Top hledané
Výsledky (0)
Izraelská armáda vyzvala 1,1 milionu Palestinců ke stažení z Pásma Gazy

Ranní ptáče: Izraelská pozemní ofenziva v Gaze se nejspíše blíží. Americká letadlová loď chce odstrašit severokorejský režim

Radek Polák
13. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Gaza je terčem izraelských útoků

Během následujících 24 hodin by se měli obyvatelé Gazy přesunout na jih enklávy. Tak zní vzkaz izraelské armády. Podle expertů se jedná o předzvěst připravované pozemní ofenzivy. Jižní Korea a Spojené státy vysílají prostřednictvím americké letadlové lodi, která ve čtvrtek připlula do jihokorejského přístavu Pusan, vzkaz Severní Koreji, aby omezila své raketové testy.

Izraelská armáda vyzvala Palestince v Gaze k přesunu na jih

Izraelská armáda dnes ráno podle serveru Ceskenoviny.cz uvedla, že by se 1,1 milionu Palestinců v Pásmu Gazy mělo během příštích 24 hodin přesunout na jih enklávy. To se vztahuje rovněž na všechny zaměstnance OSN a osoby ukryté v zařízeních organizace, včetně škola zdravotnických zařízení. Tento krok by mohl být předzvěstí plánované izraelské pozemní ofenzivy. Své domovy v Pásmu Gazy kvůli izraelským útokům opustilo podle OSN přes 423 tisíc lidí. Izrael na úzké pásmo, v němž žije kolem 2,3 milionu Palestinců, útočí v odvetě za víkendové masakry ozbrojenců z Hamásu, které připravily o život na 1300 lidí.

OSN důrazně apeluje na to, aby byl jakýkoli takový příkaz, pokud bude potvrzen, zrušen a zabránilo se tak tomu, co by mohlo již tak tragickou situaci změnit v katastrofální," 

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

řekl v té souvislosti mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphan Dujarric. 

Americká letadlová loď má odstrašit KLDR

Severní Korea protestovala proti připlutí americké letadlové lodi do Jižní Koreje. Označila to za provokaci a připomenula možnost, že ke své obraně použije jaderné zbraně. Její tisková agentura napsala, že to potvrzuje zájem Spojených států zaútočit na KLDR. Severní Korea podle řady expertů rozšiřováním svého jaderného arzenálu zvyšuje napětí. Zbraně požívá jako páku k tomu, aby si následně vybojovala ze strany USA a Jižní Koreje více ústupků. Představitelé Jižní Koreje uvedli, že letadlová loď má zakotvit v Pusanu na pět dní jako součást dohody o zvýšení dočasného rozmístění amerických vojenských prostředků. To má tak prý reagovat na rozšiřující se severokorejský jaderný program, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (3)
Severokorejský režim protestoval proti nasazení americké letadlové lodi
Severokorejský režim protestoval proti nasazení americké letadlové lodiZdroj: Pixabay

Senátor Spojených států byl egyptským agentem

Senátor Mendez byl ve Spojených státech obviněný, že sloužil jako agent Egypta. V letech 2018 až 2022 měl spolu s manželkou přijmout od tří podnikatelů, kteří jsou rovněž obviněni, „úplatky v hodnotě statisíců dolarů“. Mezi úplatky byly údajně zlaté cihly, luxusní kabriolet Mercedes-Benz, splátky hypotéky na bydlení a obálky napěchované hotovostí. Mendez byl od roku 2006 senátorem za stát New Jersey. Předsedal mimo jiné i senátnímu výboru pro zahraniční vztahy. Z této funkce již odstoupil. Nadále ale odmítá výzvy, aby rezignoval na svůj senátorský post, informovala Al Jazeera.

Otevřít v galerii (3)
Egypt chtěl mít v americkém senátu svého špióna
Egypt chtěl mít v americkém senátu svého špiónaZdroj: Pixabay

Barcelona vystavila velkým výletním lodím stopku

Nadměrný cestovní ruch, který trápí mnohá evropská města, je ve značné míře způsobený provozem velkých výletních lodí. Po zákazu proplouvání do Benátské laguny, k němuž došlo už před dvěma roky, se k podobnému kroku rozhodlo rovněž vedení Barcelony. Ta nyní uzavřela svůj severní přístavní terminál, jak napsal server televize CNN. Výletní lodě tak nově kotví až u mola Moll d’Adossat, které je nejdále od centra města. Do středu města je to odsud zhruba půl hodiny. Podle údajů zveřejněných přístavními úřady se tento krok dotkne každoročně přibližně 340 lodí.

Otevřít v galerii (3)
Centrum Barcelony už nebude narušovat provoz velkých výletních lodí
Centrum Barcelony už nebude narušovat provoz velkých výletních lodíZdroj: Pixabay

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP, Al Jazeera, CNN

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: