Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Kim Cattrall prodala sídlo v Hamptons. Zemědělské protesty v Dillí. Negativní testy pro lety do USA

Kateřina Ostrejšová
26. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Kim Cattrall

Představitelka Samanty Jonesové ze seriálu Sex ve Městě, Kim Cattrall, prodala svoje sídlo v Hamptons. Desítky tisíc zemědělců v indickém Dillí protestují, nelíbí se jim nové zákony. Dnes v USA vstoupí v platnost pravidla, která vyžadují předložení negativního testu při leteckém cestování.  

Praha hlásí o čtvrt milionu lidí víc, něž je přihlášeno  

Otevřít v galerii (5)
Vyhlídka na Prahu
Vyhlídka na PrahuZdroj: Freepik.com

Na základě sběru dat z posledních tří let zjišťuje hlavní město Praha, že se na jeho území pohybuje až o čtvrt milionu lidí více, než jich je dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) evidováno. Město již tři roky zadává odborné společnosti zpracování průběžné analýzy počtu přítomných obyvatel v Praze, připravené na základě využití anonymizovaných geodemografických dat mobilních operátorů. Tyto informace jsou k dispozici za devět vybraných měsíců z průběhu let 2018, 2019 a 2020.  

„V Praze žije o čtvrt milionu lidí víc, než je trvale přihlášeno. Vláda by to proto měla zohlednit v rozpočtovém určení daní. Protože jinak přicházíme o 8-10 miliard korun ročně. Kdybychom v Praze tyto peníze měli k dispozici, mohli bychom například stavět nové byty, které tady tak zoufale chybí,“ 

říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. Z dat vyplývá, že na území Prahy dlouhodobě skutečně žije zhruba 1 570 000 obyvatel, přičemž i v roce 2020 ovlivněném pandemií COVID-19 takto ověřený počet neklesal, ale mírně vzrostl. Z pohledu těchto dat od února roku 2018 do září roku 2020 stoupl počet osob dlouhodobě žijících v Praze o cca 30 tisíc. Podle evidence ČSÚ ke konci září 2020 bylo k trvalému pobytu v Praze přihlášeno pouze cca 1 330 000 obyvatel. 

Protesty zemědělců v Dillí  

Otevřít v galerii (5)
Muž s cedulí nad hlavou
Muž s cedulí nad hlavouZdroj: Freepik.com

Desítky tisíc zemědělců se v úterý shromáždily na okraji indického hlavního města Dillí před traktorovým průvodem, jehož cílem bylo protestovat proti kontroverznímu souboru zemědělských zákonů. Pěstitelům se nelíbí, že zákony pomáhají velkým soukromým kupujícím na úkor producentů.  

"Budeme se řídit pokyny našich vůdců a provedeme mírový pochod,"  

řekl Sukhjinder Singh, 30letý protestující z Paňdžábu v Singhu, jednom z hlavních protestních míst. Přibližně polovina indické populace pracuje v zemědělství a nepokoje mezi odhadovanými 150 miliony zemědělců vlastnících půdu představují jednu z největších výzev pro předsedu vlády Narendra Modiho od jeho nástupu k moci v roce 2014.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Negativní testy pro lety do USA 

Otevřít v galerii (5)
Joe Biden
Joe BidenZdroj: Profimedia.cz

Americký prezident Joe Biden v pondělí podepsal rozkaz zakazující většině občanů mimo USA, kteří v poslední době byli v Jižní Africe, vstoupit do Spojených států, s účinností od soboty. 

Bidenův příkaz rovněž upravuje zákaz vstupu, jehož platnost vyprší už dnes, téměř všem cestujícím mimo USA, kteří byli v Brazílii, Velké Británii, Irsku a 26 evropských zemích a které umožňují cestování přes otevřené hranice. Minulý týden tehdejší americký prezident Donald Trump omezení, která byla zavedena loni s účinností v úterý, zrušil. Vzhledem ke zhoršující se pandemii a šíření nakažlivějších variant se ale zákaz bude prodlužovat.  

Dnes mimo jiné vstoupí v platnost nová pravidla, která vyžadují, aby všichni mezinárodní cestující v letecké dopravě ve věku od 2 let předložili negativní test na přítomnost koronaviru provedený do tří kalendářních dnů od cesty nebo doklad o zotavení z COVID-19 pro vstup do Spojených států. 

Pryč s plasty 

Otevřít v galerii (5)
Muž doručuje jídlo v plastových obalech.
Muž doručuje jídlo v plastových obalech. Zdroj: Freepik.com

Haldy odpadu z jednorázového plastového nádobí nebo plastových kelímků se začnou tenčit. Vláda posunula směrem do parlamentu návrh zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků. Nová legislativa zahrnuje hned několik typů opatření - od úplného zákazu některých výrobků, přes omezení jejich spotřeby až po povinné příspěvky výrobců na úklid obcí a měst.  

„Cílem nového zákona je snížit nesmyslné nadužívání tisíce tun jednorázových plastů ročně, zejména z fastfoodů a hromadných akcí. Pokud se týká zákazu vybraných jednorázových výrobků, existuje k nim řada opakovaně použitelných alternativ a ročně tak můžeme uspořit milióny kusů plastových výrobků,“  

přibližuje zákon ministr životního prostředí Richard Brabec. Přímý zákaz se týká plastových vatových tyčinek, plastových příborů, talířů, brček, míchátek, tyček k balonkům, nádob na potraviny a kelímků.  

Kim Cattrall prodala své sídlo v Hamptons  

Otevřít v galerii (5)
Kim Cattrall
Kim CattrallZdroj: Profimedia.cz

Kim Cattrall, známá jako Samantha Jonesové v kultovním seriálu Sex ve Městě, prodala svůj dům v Hamptons za téměř 64 milionů korun. Podle New York Post je to o 7,5 milionu méně, než je požadovaná cena. Nákup její nemovitosti na nábřeží proběhl ve stejnou dobu, kdy bylo oznámené natáčení další série oblíbeného seriálu. Cattrall si v něm však nezahraje.  

Herečka žila v domě od roku 1998, společně se svým bývalým manželem Markem Levinsonem. Rodinný dům má rozlohu 130 metrů čtverečních a je rozdělený na dvě části: hlavní budovu a samostatné studio.  

Doufáme, že máte příjemné ráno a jdete s chutí do práce. Protože podle amerického basketbalisty Kobeho Bryanta: 

„Skvělé věci pocházejí z tvrdé práce a vytrvalosti. Bez výmluv.“ 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze