Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Kamala Harris se spojila s Macronem. Sociální síť Parler vstala z mrtvých. Toronto ukázalo mrakodrapy

Lukáš Bilinec
16. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
První viceprezidentka v historii USA, Kamala Harris

Americká viceprezidentka a francouzský prezident si vzájemně slíbili úzkou spolupráci obou zemí. Spolupracovat bude muset i vláda Andreje Babiše s českou politickou opozicí, pokud chce prosadit pandemický zákon. A máme skvělou zprávu pro fanoušky černé komedie Parazit!   

Kamala Harris přislíbila spolupráci s Francií

Otevřít v galerii (5)
Americká viceprezidentka Kamala Harris
Americká viceprezidentka Kamala HarrisZdroj: Profimedia.cz

Viceprezidentka Spojených států amerických se ve svém druhém hovoru se zahraničním státníkem ve funkci spojila s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Její první telefonát proběhl již 1. února, když byl jejím protějškem kanadský premiér Justin Trudeau. Nejvýše politicky postavená žena v historii USA vyjádřila svůj závazek posílit vztahy mezi USA a Francií a oživit transatlantickou alianci. S Macronem se shodla na potřebě úzké dvoustranné i mnohostranné spolupráce při řešení otázky pandemie nemoci COVID-19, změn klimatu, i podpory demokracie po celém světě. Šestapadesátiletá právnička poděkovala francouzskému prezidentovi za jeho postoje v otázce rovnosti mužů a žen. Nezapomněla ani na pochvalu francouzského příspěvku k vozidlu NASA Mars 2020 Perseverance. 

Britská mutace koronaviru zaplavuje Česko

Otevřít v galerii (5)
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr zdravotnictví Jan BlatnýZdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia.cz

Podíl vzorků, ve kterých se vyskytuje britská mutace koronaviru, se u nás šplhá k padesátiprocentní hranici. V Libereckém či Královéhradeckém kraji již byla tato hodnota překonána. Nejhorší je v tomhle ohledu situace právě v Libereckém kraji, kde už jsou nakaženy britskou mutací skoro tři čtvrtiny pacientů. Právě tato mutace koronaviru je označována za viníka toho, že v Česku dostatečně nefungují přijatá protiepidemická opatření. 

"Typické pro tuto mutaci je, že umí překonat i ta opatření, která tu máme doposud nastavená. Pro přenos stačí jejich daleko menší nedodržování než dříve,"

uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Toho čekají v tomto týdnu perné dny při jednání s opozicí a hejtmany o podobě pandemického zákona, který je potřeba schválit ve zrychleném čtení v Poslanecké sněmovně. Opozice k němu ale již včera po jeho představení začala sepisovat množství připomínek a s jeho podobou není spokojená. Blatný uvedl, že je připraven na rozsáhlou debatu a vláda se pokusí připomínky zapracovat.

Pronájem luxusního bytu 5+1, Praha 1 Petrská
Pronájem luxusního bytu 5+1, Praha 1 Petrská, Praha 1

Sociální síť Parler je zpět

Otevřít v galerii (5)
Úvodní stránka sociální sítě Parler
Úvodní stránka sociální sítě ParlerZdroj: Parler.com

Kontroverzní sociální síť si po více než měsíční odstávce opět proklestila svou cestu do online prostoru. Společnost v tiskové zprávě oznámila, že web je nyní přístupný uživatelům, kteří již jsou na síti registrovaní. Od příštího týdne pak bude přijímat nové registrace. Novým prozatimním generálním ředitelem se stal Mark Meckler, který dříve spoluzakládal pravicovou skupinu Tea Party Patriots. Uživatelské účty ze staré verze Parleru sice byly obnoveny, ale příspěvky zanikly. Tato sociální síť se označuje jako politicky nevyhraněná. Volně moderovaný web, který obsah prakticky nereguluje, se však brzy stal rájem konzervativních uživatelů, kteří dostávali na jiných sociálních sítích za své názory různá omezení. Po prezidentské volbě se právě Parler stal centrem protrumpovské kampaně "Stop the steal", která vyústila ve smrtící pokus o zvrácení výsledku voleb v Kapitolu. 

Oscarový Parazit bude mít pokračování

Otevřít v galerii (5)
Woo-shik Choi a Kang-ho Song ve filmu Parazit
Woo-shik Choi a Kang-ho Song ve filmu ParazitZdroj: © CJ Entertainment

Před rokem ovládl předávání filmových cen Oscar korejský snímek Parazit. Těšit se mohl hned ze čtyř prestižních cen - ovládl nejprestižnější kategorii nejlepší film, dále pak nejlepší režisér, nejlepší původní scénář a nejlepší cizojazyčný film. Není proto divu, že oceněný jihokorejský režisér Pong Čun-ho usilovně pracoval na jeho pokračování. Nedávno přiznal, že pracuje na scénářích hned dvou navazujících filmů - jednom v angličtině a druhém v korejštině. Jednapadesátiletý talentovaný režisér a scénárista teď v podcastu The Director's Cut oznámil, že má alespoň z části hotovo.

"Mám pocit, že si při psaní těchto dvou scénářů rozdělím mozek na dvě poloviny. Minulý týden jsem ale jeden z nich dokončil. Korejský film se odehrává v Soulu a má jedinečné prvky hororu a akce. Anglický projekt je dramatický film, založený na skutečné události, která se stala v roce 2016. Mělo by se to z části odvíjet ve Velké Británii a částečně ve Spojených státech. Samozřejmě to nebudu vědět přesně, dokud ten scénář nedokončím."

Kromě filmového pokračování Pong Čun-ho pracuje společně s Adamem McKayem také na televizním seriálu Parazit, který má využívat některé z vyřazených nápadů ze scénáře oscarového filmu.

V Torontu vyrostou nepřehlédnutelné mrakodrapy

Otevřít v galerii (5)
Chystané mrakodrapy v Torontu
Chystané mrakodrapy v TorontuZdroj: Gehry Partners, LLP

Americko-kanadský architekt Frank Gehry je mozkem projektu nových, dizajnových mrakodrapů v nejlidnatějším městě Kanady. Už za dva týdny oslaví jeden z autorů pražského Tančícího domu své dvaadevadesáté narozeniny. Ani požehnaný věk ho však neodradil od usilovné práce na dalších projektech. Jedním z nich jsou dva mrakodrapy na křižovatce ulic King Street West a Ed Mirvish Way v Torontu. Jejich stavba byla schválena v roce 2017 a nyní se objevily impozantní vizualizace této stavby. Vyšší mrakodrap by měl přesáhnout výšku 300 metrů a nižší z dvojice by pak měl měřit 266 metrů. Půjde o dvojici otočných lesklých mrakodrapů, které potvrzují Gehryho zálibu v nezvyklých tvarech, které upoutají již z dálky a na první pohled. 

V jedné z těchto výškových budov bude hotel a obytné apartmány, v druhé pak umělecká galerie a nový kampus největší umělecké a designové univerzity v Kanadě, OCAD. K impozantní stavbě se vyjádřil i samotný Gehry:

"Chtěl jsem vytvořit soubor budov, které by respektovaly město a odkazovaly na Toronto, které jsem kdysi znal. Každá z věží by měla mít svou vlastní osobnost a zároveň by měly společně vytvářet dynamický a měnící se doplněk panoramatu města, který se bude měnit podle toho, odkud ho budete sledovat. Věřím, že na ně Toronto bude hrdé."

Více zpráv se do dnešního ranního ptáčete nevešlo. Přejeme vám den plný optimismu a přidáváme citát amerického spisovatele Charlese Bukowskiho:

"Někdy vylezete ráno ven z postele a myslíte si, že nic nemůžete zvládnout, ale uvnitř se smějete, když si vzpomínáte na všechny chvíle, kdy jste se cítili stejně."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze