Top hledané
Výsledky (0)
Hamás pod nemocnicí Šífa údajně operuje ze svojí vojenské základny

Ranní ptáče: Izraelci jsou v Gaze už u dvou velkých nemocnic. První transplantace lidského oka se podařila

Radek Polák
10. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Gaza je terčem izraelských sil

Izraelská armáda tvrdí, že je u dvou velkých nemocnic v Pásmu Gazy. V jedné z nich má být velicí středisko Hamásu. Podle mezinárodního práva má ale platit ve válečných zónách ochrana zdravotnických zařízení. Transplantovaný oční důlek a víčko se podařilo operovat americkým chirurgům.

Izraelské síly jsou blízko hlavní nemocnice v Gaze

Izraelská armáda se podle serveru Ceskenoviny.cz v bojích proti islamistickému hnutí Hamás přiblížila ke dvěma velkým nemocnicím v Pásmu Gazy, z toho jednou je nemocnice Šífa, největší zdravotnické zařízení v oblasti. Zástupci izraelské armády uvádějí, že Hamás má v nemocnici velicí středisko. To vzbuzuje otázku, jak se Izraelci zachovají vzhledem k mezinárodnímu právu, které zajišťuje ochranu zdravotnických zařízení ve válečných zónách. Ochranu nemocnic v době války upravuje Čtvrtá Ženevská úmluva, podle níž nesmí být zdravotnické zařízení cílem útoku za jakýchkoliv okolností, výjimku tvoří spáchání činů škodících nepříteli.

Zdravotnické jednotky, které jednají škodlivě vůči nepříteli a nepřestanou tak jednat ani po obdržení varování, ztrácí svoji zvláštní ochranu," 

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

řekla k tomu mluvčí OSN pro lidská práva Liz Throssellová. 

První transplantace oka na světě

Američtí chirurgové provedli podle agentury AP jako první na světě transplantaci celého lidského oka. Transplantovaný oční důlek a víčko se zatím dobře zotavuje a darované oko vypadá pozoruhodně zdravě.

Příčinou transplantace byla nehoda, která zničila většinu obličeje Aarona Jamese. Jeho pravé oko však stále funguje a je v pořádku. 

Někde musíte začít, někde musí být první člověk,"

řekl James a dodal:

Možná se z toho naučíme něco, co pomůže dalšímu člověku."

 

Otevřít v galerii (2)
Lékaři operaci zvládli
Lékaři operaci zvládliZdroj: Pixabay

Portugalsko čekají nové parlamentní volby

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa rozpustí parlament. Stalo se tak poté, co tamní premiér rezignoval kvůli pokračujícímu vyšetřování korupce. Parlament, kde má většinu křesel Socialistická strana, přestane v současném složení ale fungovat až po hlasování o rozpočtu na příští rok. Dvaašedesátiletý premiér Costa se poprvé ujal moci v roce 2015. Jakékoli pochybení sice popřel, současně ale řekl, že již nemůže pokračovat ve své roli. V zemi se budou konat předčasné volby 10. března, jak informovala Al Jazeera.

Otevřít v galerii (2)
Portugalsko čekají nové parlamentní volby
Portugalsko čekají nové parlamentní volbyZdroj: Pixabay

Otec fotbalového útočníka Liverpoolu byl propuštěn

Kolumbijská vláda oznámila, že otec fotbalového útočníka Liverpoolu Luise Díaze, jehož unesli členové kolumbijské gerilové skupiny Národní osvobozenecká armáda, byl po 12 dnech propuštěn.

Únos Luise Manuela Díaze rychle přitáhl mezinárodní pozornost. Jeho syn, tedy šestadvacetiletý fotbalový útočník, je totiž jedním z nejtalentovanějších hráčů kolumbijské reprezentace. V neděli Diaz mladší veřejně požádal o propuštění svého otce poté, co skóroval za Liverpool ve fotbalovém zápase Premier League a odhalil tričko s nápisem ve španělštině „Svoboda pro tátu“. Národní osvobozenecká armáda mezitím přiznala, že únos jeho otce byl chybou, jak uvedla agentura AP.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: