Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Justin Bieber přepisuje historii. Česko zaplavily čínské respirátory. Xiaomi představí novinku

Lukáš Bilinec
29. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Kanadský zpěvák Justin Bieber

Kanadský zpěvák Justin Bieber si připsal další výrazný hudební úspěch - má opět nejúspěšnější album na světě. Na úspěch v českých státních tendrech naopak marně čekají čeští výrobci respirátorů, které drtí nabídky od dodavatelů, především z Číny. A věděli jste, který stát čekají v červnu předčasné parlamentní volby?  

Amazon se na sociálních sítích pouští do politiků

Otevřít v galerii (5)
Americký podnikatel Jeff Bezos
Americký podnikatel Jeff BezosZdroj: Profimedia

Jeff Bezos, zakladatel a výkonný ředitel obchodního řetězce Amazon.com, který se v posledních měsících přetahuje s Elonem Muskem o pozici nejbohatšího muže světa, aktuálně řeší jiné problémy než rivalitu s majitelem Tesly a SpaceX. Sedmapadesátiletý podnikatel, jehož majetek je odhadovaný na více než 185 miliard amerických dolarů (více než 4 biliony českých korun) se na Twitteru pouští do zástupců americké vlády. Lidem z vedení Amazonu, včetně Bezose, už delší dobu leží v žaludku hlavně senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warren. Nelíbí se jim kritika pracovních a obchodních praktik společnosti. Do politiků se nestrefuje jen samotný Bezos, ale občas i oficiální účet společnosti na této sociální síti. Bezos prý v posledních týdnech vyjádřil nespokojenost s tím, že úředníci společnosti nebyli agresivnější v obraně Amazonu proti kritice veřejnosti i vlády. Společnost v této době čelí největším volbám odborů ve své historii a nervozita vedení je tak pochopitelná. Pokud by totiž většina zaměstnanců v Alabamě zahlasovala za vznik odborové organizace, může to spustit řetězovou reakci. 

České respirátory nemají šanci proti čínským

Otevřít v galerii (5)
Žena s respirátorem FFP2
Žena s respirátorem FFP2Zdroj: Pixabay/ Alexandra_Koch

Alespoň ne ve státních tendrech. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) se chystá v nejbližší době nakoupit 6 milionů respirátorů FFP2 do svých skladů. Podle předchozích zkušeností ale zakázku nevyhraje žádný domácí producent. Před pár týdny se do tendru SSHR přihlásilo celkem 16 českých producentů, ale nejlepší z nich se umístil až na 13. místě. Prvních dvanáct příček obsadili importéři, kteří vítězí jednak kvůli nízké ceně a druhak kvůli českým zákonům - menším nárokům na prokázání kvality a zdravotní nezávadnosti, což je dost paradoxní. 

Nedá se očekávat, že by se v nejbližší době mohlo něco výrazně změnit. A tendrů na nákup respirátorů nás nejspíše ještě několik čeká, protože čísla nakažených neklesají tak rychle, jak se očekávalo. Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon navíc díky sekvenování vzorků pacientů s onemocněním COVID-19 o víkendu objevila dosud neznámou mutaci koronaviru. Pozitivní je alespoň víkendová zpráva vědců, kteří tvrdí, že očkovaní lidé virus nešíří, i když jsou náhodou pozitivní. 

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Předčasné volby v Arménii

Otevřít v galerii (5)
Hlavní město Arménie, Jerevan
Hlavní město Arménie, JerevanZdroj: Pixabay/ Makalu

Arménský premiér Nikol Pashinyan v dubnu odstoupí, aby umožnil předčasné parlamentní volby. Rozhodl se tak po měsících protestů veřejnosti. Po jeho demisi volaly davy demonstrantů již od loňské ponižující porážky Arménie ve válce s Ázerbájdžánem. Pashinyan v listopadu 2020 podepsal mírovou dohodu, která postoupila části Náhorního Karabachu a velké části přilehlého arménského území. Ve snaze o zmírnění politické krize a stabilizace situace v zemi oznámil Pashinyan před dvěma týdny, že se v zemi 20. června budou konat předčasné volby. Podle arménských zákonů se takové volby mohou konat až poté, co rezignuje předseda vlády a parlament dvakrát nezvolí novou vládu. Proto pětačtyřicetiletý politik učiní další kroky. 

"V dubnu rezignuji, aby mohly proběhnout předčasné parlamentní volby. Budu i nadále působit jako předseda vlády, jako vedoucí kabinetu,"

řekl Pashinyan na setkání s obyvateli vesnice Aragats. Dosluhující premiér si stále zachoval významnou podporu veřejnosti a není tak vůbec jasné, kdo bude v zemi po volbách vládnout. 

Justin Bieber opět na vrcholu žebříčku

Otevřít v galerii (5)
Popová superstar Justin Bieber
Popová superstar Justin BieberZdroj: Profimedia.cz

Pár dnů před svými 28. narozeninami si Justin Bieber připsal do sbírky úspěchů již své osmé No.1 album v nejprestižnějším albovém hudebním žebříčku světa - Billboard 200. V tomto týdnu prakticky neměl konkurenci, když album Lany Del Rey Chemtrails Over the Country Club předčil o skoro dvojnásobný počet prodejů. Úspěšnější ve svém úvodní týdnu než Justinovo album Justice byla letos pouze deska Dangerous: The Double Album od Morgana Wallena. Justin tímto triumfem opět jednou přepsal hudební historii, když se stal nejmladším umělcem v historii, který na metu 8 alb číslo jedna dosáhl. Elvis Presley na toto číslo dosáhl skoro o dva roky později než Justin, ve věku 29 let a 11 měsíců. Pokud bychom však počítali i členy hudební skupiny, měl by Justin smůlu. Všem členům The Beatles totiž bylo pouhých 26 let, když si tato legendární britská kapela připsala na své konto 8. album číslo jedna na Billboard 200. 

Xiaomi přichází s tekutým objektivem

Otevřít v galerii (5)
Chytrý telefon
Chytrý telefonZdroj: Pixabay / amar-rockz

Společnost Xiaomi i nadále experimentuje a představuje tekutý objektiv, který může fungoval jako makro i teleobjektiv. Bude součástí nejnovějšího smartphonu společnosti, Xiamo Mi Mix. Tento typ chytrého telefonu patří mezi experimentálnější z těch, které čínský technologický gigant vyrábí. Zatím není jasné, jak bude telefon vypadat. Dozvíme se to však už během nejbližších hodin, když bude oficiálně představen. Tekutý objektiv však bude jeho nejvýraznější novinkou. Rychlost zaostřování se podle predikcí vyrovná dokonce lidskému oku. Smartphone by měl být také vybaven procesorem Qualcomm Snapdragon 888.

"Čočka může pomocí motoru ovládat tvar kapalného sférického povrchu k dosažení přesného a rychlého zaostření. Zároveň má vlastnosti vysoké propustnosti světla, extrémně nízké disperze a odolnosti vůči extrémním prostředím," 

řekl generální ředitel společnosti Xiamo, Lei Jun. 

Více zpráv se do pondělního ranního přehledu zpráv nevešlo. Přejeme vám, ať do nového pracovního týdne vykročíte pravou nohou. 

"Úspěchů zpravidla dosáhnou ti, kteří předem počítají i s tím, že udělají chybu"

říkávala francouzská módní návrhářka Coco Chanel. My věříme, že těch chyb uděláte na cestě za úspěchem co nejméně a pokud nějaké přijdou, tak se z nich poučíte.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze