Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Jednání vlády pokračuje. USA schválí žádosti o azyl. Větší podpora ZOO

Sabina Štaubertová
13. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Justin Timberlake

Krásné sobotní ráno! Vláda dnes znovu usedne a bude jednat o budoucnosti opatření po konci nouzového stavu. Mexičtí žadatelé o azyl v USA se konečně dočkají přijetí! Společnost Volkswagen mezi mlýnskými koly konkurenčního boje. Americký zpěvák Justin Timberlake se zachoval jako chlap. To vše přináší dnešní Ranní ptáče.

Hejtmani budou dnes opět jednat s vládou

Otevřít v galerii (5)
Primátor Zdeněk Hřib
Primátor Zdeněk HřibZdroj: Yan Renelt/MAFRA/Profimedia

Ve čtvrtek vláda po celodenním jednáním odhlasovala, že nouzový stav skončí v neděli 14. února 2021. Musí se proto rozhodnout, jak bude nadále postupovat v boji proti koronavirové epidemii. O dalším postupu bude dnes vláda znovu jednat s hejtmany. Ti mohou vládu požádat o vyhlášení nouzového stavu podle zákona o krizovém řízení.

“To je jediné legislativní řešení, které máme na stole,” 

uvedl premiér Andrej Babiš v pátek večer.

O vyhlášení nouzového stavu chtějí požádat hejtmani Moravskoslezského, Pardubického, Ústeckého a Zlínského kraje. Hejtmani z opozičních stran zatím čekají na další postup ministerstva zdravotnictví a chystají se na vyhlášení stavu nebezpečí individuálně, dle svých krajů. Krizový štáb hlavního města Prahy usedl v pátek odpoledne a doporučil primátorovi vyhlásit v Praze stav nebezpečí od 15. 2. 2021. Všichni netrpělivě vyčkávají, jak se situace bude vyvíjet. Primátor hlavního města Prahy, Zdeněk Hřib, na svém twitterovém profilu uvedl:

“Máme připravené všechny nutné právní podklady, abychom mohli účinně bojovat s pandemií. Vše je v pohotovosti, nemocnice a zdravotníci samozřejmě fungují dál. Čekáme akorát na reakci Ministerstva zdravotnictví. Jakmile vydá svá opatření jsme okamžitě připraveni na něj navázat.”

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

USA schválí tisíce žádostí o azyl 

Otevřít v galerii (5)
Hranice USA a Mexico
Hranice USA a MexicoZdroj: Pixabay.com/WikiImages

Administrativa nového prezidenta Spojených států amerických začne přijímat mexické žadatele o azyl. Během příštího týdne úřady začnou zpracovávat přibližně 25 000 tisíc žádostí. Před tím, než žadatelům bude umožněn přechod z Mexika do USA, se budou muset zaregistrovat a projít testováním na Covid-19. Tento krok, je naprosto odlišný od politiky bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který byl známý svým protiimigračním přístupem. Joe Biden však tuto politiku pozastavil hned první den ve své funkci. 

“Jak prezident Biden jasně uvedl, americká vláda se zavázala přestavět bezpečný, spořádaný a humánní imigrační systém,”

řekl ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas.

Zoologické zahrady v nouzi se dočkají větší podpory

Otevřít v galerii (5)
Dívka v zoo sleduje lemury
Dívka v zoo sleduje lemuryZdroj: Freepik.com

Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo navýšit rozpočet dotačního programu na podporu zoologických zahrad, které čelí finanční krizi. Přijatá pandemická opatření se vztahují i na zoologické zahrady, které musejí být uzavřeny. Nemají tak žádný příjem ze vstupného. Rozděleno bude 30 milionů korun. Státní podpora cílí na pořízení krmiva pro zvířata a částečné pokrytí provozních nákladů. 

“Současný stav, kdy jsou zoologické zahrady uzavřeny již od 9. října 2020, jim generuje velké ztráty způsobené dlouhodobým výpadkem příjmů ze vstupného. Se zoologickými zahradami proto budeme dále jednat s cílem najít další zdroje financování,”

uvedl ministr Richard Brabec. Dotační program “Příspěvek ZOO” je určen pro všechny licencované zoologické zahrady v Česku. Ty mohou od 1. března 2021 podávat elektronickou žádost a ministerstvo slibuje jejich rychlé posouzení. 

Konkurenční boj mezi výrobci baterií

Otevřít v galerii (5)
Muž a žena podepisují smlouvu v autosalonu
Muž a žena podepisují smlouvu v autosalonuZdroj: Freepik.com

Společnost Volkswagen AG se označila za oběť v bitvě mezi dvěma dodavateli baterií a vyzvala vládu USA, aby prodloužila lhůtu při nákupu klíčových baterií pro plánovanou americkou výrobu elektrických vozidel. Americká komise pro mezinárodní obchod se postavila na stranu společnosti LG Chem Ltd., který je výrobcem baterií, ale současně povolila společnosti SK Innovation dovážet komponenty pro domácí výrobu lithium-iontových baterií, které jsou pro svět elektromobilů nepostradatelné. VW uvedl, že požádá o prodloužení smlouvy, ale doufá, že oba dodavatelé mezi sebou své spory urovnají mimo soudní síň. 

Justin Timberlake se omlouvá Britney Spears

Otevřít v galerii (5)
Justin Timberlake
Justin TimberlakeZdroj: Profimedia.cz

Zpěvák Justin Timberlake se zachoval jako gentleman a na svém instagramovém profilu zveřejnil omluvu, která směruje zpěvačkám Britney Spears a Janet Jackson. 

“Viděl jsem zprávy, označení, komentáře a chci odpovědět. Hluboce lituji období v mém životě, kdy mé chování přispělo k problému nebo když jsem nemluvil za to, co je pravda,” 

zní slova Justina Timberlake a směřují k oběma zpěvačkám. Zároveň neuvedl příklady činů, kterých konkrétně lituje. Jeho komentář navazuje na obnovené rozhovory, týkající se období v jeho kariéře, které souvisí s Britney i Jackson. Justin Timberlake a Britney Spears v minulosti tvořili pár. Fanoušci Janet Jackson upozorňují na incident, který se odehrál uprostřed Super Bowlu v roce 2004. Justin během vystoupení odhalil kostým Janet, při kterém vykouklo její ňadro.

To je od nás pro dnešní ráno vše. Ať už jste se rozhodli sobotu trávit jakkoliv, přejeme vám ji prožít v poklidu. Ještě si připomeňme, co řekl anglický básník William Shakespeare:

“Čas ubíhá různě, podle toho s kým.”

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze