Top hledané
Výsledky (0)
Válka se přesouvá i na Krym

Ranní ptáče: Summit G20 s Putinem i Si Ťin-pchingem. Krymským poloostrovem otřásly další výbuchy. Bouřky zabíjely v Rakousku, Itálii a Korsice.

Radek Polák
19. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Vladimir Putin a Si Ťin-pching

Infrastrukturu na Krymu poškodily v posledních hodinách nové výbuchy a požáry. Bouřky, lijáky a silný vítr ochromili část Rakouska, Korsiky a Itálie. Pohroma způsobila rovněž několik mrtvých.  

Summit G20 na Bali s Putinem i Si Ťin-pchingem

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit podzimního summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

"Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede,"

uvedl indonéský prezident Joko Widodo. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba plánují na listopadovém summitu objevit.

Indonésie se snaží zaujmout pozici prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem. Widodo proto na summit pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

 

Krym hlásí nové detonace a požáry

Z ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko, byly hlášeny další exploze. Výbuchy byly slyšet nejméně v blízkosti letiště Belbek u Sevastopolu.

Ruskem dosazený sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev uvedl, že ruská protivzdušná obrana sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun a že nejsou hlášeny žádné škody.

Podle místních obyvatel se od letiště Belbek ozvaly opakované výbuchy a hořelo. Belbek je největší leteckou základnou ruských okupačních sil na Krymu.

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město, Praha 1

Výbuchy byly hlášeny z Krymu už v uplynulých dnech. Minulý týden výbuch otřásl ruskou leteckou základnou Saky. Podle Moskvy tam explodovala letecká munice. 

Otevřít v galerii (4)
Výbuchy otřásly Krymem
Výbuchy otřásly KrymemZdroj: Profimedia

Bouřky v Rakousku, Itálii a Korsice přinesly mrtvé a přerušení železniční dopravy

Na jihu Rakouska v podvečer prudké bouřky poškodily elektrické vedení a železniční infrastrukturu tak těžce, že rakouský železniční dopravce ÖBB zastavil veškerou železniční dopravu ve spolkových zemích Korutany, Štýrsko a také ve Východním Tyrolsku.

Počasí si bohužel také vyžádalo životy dvou dívek ve věku čtyři a osm let z okresu Wolfsberg. Dalších 13 lidí bylo zraněno, z toho dva těžce. Šest mrtvých pak hlásí také Korsika a dva Itálie.

Otevřít v galerii (4)
Počasí napáchalo škody
Počasí napáchalo škodyZdroj: Pixabay

Ceny energií zaznamenaly rekordní hodnoty

Velkoobchodní ceny plynu včera překonaly rekord ze začátku března, když dosáhly na 241 eur, tedy zhruba 5 930 korun, za megawatthodinu. Kvůli tomu jsou jedenáctkrát vyšší, než tmu bylo před rokem ve stejnou dobu.

Rostou také ceny elektřiny, když poprvé překročily cenu 500 eur, což je asi 12 300 korun, za megawatthodinu. Ceny elektřiny tak během posledního roku stouply o 500 procent.

Náklady evropských domácností i firem kvůli tomu dramaticky zdražují a čelí nejhorší inflaci za několik posledních desetiletí.

Otevřít v galerii (4)
Plynu je nedostatek
Plynu je nedostatekZdroj: Pixabay

Oživí vědci tasmánského tygra?

Američtí a australští vědci chtějí vzkřísit vyhynulého tasmánského tygra. Podle nich je prý možné, aby byl tento druh vytvořen díky kmenovým buňkám a technologii úpravy genů.

„Domnívám se, že za deset let bychom mohli mít první živé mládě vakovlka tasmánského od doby, kdy byl skoro před 100 lety vyhuben lovem,“

řekl Andrew Pask z Melbournské univerzity.

Samotářský vakovlk byl v minulosti rozšířený především v Austrálii a na Nové Guinei.

Otevřít v galerii (4)
Austrálie byla domovem obávaného tygra
Austrálie byla domovem obávaného tygraZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Bloomberg, Novinky.cz, Echo24.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze