Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Kvitová odstoupila z Roland Garros. Průkazy s otisky prstů. Příjmy skladatelů se hluboce propadly

Kateřina Ostrejšová
02. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Petra Kvitová

Krásné ráno všem ranním ptáčátkům. Doufáme, že jste se dobře vyspali a jste připraveni na novinky ze světa. Petra Kvitová musela odstoupit z turnaje kvůli zranění. Příjmy skladatelů a textařů z koncertů se v loňském roce vinou pandemie propadly o 215 milionů korun. Ale nebojte, máme pro vás i dobré zprávy! 

Dvě třetiny Pražanů mají stále zájem nechat se očkovat 

Otevřít v galerii (8)
Lékař očkuje pacienta.
Lékař očkuje pacienta.Zdroj: Freepik

Hlavní město si nechalo agenturou STEM zpracovat výzkum, který se soustředil na několik důležitých aspektů spojených s koronavirovou krizí a očkováním. Podle výzkumu stále roste počet Pražanů, kteří se chtějí nechat naočkovat, konkrétně se jedná o 67 % lidí. Pozitivní je také fakt, že většina obyvatel Prahy zvládá krizi v ekonomickém i psychickém ohledu stabilně a nadále se neobává o ztrátu zaměstnání. Ekonomické dopady nicméně zasáhly nejvíce živnostníky a podnikatele, činnost však ukončilo za loňský rok méně podniků než v roce 2019, tedy před krizí. 

Z výzkumu také vyplynulo, že nadpoloviční většina Pražanů má důvěru v magistrát a vedení městských částí.  

„Zde je vidět, že ze strany hlavního města jsme udělali mnoho důležitých a správných kroků. Ať už to byla komunikace směrem k veřejnosti, vytvoření webu covid.praha.eu pro nalezení nejbližšího termínu na testování, kampaně k očkování a proti fake news, informování pomocí letáků do schránek, nebo podpora podnikatelů pomocí programu COVID Praha a odpuštění různých poplatků,“  

uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. 

Občanské průkazy s otisky prstů 

Otevřít v galerii (8)
Žena studuje svůj otisk prstu.
Žena studuje svůj otisk prstu.Zdroj: Freepik

Poslanci by dnes měli schvalovat zavedení občanských průkazů s otisky prstů na jejich čipech a cizineckou novelu o přesnějším vymezení rodinných příslušníků občanů unijních zemí. Ve finále je i předloha proti nepůvodním druhům rostlin a živočichů, jež by navíc mohla rozšířit pravomoci členů stráže přírody a lesní stráže. Sněmovna by také mohla hlasovat o zlepšení dostupnosti léčebného konopí. 

Příjmy skladatelů a textařů se loni propadly o 215 milionů korun 

Otevřít v galerii (8)
Muž hraje na kytaru.
Muž hraje na kytaru.Zdroj: Freepik

Příjmy skladatelů a textařů z koncertů a reprodukované hudby se v loňském roce vinou pandemie koronaviru propadly o 215 milionů korun. Jedinou výjimkou jsou příjmy z online přehrávání hudby a filmů, které vzrostly o 30 milionů korun. Pro tvůrce byly zásadní příjmy z rozhlasového a televizního vysílání. Propad příjmů navíc autoři pocítí až letos, většina výplat autorských odměn má několikaměsíční zpoždění kvůli zpracování playlistů užitých skladeb.  

Tenistka Kvitová odstoupila z Roland Garros 

Otevřít v galerii (8)
Petra Kvitová
Petra Kvitová Zdroj: Profimedia

Petra Kvitová kvůli zranění kotníku odstoupila z letošního Roland Garros. Nečekanou zprávu oznámila česká tenistka na sociálních sítích. 

"S velký zklamáním odstupuju z Roland Garros. Spadla jsem a zranila si kotník. Po rentgenu a po dohodě s týmem jsem se rozhodla, že by nebylo moudré hrát. Je to velká smůla, ale budu silná a udělám vše, abych se co nejlépe připravila na travnatou sezonu,"  

napsala. Jedenáctá nasazená Kvitová odvrátila v neděli v prvním kole s kvalifikantkou Greete Minnenovou z Belgie mečbol a vyhrála ve třech setech. Ve druhém kole měla hrát ve středu s Ruskou Jelenou Vesninovou. 

USA podrobně plánují globální distribuci 80 milionů dávek vakcín 

Otevřít v galerii (8)
Lahvička s vakcínou.
Lahvička s vakcínou.Zdroj: Freepik

Spojené státy oznámí v příštích dvou týdnech, jak budou prodávat a distribuovat 80 milionů dávek vakcín COVID-19, které globálně přislíbily, uvedl v úterý americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ve svém projevu na společné tiskové konferenci s kostarickým prezidentem Carlosem Alvaradem také uvedl, že administrativa amerického prezidenta Joe Bidena se zaměří na spravedlivé rozdělení imunizací a nenechá se ovlivňovat politickými řetězci.  

„Nějaký čas během příštích dvou týdnů oznámíme postup, kterým tyto vakcíny budeme distribuovat a prodávat,“  

řekl Blinken během své první cesty ministra zahraničí do Latinské Ameriky, která bojuje za nemoc COVID-19.

Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Luxusní byt na prodej Praha - 320m, Praha 5

Čína hlásí první případ ptačí chřipky H10N3 u člověka 

Otevřít v galerii (8)
Lékařka očkuje pacienta.
Lékařka očkuje pacienta.Zdroj: Freepik

41letý muž ve východní čínské provincii Ťiang-su byl potvrzen jako první případ nákazy vzácným druhem ptačí chřipky H10N3 u lidí, uvedla v úterý pekingská Národní zdravotní komise. 

V Číně se vyskytuje mnoho různých druhů ptačí chřipky a některé sporadicky infikují lidi, obvykle ty, kteří pracují s drůbeží. Nic nenasvědčuje tomu, že by se H10N3 mohl snadno šířit u lidí. Muž byl 28. dubna hospitalizován a 28. května mu byla diagnostikována H10N3, uvedla zdravotní komise. Další podrobnosti o tom, jak byl nakažen neposkytla. 

Výročí korunovace britské královny Alžběty II. 

Otevřít v galerii (8)
Alžběta II. na svatebním snímku.
Alžběta II. na svatebním snímku.Zdroj: Profimedia

2. června 1953 se konala korunovace britské panovnice Alžběty II. ve Westminsterském opatství v Londýně. Televizní přenos z korunovace sledovalo přibližně 20 miliónů obyvatel Velké Británie a dalších asi 12 miliónů naslouchalo prostřednictvím rozhlasu. 

EU přidá Japonsko na seznam bezpečných zemí 

Otevřít v galerii (8)
Pár stojí na letišti.
Pár stojí na letišti.Zdroj: Freepik

Evropská unie se chystá přidat Japonsko na svůj malý seznam „bezpečných“ zemí, ze kterých bude možné přicestovat. Dveře zatím zůstávají zavřené pro Velkou Británii.  

Podle současných omezení mohou do EU přicestovat lidé pouze ze sedmi zemí, včetně Austrálie, Izraele a Singapuru, bez ohledu na to, zda byli očkováni. Jednotlivé země EU se stále mohou rozhodnout požadovat negativní test COVID-19 nebo povinnou karanténu. 

To je od nás pro dnešek vše, budeme se těšit zase zítra. Na dobré ráno vám posíláme slova amerického spisovatele Josepha Campbella: 

„Jdi za svým snem a vesmír ti otevře dveře tam, kde dřív byly pouze zdi.“  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze