Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Kdo nahradí Borise Johnsona? NASA zveřejnila zatím nejhlubší pohled do vesmíru.

Barbora Večeřová
12. července 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Kdo bude nástupcem Borise Johnsona?

Po rezignaci dosavadního britského premiéra Johnsona se celá Británie ptá, kdo bude jeho nástupcem. Zatím sice není jasné, kdo se jím stane, je ale jasné, že by měl být známý už v září. A kdo se o nominaci pro tento post uchází? 

Kdo se stane nástupcem Borise Johnsona? 

Jméno nástupce Borise Johnsona ve funkci premiéra by mělo být známo 5. září. Informoval o tom Výbor 1922, ve kterém se sdružuje většina konzervativních poslanců. Výbor zveřejnil také pravidla pro ucházení se o tuto významnou funkci. Přihlášku každého ze zájemců musí podpořit minimálně 20 konzervativních poslanců. Pro postup přes první kolo bude potřeba 30 hlasů poslanců. Hlasování se budou opakovat, dokud nezůstane poslední dvojice kandidátů, která se utká o křeslo britského premiéra. Nominace kandidátů začne v úterý. A kdo projevil o post zájem? Zatím jde například o ministryni zahraničí Liz Trussová, ministr dopravy Grant Shapps, bývalý ministr zahraničí Jeremy Hunt, ministr financí Nadhim Zahawi nebo třeba generální prokurátorka Suella Bravermanová

 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Sazba hypoték stoupla 

Průměrná úroková sazba hypoték opět stoupla. Na začátku července byla 6,24 procenta, nyní stoupla o dalšího 0,53 procentního bodu. Zrychlilo také tempo růstu. Jde o reakci na skokové zvýšení základních úrokových sazeb Českou národní bankou, na které většina bank reaguje právě zvýšením hypotečních úrokových sazeb. K nejvýraznějšímu zvýšení došlo u hypoték s fixací na jeden rok. Přitom v první polovině minulého roku se sazba pohybovala okolo 2 %, nyní se splátka průměrné hypotéky zvýšila až o 7 tisíc korun. 

 

Biden chce regulovat zbraně v USA

Ozbrojené konflikty v posledních měsících ve Spojených státech eskalují a většina obyvatel volá po silnější regulaci. S tím souhlasí i prezident Joe Biden, který po několika masových střelbách, které si vyžádaly mnohé životy, dnes vyzval Kongres k zásadnímu zpřísnění legislativy týkající se držení střelných zbraní, včetně zákazu útočných pušek. I přesto, že Spojené státy mají s masovou střelbou zásadní problémy, je velmi nepravděpodobné, že by došlo ke schválení takovýchto opatření. Biden také apeluje na to, aby měl majitel za držené zbraně právní odpovědnost, pokud jsou zbraně špatně skladovány a použity k násilí. 

"S právy přichází zodpovědnost. Ano, máme právo držet zbraně. Také ale máme právo žít svobodně, aniž bychom se báli o život,"

vyjádřil se americký prezident.

Otevřít v galerii (2)
Joe Biden volá po silnější regulaci zbraní
Joe Biden volá po silnější regulaci zbraní Zdroj: Profimedia

Ukrajinské válečné trofeje budou vystaveny v Praze 

Ruská válečná technika je nyní vystavena v českém hlavním městě. Výstava válečné techniky, kterou ukrajinská armáda během současného válečného konfliktu zneškodnila, přilákala při svém včerejším zahájení na letenskou pláň stovky místních lidí. Expozice obsahuje například tank T-90, protitankový komplet Šturm nebo například protiletadlový systém Buk. Výstavu v Praze zařídilo ukrajinské ministerstvo vnitra, které chce připomenout válečné hrůzy, které Ruska na Ukrajinu přivezlo. Výstava v Praze potrvá do 24. července. 

 

Svět spatřil prozatím nejhlubší pohled do vesmíru 

Náš pohled na vesmír je opět o něco širší. NASA totiž zveřejnila první barevný snímek z Webbova teleskopu, který nabízí doposud nejhlubší a nejostřejší pohled na vesmír. Na snímku je podle agentury AP viditelné množství hvězd, blízké i vzdálené galaxie. Některé z nich se na snímcích z teleskopu objevily vůbec poprvé. Podle amerického prezidenta Bidena jde o historický okamžik pro vědu, konkrétně astronomii a výzkum vesmíru. Právě Biden byl tím, kdo snímek v Bílém domě poprvé odhalil. 

Otevřít v galerii (2)
Webbův teleskop je zásadní pro průzkum vesmíru
Webbův teleskop je zásadní pro průzkum vesmíru Zdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, denikn.cz, apnews.com, bbc.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze