval v roce 2022 okolo pětiny všech potravin. V celkovém souhrnu se jedná o více než 1,1 miliardy tun, jak uvádí nová zpráva Organizace spojených národů. Tento objem se přitom zvyšuje. Zpráva z roku 2021 odhadovala, že v roce 2019 svět vyplýtval 17 procent potravin, tedy zhruba 1,03 miliardy tun. Původcem většiny odpadu – až 60 procent – jsou domácnosti. Přibližně 28 procent je od stravovacích služeb a restaurací a 12 procent od maloobchodníků, napsala agentura AP. Podle expertů přitom čelí chronickému hladu celosvětově až 783 milionů lidí.

Otevřít v galerii (1)
S potravinami se bohužel příliš nešetří
S potravinami se bohužel příliš nešetříZdroj: Pixabay

Argentina poskytla útočiště venezuelským opozičním vůdcům

Venezuelská opozice našla na argentinské ambasádě v Caracasu útočiště před režimem Nicolase Madura. Argentinský prezident Javier Milei varoval svého venezuelského protějška před „jakýmkoli úmyslným jednáním, které ohrožuje bezpečnost argentinského diplomatického personálu nebo venezuelských občanů, kteří jsou zde pod ochranou“. Argentinská administrativa už současně vydala prohlášení, v němž vyjádřila „znepokojení“ nad „pronásledováním namířeným proti některým tamním politickým činitelům“, jak uvedla televize Al Jazeera.

Online recenze vedle k uvěznění

Nigerijce, která napsala online recenzi plechovky s rajčatovým protlakem, hrozí vězení. Výrobce ji totiž obvinil z toho, že recenze poškodila jeho podnikání. Na příspěvek doprovázený fotografií otevřené plechovky rajčatové směsi Nagiko, kterou vyrobila místní společnost, přišla následující reakce: 

Přestaňte kazit bratrův produkt. Pokud se vám nelíbí, použijte jinou. No tom budete psát na sociální sítě, je lepší zavolat zákaznický servis.“

Nigerijka na to odpověděla následujícím způsobem: 

„Poraďte bratrovi, aby přestal lidi otravovat jeho produktem. Včera jsem ho poprvé použila. Je to čistý cukr.“

O týden později už ale byla zatčena, uvedla ve své reportáži CNN.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP, CNN

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: