Top hledané
Výsledky (0)
Diskuse o přijetí společné evropské měny jsou nyní ještě zbytečné

Ranní ptáče: Kritéria pro přijetí eura zatím nesplňujeme. Američtí demokraté mají pravděpodobně většinu v Senátu

Radek Polák
07. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Přijetí eura je zatím v nedohlednu

Ministerstvo financí i Česká národní banka doporučují, abychom v současnosti - vzhledem k aktuálnímu neplnění kritérií – zatím nestanovovali termín zavedení eura. Dokument má dnes projednat vláda. Ve druhém kole voleb do Senátu v americké Georgii by měl uspět demokratický kandidát Raphael Warnock. Senát by tak připadl právě jim.

Na euro Česko letos a ani příští rok nedosáhne

Vláda by podle portálu Tyden.cz zatím neměla stanovovat termín přijetí společné evropské měny. V materiálu pro dnešní jednání kabinetu to doporučují ministerstvo financí a Česká národní banka.

Přestože je stanovení konkrétního termínu vstupu plně v kompetenci každého členského státu, mělo by se ideálně odvíjet od míry jeho připravenosti. Z analýzy obsažené v tomto dokumentu vyplývá, že Česká republika v roce 2022 ani 2023 velmi pravděpodobně nesplní referenční hodnoty žádného z maastrichtských kritérií,"

uvedlo v té souvislosti ministerstvo financí.

Například kritérium cenové stability stanovuje, že míra inflace v zemi nesmí překročit o víc než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen. Maximální míra rozpočtového deficitu má být zase jen tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Demokraté zvítězili nejspíše v Georgii a ovládli Senát

Ve druhém kole voleb do Senátu v americké Georgii podle projekcí institutu Edison Research zvítězil demokratický kandidát Raphael Warnock. Demokraté by tak měli mít v horní komoře amerického Kongresu zřejmě 51 zástupců, republikáni 49.

Warnock, který senátorský post obhajoval, podle předpokladů porazil republikánského kandidáta Herschela Walkera podporovaného exprezidentem Donaldem Trumpem. Druhé kolo senátních voleb se v Georgii v úterý konalo kvůli tomu, že v prvním kole před měsícem ani jeden z kandidátů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů, napsal portál České tiskové kanceláře Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
Republikáni na Senát nejspíše nedosáhli
Republikáni na Senát nejspíše nedosáhliZdroj: Pixabay

Lyžování či restaurace mají být na Slovensku zatíženy nižší daní

Slovensko dočasně sníží ze stávajících 20 na 10 procent sazbu daně z přidané hodnoty na restaurační a stravovací služby, na přepravu lidí visutými a pozemními lanovkami i lyžařskými vleky, dále na vstupné na sportoviště a do akvaparků.

Krok má v zimě pomoci sektoru služeb v souvislosti s vysokými cenami energií. Největším provozovatelem lyžařských areálů na Slovensku je společnost Tatry mountain resorts, která podniká také v Česku, Polsku a Rakousku a která má na severu Slovenska rovněž velký akvapark.

Platnost snížené daně by měla trvat od ledna do března příštího roku,

napsaly Novinky.cz.

Otevřít v galerii (4)
Slovensko láká na levnější lyžování
Slovensko láká na levnější lyžováníZdroj: Pixabay

Rusové nezvládají ohlídat vlastní vojenskou infrastrukturu

Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku od včerejšího večera hořel zásobník ropy. Gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt na sociální síti napsal, že letiště se stalo terčem útoku ukrajinského dronu. Americké ministerstvo zahraničí současně s tím uvedlo, že údery mimo hranice Ukrajiny nepodporuje, ale že USA zemi poskytují to, co potřebuje k obraně svého území.

Neschopnost Moskvy předvídat a zabránit ukrajinským útokům na strategické základny rozlítila už předtím ruské válečné blogery, kteří vyzývají ruské velení k masivním odvetným útokům proti Ukrajině, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
V Rusku hořel sklad paliv
V Rusku hořel sklad palivZdroj: Pixabay

Burjatští šamani mají pomoci ve válce na Ukrajině

Výpravu šamanů vyslala na Donbas ruská dálnovýchodní republika Burjatsko. Působit tam mají v bezprostřední blízkosti ohnisek bojů. Aktivisté tak chtějí pomoci ruským vojákům, kteří jsou v Doněcké oblasti.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Do válečné zóny šamani dovezou i tři jurty, v nichž budou praktikovat své obřady a také léčit vojáky.

„Vojáci v nich podstoupí šamanský obřad a budou relaxovat,“

informoval Oleg Bulutov z nadace, která výpravu zorganizovala.

Podle BBC News přitom patří Burjati mezi nejpočetnější ruské vojenské oběti válečného tažení proti Ukrajině, napsal web Novinky.cz.

Otevřít v galerii (4)
Pomohou Rusům šamani?
Pomohou Rusům šamani?Zdroj: Pixabay

Zdroje: Tyden.cz, Ceskenoviny.cz, Novinky.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze