Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Joe Biden označil nový volební zákon za krutý. Nová pravidla pro placení online. Bojkot západních značek v Číně

Sabina Štaubertová
27. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Joe Biden

Pěkné sobotní ráno! Hodina Země dnes zhasne významné pražské památky. Česká národní banka zveřejnila nová pravidla pro placení na internetu. V Číně jsou bojkotovány západní oděvní společnosti, údajně kvůli lidským právům. Nebo na co se mohou těšit fanoušci Her o trůny? To vše přináší dnešní Ranní ptáče.

Pražské památky se dnes na hodinu ponoří do tmy

Otevřít v galerii (5)
Praha
PrahaZdroj: Pixabay

Národní divadlo, Žofín, Petřínská rozhledna, Karlův most a další významné pražské dominanty se dnes o půl deváté večer zahalí do tmy. Hlavní město tímto symbolickým gestem podpoří projekt “Hodina Země” a dá najevo, že na ochraně klimatu záleží. Celosvětová kampaň Hodina Země každoročně upozorňuje na lidské činnosti, díky kterým dochází k nevratnému zhoršení klimatu a na nutnost klimatické ochrany.

“Hromadné vypnutí světel po celé Zemi vnímám jako důležité symbolické gesto, kterým dáváme najevo, že si uvědomujeme hrozbu klimatických změn a nezbytnost enviromentálně odpovědného chování. Čistá voda, čerstvý vzduch a zdravé potraviny nejsou samozřejmostí a každý z nás by si to měl uvědomit,”

uvedl důvody zapojení do projektu radní pro oblast správy městského majetku Jan Chabr. Kromě toho hlavní město již před dvěma lety schválilo klimatický závazek Prahy ke snižování emisí CO2. Připojit se dnes večer, vypnutím světel můžete i vy.

Luxusní byt 1+kk s terasou na prodej, Praha
Luxusní byt 1+kk s terasou na prodej, Praha, Praha 5

Nový ověřovací systém při internetovém placení kartou

Otevřít v galerii (5)
Žena platí kartou
Žena platí kartouZdroj: Freepik

Česká národní banka zveřejnila nová pravidla pro platby kartou na internetu, která by měla klientům zajistit větší bezpečí. Současná pandemická situace se projevila i v bankovnictví. Větší množství populace začalo využívat nákupů přes internet, online platby a internetové bankovnictví. Na tento trend musí banky reagovat větším zabezpečením proti případnému zneužití. Klienti se při platbě na internetu nově setkají se silnějším ověřovacím systémem.

“V minulosti probíhalo placení na internetu velice jednoduše, zadali jsme platební instrukce, které spočívaly v tom, že jsme opsali číslo platební karty, datum platnosti  a pak jsme kartu otočili a ze zadní strany karty zadali verifikační CVV kód, a tím byla platba zadána a následně provedena,”

říká viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký. Nový ověřovací systém spočívá v tzv. vícefaktorovém ověření, nejméně dvou na sobě nezávislých prvků. Kromě údajů z platební karty je třeba využít nainstalovanou mobilní aplikaci s notifikací a na telefonu ji potvrdit pomocí skenu obličeje, otiskem prstu nebo zadáním pinu. Zastíněni nejsou ani majitelé tlačítkových telefonů, kteří pro autorizaci platby budou nadále využívat ověřovací sms a nově ePIN, který obdrží u svého bankovního poradce. 

Volební zákon ve státě Georgia jitří emoce

Otevřít v galerii (5)
Joe Biden s rouškou
Joe Biden s rouškouZdroj: Profmedia

Nový zákon o volební bezúhonnosti, který ve čtvrtek během několika hodin prošel oběma komorami zákonodárného sboru se nesetkal s pochopením. Americký prezident Joe Biden přirovnal volební zákon ve státě Georgia k rasistické politice 20. století a označil je za krutý. 

“Tento zákon, stejně jako mnoho jiných, kteří navrhují republikáni po celé zemi, je do očí bijícím útokem na ústavu a dobré svědomí,”

prohlásil Joe Biden. Zákon přidává do hlasování omezení, která podle prezidenta Bidena mířila na černošské Američany. Mezi omezení patří nové požadavky na identifikaci voličů a používání volebních boxů. Zákon také stanoví, že je trestné dávat jídlo a vodu lidem ve volební frontě. Zákon byl připraven poté, co bývalý prezident Donald Trump opakovaně naléhal, aby v Georgii prošetřili jeho nepodložená tvrzení, že mu byly volby ukradeny. Georgie se stává druhým státem, přijímající zákony, které omezují přístup k hlasovacím lístkům.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Západní oděvní značky jsou v Číně bojkotovány

Otevřít v galerii (5)
Textilní průmysl
Textilní průmyslZdroj: Pixabay

Společnosti H&M, Nike, Calvin Klein a další velké značky čelí bojkotu v Číně, kvůli údajnému nedodržování lidských práv při výrobě bavlny v oblasti Xinjiang. Švédská nadnárodní společnost H&M, druhý největší maloobchod s oblečením na světě, byla stažena z obchodů a její online aplikace byla zablokována. Není jediná, současně i značky Nike a Adidas čelily tvrdé kritice. Společnosti již před měsíci uvedly, že se obávaly obvinění, že k výrobě bavlny v Xinjiangu byla použita nucená práce. Tento týden se jejich obavy naplnily. Na Čínských sociálních sítích se strhla bouře, desítky čínských osobností ukončily smlouvy nebo uvedly, že by omezily vztahy s těmito značkami, včetně mnoha dalších. K pobouření došlo poté, co skupina napojená na vládnoucí komunistickou stranu zveřejnila prohlášení na čínských stránkách a sociálních médiích. 

Tvůrce hry o trůny podepisuje masivní dohodu s HBO

Otevřít v galerii (5)
George R.R. Martin
George R.R. MartinZdroj: Profimedia

Tvůrce a spisovatel populárního seriálu Hra o trůny George R. R. Martin uzavřel dohodu s HBO. Fanoušci fantasy se mohou těšit na nové seriály, na kterých se autor podepíše. Během pětiletého závazku bude Martin, kromě pokračování na Hrách o trůny pracovat na filmu Who Fears Death a Roadmarks. Nekteří fanoušci vyjádřili obavy, že množství projektů, ke kterým se zavazuje, by mohlo mít za následek zpoždění jeho šesté knihy Píseň ledu a ohně. Sám Martin však fanoušky ubezpečuje a věří, že se mu kniha povede dokončit do konce roku. 

Víc už toho pro vás dnes nemáme. A i když vláda rozhodla o dalším prodloužení nouzového stavu, nezapomeňte že:

“Mít trpělivost je nejdůležitější ve chvílích, kdy ji ztrácíte.”

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze