Top hledané
Výsledky (0)
Opozice se brání tomu, aby mohli Češi v zahraničí volit korespondenčně

Ranní ptáče: Kvůli obstrukcím se korespondenční volba odkládá. Amerika odvrací hrozbu státního bankrotu

Radek Polák
26. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ministr vnitra plánuje schválení korespondenční volby na pozdější dobu

Zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí se do léta nejspíše nestihne projednat. Opozice, pro níž je taková podoba voleb nevýhodná, je zásadně proti takové úpravě. Aby byla americká vláda schopná splácet své účty, blíží se demokratičtí a republikánští zákonodárci k dohodě o navýšení dluhového stropu Spojených států.

Korespondenční volba se bude kvůli obstrukcím řešit později

Projednávání korespondenční volby ve Sněmovně se zřejmě odkládá na podzim. Opozice totiž vyhrožuje obstrukcemi. Obě opoziční uskupení, tedy jak hnutí ANO, tak SPD, si mimo jiné uvědomují, že by taková forma voleb pro ně nebyla výhodná. Například u posledních sněmovních voleb strany současné vládní koalice volilo 85 procent krajanů v zahraničí. Zatímco ANO získalo jen necelých pět procent hlasů a SPD 2,2 procenta hlasů.

Ne, do prázdnin to evidentně nebude,“

odpověděl proto také ministr vnitra Vít Rakušan na dotaz serveru Novinky.cz, zda se bude snažit o to, aby Sněmovna do prázdnin projednala korespondenční volbu. Hrozilo by tak, že by zákonodárci ještě před letními prázdninami trávili ve Sněmovně mnoho nocí.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Dohodě k navýšení dluhového stropu je ve Spojených státech na spadnutí

Bílý dům a republikánští zákonodárci se podle portálu Ceskenoviny.cz přiblížili dohodě o navýšení dluhového stropu Spojených států, která by odvrátila hrozící platební neschopnost federální vlády. Dluhový strop by se měl podle rýsující dohody navýšit na dva roky, zároveň by měly být během tohoto období omezeny federální výdaje téměř ve všech oblastech, kromě armády a veteránů. Americký dluhový limit činí aktuálně 31,4 bilionu dolarů, tedy asi 690 bilionů Kč, přičemž hospodaření státu na něj narazilo už v lednu a od té doby ministerstvo financí spoléhá na krizová opatření.

Otevřít v galerii (4)
Bílý dům chce odvrátit finanční hrozbu
Bílý dům chce odvrátit finanční hrozbuZdroj: Pixabay

Čeští vědci přišli s léčbou slinivky břišní

O vytvoření metody pro včasné zachycení rakoviny slinivky břišní se nově pokouší tým českých vědců.  Vlastní klinická studie na ověření diagnostiky rakoviny slinivky břišní z krve, kterou vyvinul tým Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, má začít už zhruba do půl roku.

Počet pacientů by měl za tři roky trvání studie dosáhnout asi 600, zapojena by měla být komplexní onkologická centra z celé republiky,“

řekl k tomu ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda.

Karcinom slinivky brišní je přitom onemocnění, které patří k nejzákeřnějším typům rakoviny. V Česku je každoročně diagnostikováno 2 400 nových případů, napsal Blesk.cz.

Otevřít v galerii (4)
Vědci zkouší zlepšit léčbu slinivky
Vědci zkouší zlepšit léčbu slinivky Zdroj: Freepik

YouTube a Facebook u nás stále vedou

Češi letos v průměru tráví na sociálních sítích necelé dvě a půl hodiny denně, konkrétně 147 minut, což je o 17 minut meziročně méně, jak vyplývá z průzkumu společností AMI Digital Index a STEM/MARK. Sociální sítě v Česku podle průzkumu aktuálně používá 95 procent internetové populace, napsal server Ceskenoviny.cz. Nejpopulárnějšími sítěmi zůstávají YouTube a Facebook, se kterými má zkušenost dlouhodobě zhruba 90 procent tuzemské populace. V posledních letech se ale nejvíce daří Instagramu, který používá nebo vyzkoušelo 61 procent Čechů. Meziročně nejvíce vzrostla popularita TikToku, který už vyzkoušelo 32 procent uživatelů oproti 24 procentům v roce 2022.

Otevřít v galerii (4)
Sociální sítě jsou mezi lidmi stále středem zájmu
Sociální sítě jsou mezi lidmi stále středem zájmuZdroj: Pixabay

Amsterdam zakázal na některých veřejných místech marihuanu

Včera vstoupil v platnost zákaz kouření marihuany v ulicích amsterodamské čtvrti červených luceren. Lidem, kteří budou přistiženi při porušení zákazu, nyní hrozí pokuta 100 eur, tedy v přepočtu necelých 2 400 korun.

Starostka města Femke Halsemaová totiž veřejnosti slíbila, že v místě zlepší podmínky pro sexuální pracovnice a sníží kriminalitu a nadměrné užívání drog a alkoholu, uvedla agentura Reuters. Ve čtvrti známé svými nevěstinci, sexuálními kluby a marihuanovými kavárnami, které ročně přitahují miliony turistů, ale obyvatelům jsou na obtíž, byly již umístěny cedule, jež o zákazu informují. Uvnitř barů i na jejich terasách však budou moci návštěvníci města marihuanu kouřit dál.

Otevřít v galerii (4)
Amsterdam už není tak liberální
Amsterdam už není tak liberálníZdroj: Pixabay

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Blesk.cz, Novinky.cz, Reuters

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze