Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče

Ranní ptáče: Kontroly na hranicích nejspíše budou trvat další měsíc. Francie vycvičí ukrajinské vojáky

Barbora Večeřová
17. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Vít Rakušan promluvil o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem

Máme tu další pondělí nového týdne a s ním i Ranní ptáče, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z Česka a ze světa. Ve Francii se demonstrovalo proti současné vládě, demonstranty nejvíce zajímala důchodová reforma, drahota a také klimatická krize. U Francie ale dále zůstaneme, protože tamní ministr obrany řekl, že na francouzském území budou vycvičeny přibližně dva tisíce ukrajinských vojáků. Pokud se přesuneme blíže k nám, zajímat by nás mělo, že kontroly na hranicích budou kvůli zvýšené migraci prodlouženy až do konce listopadu. Pohodlně se usaďte a začtěte se do přehledu toho, co je pro dnešek důležité. 

Kontroly na hranicích budou pokračovat i po 28. říjnu 

Kontroly na hranicích se Slovenskem by podle slov ministra vnitra Víta Rakušana měly kvůli zvýšenému počtu běženců pokračovat i po původně stanoveném 28. říjnu. Vláda může o prodloužení rozhodnout ještě na měsíc, tedy do konce listopadu. Kontroly podle ministra vnitra mají smysl, razantní pokles migrace je ale podle něj spíš zázrakem. Česko využívají běženci jako tranzitní zemi, velké množství z nich se snaží dostat do dalších států EU. 

 

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

V Paříži se demonstrovalo 

Tisíce lidí vyrazilo do ulic Paříže. Demonstraci pořádala francouzská opoziční levice a zúčastnění protestovali hlavně proti drahotě a důchodové reformě, oblastí zájmu demonstrantů byla také klimatická politika. Na demonstraci promluvil bývalý prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon a další politici. Demonstrace se nezúčastnili jen Pařížané, do hlavního města se sjeli také lidé z dalších francouzských měst. Na náměstí zaznívala také kritika směrem k současnému francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi a jeho vládě. Demonstrantů, se nelíbila důchodová reforma, kterou právě Macronova vláda prosazuje. 

 

Záplavy na Krétě si vyžádaly už dvě oběti na životech 

Masivní záplavy na řeckém ostrově Kréta, který je oblíbenou dovolenkovou destinací nejen Čechů, si vyžádaly už druhou oběť. S přívalovými dešti se Kréta potýká od soboty ráno, situace je nejhorší zejména v přímořských obcích, kde jsou zaplaveny celé ulice a poškozené domy, obchody i restaurace. Kvůli záplavám byl přerušen také provoz letiště v Heraklionu. 

Obě oběti, které jsou zatím známy, byly nalezeny v letovisku Agia Pelagia. Mělo jít o spolujezdce, kteří cestovali do Heraklionu za prací a voda je uvěznila v autě. 

Otevřít v galerii (2)
Záplavy v Řecku si vyžádaly minimálně dvě oběti
Záplavy v Řecku si vyžádaly minimálně dvě oběti Zdroj: Profimedia

V El Clásicu zvítězil Real Madrid 

Fotbalisté Realu Madrid zvítězili v prvním legendárním derby El Clásicu nad Barcelonou 3:1 a zajistili si tak první místo v tabulce španělské ligy. Oba týmy před tímto zápasem měli po čtyřech kolech stejný počet bodů, po vítězství si fotbalisté Realu Madrid připsali tři body a osamostatnili se tak na první příčce. Ve 12. minutě se trefil Benzema, deset minut před poločasem mu sekundoval Valverde. Barcelona vsítila gól až v 80. minutě díky zásahu Torrese, Real si výhru pojistil v nastavení, kdy po nařízené penaltě skóroval Rodrygo. Nejlepší střelec soutěže Lewandowski tentokrát gólové štěstí neměl, a to už podruhé za sebou. 

Otevřít v galerii (2)
Střelec prvního gólu Karim Benzema
Střelec prvního gólu Karim BenzemaZdroj: Profimedia

Francie poskytne své území pro výcvik ukrajinských vojáků 

Podle francouzského ministra obrany by měla Francie poskytnou na svém území možnost výcviku až dvěma tisícům ukrajinských vojáků. Výcvik bude zahrnovat všeobecnou přípravu k boji, ale také specifická cvičení týkající se logistiky a používání dodaných zbraní. Kromě prostoru k přípravě poskytne Francie Ukrajině také protivzdušné systémy a radary, které Ukrajině pomohou bránit se proti útokům ruských bezpilotních letounů. 

 

Otevírá se první etapa Barrandovského mostu 

Dnes v noci skončila první část oprav Barrandovského mostu, která začala v půlce května letošního roku. 

"Barrandovský most je znovu otevřen. Úspěšně jsme dokončili první etapu rekonstrukce století - po 40 letech svého fungování se Barrandovský most konečně dočkal první pořádné opravy," 

uvedl na Twitteru náměstek primátora Adam Scheinherr.

Původně práce měly skončit už druhého září, termín oprav byl ale několikrát posunut, poprvé kvůli vynuceným úpravám celého projektu, poté na žádost stavebníka. 

 

Zdroje: ČTK, irozhlas.cz, novinky.cz, idnes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze