Top hledané
Výsledky (0)
Podle Benjamina Netanjahua přijme židovský stát nová bezpečnostní opatření

Ranní ptáče: Izrael chce mít nad Gazou kontrolu i v budoucnosti. V očích veřejnosti jsou na tom lépe Spojené státy než Čína

Radek Polák
07. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Izraelský premiér nastínil, jak si představuje budoucnost pásma Gazy

Izrael nesvolí k vyhlášení příměří, dokud Hamás nepropustí rukojmí držené v Gaze. Současně s tím plánuje, že bude mít celkovou bezpečnostní kontrolu nad pásmem Gazy, jak řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ve srovnání velmocí si na tom stojí lépe Spojené státy, které pozitivně hodnotí 59 procent respondentů. V případě Číny je to 28 procent, ukázal nový průzkum Pew Research Center.

Izrael po válce přijme bezpečnostní odpovědnost za Gazu

Izrael přijme podle serveru Ceskenoviny.cz po skončení války s Hamásem celkovou bezpečnostní odpovědnost za Pásmo Gazy, aby zemi nehrozilo opakování nedávného bezprecedentního teroristického útoku, uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. 

Myslím, že po neohraničenou dobu budeme mít celkovou bezpečnostní odpovědnost. Viděli jsme, co se stane, když ji nemáme,"

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

řekl Netanjahu v narážce na útok radikální organizace, při němž přesně před měsícem na jihu Izraele zemřelo na 1400 lidí a dodal:

Nebude příměří, všeobecné příměří, bez propuštění našich rukojmích."

Spojené státy jsou ve světě vnímány pozitivněji než Čína

Podle průzkumu Pew Research Center, který ve 24 zemích světa srovnával postavení Spojených států a Číny, je na tom v očích veřejnosti lépe Amerika. Tu hodnotí pozitivně 59 procent respondentů ve srovnání s 28 procenty, kteří říkají totéž o Číně. Celkově byly USA vnímány pozitivněji než Čína ve 22 z 24 zemí. Nejčastěji to bylo v Japonsku, Jižní Koreji a Polsku. Pouze respondenti v Keni a Nigérii favorizovali asijského obra. 54 procent lidí vyjádřilo větší důvěru v amerického prezidenta Bidena, že bude ve světových záležitostech dělat správná rozhodnutí. Čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi důvěřuje jen 19 procent dotázaných. Průzkum probíhal od února do května letošního roku, uvedla agentura Al Jazeera.

Otevřít v galerii (2)
Spojené státy se stále drží na špici
Spojené státy se stále drží na špiciZdroj: Pixabay

Google odvrací podezření ze zneužité svého postavení

Google se u federálního soudu v San Franciscu stále pokouší ochránit lukrativní část svého internetového impéria. Technologický gigant je totiž zapletený do největšího antimonopolního procesu ve Spojených státech za posledního čtvrt století, když nezákonně platil každý rok deset miliard dolarů výrobcům chytrých telefonů jako Apple či mobilním operátorům jako AT&T za to, že se stane výchozím vyhledávačem v jejich zařízeních. Google takovou interpretaci odmítá a tvrdí, že je to pouze kompenzace za všechny prostředky, které investuje do svého obchodu Google Play, upozornila agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Google se snaží zvrátit rozhodnutí soudu
Google se snaží zvrátit rozhodnutí souduZdroj: Pixabay

Marihuana podle vědců zvyšuje riziko srdečního selhání

Starší lidé, kteří nekouří tabák, ale užívají marihuanu, byli při hospitalizaci vystaveni vyššímu riziku srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Ti, kteří marihuanu užívají denně, měli o 34 % vyšší pravděpodobnost srdečního selhání, jak zaznělo na vědeckém zasedání American Heart Association.

Užívání marihuany je podle CNN mezi staršími lidmi na vzestupu. Studie z roku 2020 zjistila, že počet amerických seniorů ve věku nad 65 let, kteří nyní kouří marihuanu, se mezi roky 2015 a 2018 zdvojnásobil. Studie z letošního roku pak zjistila, že užívání marihuany mezi lidmi staršími 65 let vzrostlo mezi roky 2015 a 2019 o 450 procent.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, CNN, AP

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze