Top hledané
Výsledky (0)
Miloš Zeman u příležitosti státního svátku ocení vybrané osobnosti

Ranní ptáče: Kdo by letos měl dostat na Hradě vyznamenání? Nová auta na benzín a naftu jen do roku 2035

Radek Polák
28. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Trumpová při návštěvě Prahy v roce 2017 s Karlem Gottem

Prezident Zeman dnes naposledy předá ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání. Mezi oceněnými bude in-memoriam Ivana Trumpová a dále pak pravděpodobně i odbojář Josef Mašín a zpěvačka Han Zagorová. Od roku 2035 bude mnohem výhodnější pořízení aut poháněných ekologickými palivy. Naopak téměř nemožné to bude u vozů na benzín či naftu.

 

 

Hrad ocení Ivanu Trumpovou a další osobnosti

Dcera bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa převezme v pátek ve Vladislavském sále Pražského hradu medaili udělenou prezidentem republiky in-memoriam pro svoji maminku Ivanu Trumpovou.

Ta jednání o návštěvě Ivanky Trumpové začala probíhat velmi brzo, vše jsme domluvili. Jsem velmi potěšen a trochu i udiven, že Ivanka Trumpová je naprosto normální osoba, nemá žádné zvláštní požadavky, vůbec nic po nás nechtěla, 

řekl šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Ocenění by měl získat mimo jiné také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, tenista Ivan Lendl a in-memoriam dále i protinacistický odbojář Josef Mašín a zpěvačka Hana Zagorová.

 

Omezení pro nová auta na benzín a naftu vstoupí v platnost za více než 10 let

V zemích Evropské unie má být prakticky nemožné si od roku 2035 pořídit nový automobil na benzín či naftu. Státy Evropské unie se ve čtvrtek dohodly s Evropským parlamentem podrobnosti nových pravidel. Ty potom výrazně prodraží jakékoli emise z nových vozů. Auta se spalovacími motory bude možné prodávat i po roce 2035, ovšem musí být poháněná novými palivy.

Do roku 2030 se mají emise omezit o 55 procent proti loňským hodnotám. Ojetých automobilů vyrobených před rokem 2035 se požadavky týkat nebudou. Bude také nadále možné si kupovat ojetá auta na benzín či naftu. Dohodu ještě musí schválit europarlament i Rada EU zastupující státy.

Otevřít v galerii (4)
Na motoristy budou čekat velké změny
Na motoristy budou čekat velké změnyZdroj: Pixabay

Google může zaplatit pokutu přesahující 100 miliard korun

Americká internetová společnost Google se odvolá proti rekordní pokutě 4,125 miliardy eur, což představuje více než 100 miliard korun. Tu má v Evropské unii zaplatit za zneužití dominantního postavení na trhu u svého operačního systému Android.

Google také oznámil, že evropští antimonopolní regulátoři začali vyšetřovat jeho obchod s aplikacemi Google Play. Podnik by tak mohl čelit další pokutě. Evropská komise totiž vyšetřuje, zda vývojáře aplikací poškozuje hrozba Googlu, že firma jejich aplikace z obchodu Google Play odstraní, pokud nebudou používat její platební systém.

Otevřít v galerii (4)
Google se musí hájit
Google se musí hájitZdroj: Pixabay

Tuberkulóza je opět na vzestupu

Po letech poklesu se ve světě s novou silou šíří tuberkulóza. Přispěla k tomu pandemie covidu-19 a související uzávěry, které omezily možnosti trasování a přístup ke zdravotní péči, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Na tuberkulózu, kterou způsobuje bakterie napadající zejména plíce, loni podle této instituce ve světě zemřelo 1,6 milionu lidí.

Podle každoroční zprávy WHO loni onemocnělo tuberkulózou 10,6 milionu lidí, což zhruba odpovídá počtu obyvatel Česka. Jde o meziroční nárůst o 4,5 procenta. Roční incidence, tedy počet nových případů na 100 tisíc lidí za rok, se mezi lety 2020 a 2021 zvýšila o 3,6 procenta.

Otevřít v galerii (4)
Tuberkulóza se stává opět strašákem
Tuberkulóza se stává opět strašákemZdroj: Pixabay

Dny otevřených dveří ve vybraných historických objektech

Při příležitosti dnešního státního svátku 28. října se lidem otevřou některé státní budovy a památky, které nejsou veřejnosti běžně přístupné. Většina je v Praze, kde zájemci mohou navštívit prostory Poslanecké sněmovny, Senátu, ministerstva průmyslu a obchodu nebo magistrátu. Prohlédnout si tak mohou třeba primátorovu rezidenci a Novou radnici na Mariánském náměstí nebo Škodovy salonky na Jungmannově náměstí. Zdarma si lidé projdou i reprezentační patro Obecního domu – uvidí například Smetanovu síň, historickou cukrárnu, Slovácký salonek a další prostory.

Mimo hlavní město se ke 104. výročí vzniku samostatné republiky koná den otevřených dveří ve vile Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí na Táborsku.

Otevřít v galerii (4)
Obecní dům chystá prohlídky zdarma
Obecní dům chystá prohlídky zdarmaZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, Novinky.cz, Aktualne.cz, Blesk.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze