Top hledané
Výsledky (0)
Parlamentní volby v Řecku potvrdily podporu stávajícího vládního uskupení

Ranní ptáče: Konzervativní Nová demokracie míří k vítězství v řeckých volbách. Obliba letenek u Čechů roste

Radek Polák
22. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Řecký premiér míří k dalšímu vítězství

Strana premiéra Kyriakose Mitsotakise má před druhou Syrizou v řeckých volbách velký náskok. Zisk Nové demokracie se pohybuje okolo 40 procent. Opoziční Syriza má zhruba polovinu tohoto počtu. Růst zájmu o letenky se mezi Čechy zvýšil v meziročním srovnání o desítky procent.

Volby v Řecku vyhraje nejspíše Nová demokracie

Podle dosud neúplných výsledků získala v řeckých volbách Nová demokracie náskok 20 procentních bodů před levicovou opoziční stranou Syriza expremiéra Alexise Tsiprase. Nebude mít však nejspíše dostatek hlasů k sestavení jednobarevné vlády. Takovou šanci by ovšem s ohledem na řeckou volební matematiku mohl mít po dalších volbách, které by se uskutečnily 25. června.

Výsledky jsou rozhodující. Ukazují, že Nová demokracie má souhlas lidu vládnout silně a samostatně,"

uvedl stávající premiér Kyriakos Mitsotakis z uskupení Nová demokracie. Řecko podle něj potřebuje silnou vládu, která věří v reformy, uvedly Ceskenoviny.cz.

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Poptávka po letenkách mezi Čechy roste

Zájem o letenky je u nás největší za poslední tři roky. Nárůst zájmu oproti minulému roku je v závislosti na prodejci od deseti do 50 procent, zjistila Česká tisková kancelář. Nejčastější jsou podle serveru Tyden.cz pro letní dovolené u Čechů lety na kratší vzdálenosti do Španělska či Itálie. Z dálkových letů jsou to pak například New York, Bangkok či Los Angeles.

Z Letiště Praha se během letního letového řádu, který bude platit do konce října, aktuálně létá do 152 destinací přímou linkou. Přibyly nové přímé linky do Gdaňsku, Bilbaa či Dubrovníku, od května funguje opět přímé spojení mezi Prahou a New Yorkem. 

Otevřít v galerii (4)
O letenky je čím dál větší zájem
O letenky je čím dál větší zájemZdroj: Pixabay
 

Druhé kolo tureckých voleb již v zahraničí začalo

Turecká zahraniční diaspora již zahájila hlasování ve druhém kole prezidentských voleb, jež rozhodnou mezi úřadujícím Recepem Tayyipem Erdoganem a jeho vyzyvatelem Kemalem Kilicdarogluem. Ten usiluje o ukončení Erdoganovy vlády, jež trvá skoro 10 let.

Kilicdaroglu ze zhruba 3,4 milionu Turků v zahraničí, tedy asi 5 procent z celkového počtu hlasů, dominoval v prvním kole ve Spojeném království, jižní a východní Evropě, včetně Balkánu, Finska a Švédska. Naopak v Německu získal Erdogan až okolo 65 procent všech hlasů. Druhé kolo voleb se v Turecku koná 28. května, informovala Al Jazeera.

Otevřít v galerii (4)
Turecko čeká druhé kolo prezidentských voleb
Turecko čeká druhé kolo prezidentských volebZdroj: Pixabay

Nedostatek řidičů brání rozvoji dopravy

V České republice chybí podle portálu iDnes.cz asi 25 000 profesionálních řidičů, z čehož je zhruba 20 000 řidičů kamionů a přes 5 000 řidičů autobusů.

Citelný je i malý zájem mladých lidí o řidičskou profesi a zdlouhavý proces zaměstnání cizinců,“

vysvětluje ředitel Institutu silniční dopravy Česmad Tomáš Bicera. Řešením by podle něho mohlo být zjednodušení procesu zaměstnávání zahraničních pracovníků na řidičské pozice.

Otevřít v galerii (4)
Česko hlásí nedostatek řidičů
Česko hlásí nedostatek řidičůZdroj: Pixabay

Za Cobainovu kytaru dal zájemce v přepočtu přes 13 milionů

Na aukci v New Yorku se za téměř 600 tisíc dolarů, tedy více než 13,2 milionů korun prodala kytara, s níž frontman kapely Nirvana Kurt Cobain bouchl o zem. Nyní vydražená kytara byla zničena, když Nirvana pracovala na svém průlomovém albu Nevermind. Následně prošla opravou, hrát na ni ale již nelze. Nástroj podepsali všichni tři členové kapely stříbrným fixem. Je na něm také Cobainovo srdečné věnování jeho kamarádovi a kolegovi z branže Marku Laneganovi, jenž loni zemřel, uvedly Novinky.cz.

Otevřít v galerii (4)
Kytara se vydražila za rekordní sumu
Kytara se vydražila za rekordní sumuZdroj: Pixabay

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Tyden.cz, Al Jazeera

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze