Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Izrael zmírňuje opatření. Spory kolem antigenních testů. První přenos ptačí chřipky na člověka

Sabina Štaubertová
21. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Jan Hamáček

Dobré ráno! Přinášíme vám čerstvé novinky z domova i ze světa. Očkování v Izraeli přináší své ovoce. Po dlouhých měsících v uzavření se začínají otevírat obchody a muzea. Česko naopak trpí dál. Návrat dětí do škol je v nedohlednu. V jihovýchodní Asii pokračují demonstrace a střetávají se s armádou. Princezna Eugenie pojmenovala svého prvorozeného syna symbolickým jménem. A co ještě přináší dnešní Ranní ptáče?

Spory kolem výběru dodavatele antigenních testů

Otevřít v galerii (5)
Jan Hamáček v červeném svetru
Jan Hamáček v červeném svetruZdroj: Profimedia.cz

Otevírání škol je dlouhodobě spekulovaným tématem. Vzhledem ke snahám o rychlý návrat do školních lavic, bylo rozhodlo o antigenním testování studentů. Ministr školství Robert Plaga zmínil, že návrat do škol musí být vyvážen povinným testováním, ale i očkováním pedagogického sboru. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček uvedl, že školy budou využívat antigenní testy společnosti Tardigrad International Consulting s.r.o. K tomu se vyjádřil premiér Andrej Babiš, který žádá zrušení tohoto tendru. Současně i opozice kritizuje vládu za okolnosti kolem výběru dodavatele antigenních testů. Zástupci opozice požadují důkladné prošetření výběrového řízení. 

“Navrhnul jsem panu premiérovi, že Ministerstvo vnitra České republiky předloží na pondělní vládu veškeré podklady týkající se výběru testů do škol. Požádám i o účast bezpečnostních služeb. Vláda posoudí, zda komise složená ze zástupců MV, MZd a MŠMT postupovala správně na základě pondělního usnesení vlády,”

uvedl Jan Hamáček na svém Twitteru. Andrej Babiš v této souvislosti připustil, že kvůli špatné epidemické situaci by mohl být návrat dětí do škol ohrožen.

Izrael po očkovacím úspěchu zmírňuje opatření

Otevřít v galerii (5)
Očkování
OčkováníZdroj: Pixabay.com/KatjaFuhlert

Strategie Izraele se vyplatila. Izrael šel nejprve cestou tvrdého lockdownu, masivního očkování, testování a nyní začíná rozvolňovat. Tamní studie tvrdí, že vakcína Pfizer je z 98,9 % účinná v prevenci hospitalizace a úmrtí. Izrael má nejvyšší proočkovanost na světě. Více než 49 % lidí dostalo alespoň jednu dávku vakcíny. Kvůli velkému úspěchu se ode dnešního mohou otevírat obchody, knihovny a muzea. Obyvatelé i nadále musejí dodržovat rozestupy a nosit roušky. Ministerstvo zdravotnictví říká, že jde o první fázi návratu do běžného života. I přes zmírnění omezení zůstane izraelské letiště uzavřeno po dobu nejméně dalších dvou týdnů.

Protesty v Myanmaru pokračují

Otevřít v galerii (5)
Dav demonstrujících
Dav demonstrujícíchZdroj: Pixabay.com/mmamontov

Barmští demonstranti se dnes, přes krvavé střety s armádou opět shromáždili. Odpůrci vlády již několik dní vylézají do ulic a vyjadřují svůj nesouhlas. Proti demonstrantům byla nasazena armáda i policie, která nedokázala potlačit demonstrace a kampaň za útoky proti puči a zadržení zvolené vůdkyně Aung San Suu Kyi, a to ani s příslibem nových voleb. Při včerejším střetu s ozbrojenými složkami zemřeli dva lidé. Několik dalších bylo zraněno, včetně členů policie a armády. Členové etnických menšin, básnící, ale i pracovníci v dopravě nejdříve pokojně protestovali. Napětí se však rychle zvýšilo ve městě Mandalay, kde zasahovala policie. Policie se k situaci nevyjádřila, ale státní noviny Global New Light Of Myanmar obvinily demonstranty ze sabotáže a útoku na policii. 

Rusko hlásí první případ přenosu ptačí chřipky na člověka

Otevřít v galerii (5)
Slepice
SlepiceZdroj: Pixabay.com/Danganhfoto
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Ruská federace zaregistrovala první případ přenosu viru ptačí chřipky H5N8 z ptáků na člověka. O případu informovalo Světovou zdravotnickou organizaci. V posledních měsících byla v Rusku, Evropě, Číně, na Středním východě a v severní Africe hlášena ohniska kmene ptačí chřipky, ale pouze u drůbeže. Vysoce nakažlivý kmen je pro ptáky smrtelný, ale nikdy předtím nebyl hlášen, že by se rozšířil na člověka. Většina infekcí ptačí chřipky byla spojena s přímým kontaktem s infikovanou drůbeží, ačkoliv správně vařené jídlo je považováno za bezpečné. Nakaženo bylo sedm pracovníků v drůbežárně na jihu Ruska.

“Jedná se o důležitý vědecký objev, čas ukáže zda virus může dále mutovat,”

uvedla Anna Popova, ruská lékařka a vedoucí Rospotrebnadzor v Moskvě.

Princezna Eugenie vychovává svého syna bez královského titulu

Otevřít v galerii (5)
Princezna Eugenie z Yorku a Jack Brooksbank
Princezna Eugenie z Yorku a Jack BrooksbankZdroj: Profimedia.cz

Princezna Eugenie z Yorku a Jack Brooksbank pojmenovali svého prvorozeného syna jménem August Philip Hawke Brooksbank, jak oznámili v sobotu. První společný potomek se narodil 9. února 2021. Princezna Eugenie v sobotu vysvětlila význam Augustova jména na svém Instagramu:

“Na narozeninovém víkendu svého dědečka představujeme našeho malého chlapce. Je pojmenován po svém pradědovi.”

Stejně jako syn Megan Markle a prince Harryho, ani syn Eugenie a Brooksbanka nezíská královský titul.

Nic víc už pro vás dnes nemáme. A protože neděle je od slova nic nedělat. Přejeme vám, abyste měli dnes příležitost k maximálnímu odpočinku. Ještě si na závěr připomeneme citát římského filosofa Seneca,

“Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.”

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze