Top hledané
Výsledky (0)
Diplomatické vztahy mezi Kanadou a Indií se vyhrocují.

Ranní ptáče: Kanada obvinila Indii ze zosnování vraždy. Prezident Petr Pavel promluví v OSN

Radim Červenka
19. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Kanadský premiér Justin Trudeau.

Indičtí agenti měli spáchat plánovanou vraždu na kanadské půdě, alespoň podle tamějšího předsedy vlády. Síť X (dříve Twitter) a její majitel miliardář Elon Musk jsou podrobení otázkám ohledně antisemitismu na síti. Zelenskyj kritizuje stálou účast Ruska v radách OSN. Na plénu OSN promluví i český prezident Petr Pavel.

Kanada oficiálně obvinila Indii z osnování vraždy na svém území

Kanadský předseda vlády Justin Trudeau v budově parlamentu v Ottavě doslova uvedl, že "agenti indické vlády" provedli atentát a zavraždili lídra tamější sikhské komunity. Hardeep Singh Nijjar byl zastřelen v červnu a kanadský premiér považuje za naprosto nepřijatelné, aby se na suverénním území Kanady jakékoliv jiné státy dopouštěly zabíjení.

Kanaďané vyhostili diplomata podezřelého ze špionáže, ovšem tamější Ministerstvo zahraničí k tomuto aktu neuvedlo bližší informace. Obě země jsou významnými obchodními partnery a aktuální diplomatické roztržka by mohla tyto vztahy poškodit. Indická vláda označila kanadská obvinění za absurdní, informuje agentura Reuters.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Netanjahu vyzval Muska k větší vyváženosti na síti X

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval miliardáře a vlastníka populární sociální sítě X Elona Muska, aby kladl důraz na rovnováhu mezi svobodou projevu a nenávistnými projevy. V příspěvcích na sociální síti se v posledních týdnech začaly čířit nenávistné komentáře vůči židům a staly se předmětem jednání mezi americkým podnikatelem a izraelským politickým lídrem.

Musk koupil Twitter loni v říjnu a na výzvu Netanjahua odpověděl, že projevy nenávisti odmítá a bude je na této platformě řešit. Přestože má být místem k svobodnému vyjádření názorů, nemůže zároveň poskytovat prostor k otevřeným projevům nenávisti, shrnuli Muskovu reakci v agentuře Reuters.

Otevřít v galerii (3)
Elon Musk
Elon MuskZdroj: Profimedia

Podle Zelenského mají ruští teroristé stále místo v OSN

V New Yorku se chystá zasedání valného shromáždění OSN, ještě před jeho samotným zahájením ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij označil účast ruských diplomatů na tomto setkání za otázku pro všechny své diplomatické partnery. Použil při tom termín "ruští teroristé", jejichž účast dále považuje za politováníhodnou.

Zelenskyj hodlá v USA podpořit snahy amerického prezidenta Joe Bidena v jeho záměru poslat Ukrajině další vojenskou a humanitární pomoc v hodnotě 23 miliard dolarů. Mezi americkými politiky má však takto výrazná pomoc směrem k Ukrajině čelící ruské agresi řadu kritiků, informuje agentura AP.

Otevřít v galerii (3)
Volodymyr zelenskij
Volodymyr zelenskijZdroj: Profimedia

Na valném shromáždění vystoupí prezident Pavel

Český prezident bude mít projev na půdě valného shromáždění OSN poprvé od roku 2017, kdy naposledy vystoupil Miloš Zeman. Kromě projevu, v němž se očekává, že Petr Pavel promluví o válce na Ukrajině, českého prezidenta čeká další diplomatický program.

Bude hostem recepce pořádané americkým prezidentem Joe Bidenem a setká se s jordánským králem Abdalláhem II. a s lichtenštejnským dědičným princem Aloisem. Napsala o diplomatické cestě prezidenta Pavla agentura ČTK.

Otevřít v galerii (3)
Petr Pavel
Petr PavelZdroj: Profimedia

Zdroje: reuters.com, apnews.com, ČTK

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze