Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče i při pátku dál doskáče.

Ranní ptáče: Limity pro hypotéky se nemění. Kemp pod Everestem se bude muset přesunout, na vině je globální oteplování.

Barbora Večeřová
17. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Jiří Rusnok včera vystoupil na tiskové konferenci ČNB.

Na včerejší tiskové konferenci potvrdila Česká národní banka, že limity pro poskytování hypoték zůstávají prozatím neměnné. Nejvýznamnější evropští lídři podpořili ukrajinský status kandidátské země do Evropské unie. A planeta posílá všem, kteří nevěří globálnímu oteplování, jasný vzkaz: kvůli velmi rychlému tání ledovce v Nepálu se bude muset základní tábor pod Mount Everestem přestěhovat...

ČNB ponechala limity pro hypotéky 

Limity pro poskytování hypoték se zatím nezmění. Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti na 80 procentech, zároveň nezměnila ani další dva limity pro poskytování hypoték. 

"Nastavení limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI je v současné výjimečně nejisté době zcela nezbytné. Nelze přehlížet přetrvávající vysoké nadhodnocení cen bydlení ani skutečnost, že v prvních měsících letošního roku dále narůstal podíl úvěrů se značně rizikovými charakteristikami," 

uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok

Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m
Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m, Praha 5

 

Evropští lídři podpořili status kandidátské země EU pro Ukrajinu

Vrcholní představitelé Francie, Německa, Rumunska a Itálie podpořili Ukrajinu k zisku statusu kandidáta na členství v Evropské unii. Informovaly o tom světové agentury.

„Všichni čtyři podporujeme okamžitý status kandidátské země do Evropské unie,“

řekl francouzský prezident Macron na tiskové konferenci po jednání. 

Jednání se zúčastnil společně s německým kancléřem Olafem Scholzem, italským premiérem Mariem Draghim a rumunským prezidentem Klausem Iohannisem. V Kyjevě se setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským

 

Plyn je v EU od pondělí dražší o 70 %

Ceny plynu se od pondělí na evropském trhu zvýší o 70 procent. Ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov řekl, že by problémy s opravou části plynovodu Nord Stream mohly vést až k úplnému zastavení jeho činnosti. Jde přitom o hlavní přepravní cestu ruského plynu do Evropy. 

 

České volejbalistky ve finále Evropské ligy

Velký úspěch pro český sport. Českým volejbalistkám se po vítězství s týmem z Rumunska podařilo postoupit do finále Evropské ligy. Mohou si tak zopakovat triumf z roku 2019. O titul mistra si zahrají v neděli na půdě francouzského týmu, který si v semifinále počínal nekompromisně a své soupeřky z Chorvatska smetl 3:0. Češky již teď mají jistotu, že vylepší čtvrté místo z loňského roku.  

 

Rusko tvrdí, že Ukrajinu nenapadlo a nestydí se za sebe 

Ačkoliv od počátku invaze na Ukrajinu členové ruské vlády poskytují jen velmi málo rozhovorů západním médiím, nyní se ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil v rozhovoru pro BBC. Řeč byla samozřejmě o Ukrajině. 

„Nenapadli jsme Ukrajinu. Započali jsme speciální vojenskou operaci,“

vysvětlil Sergej Lavrov v rozhovoru pro BBC kroky Ruska, které rozhodně nepovažuje za invazi. 

Otevřít v galerii (2)
Sergej Lavrov si nemyslí, že Rusko napadlo Ukrajinu.
Sergej Lavrov si nemyslí, že Rusko napadlo Ukrajinu. Zdroj: Profimedia

Tábor pod Everestem se bude muset přesunout 

V Nepálu se připravují na přesun základního tábora pod Mount Everestem. Tábor pod nejvyšší horou světa využije v sezoně přibližně 1500 lidí. Důvodem stěhování je tající ledovec, který dělá místním vrásky na čele. K přesunu by mělo dojít v květnu příštího roku, na vině rapidního tání je globální oteplování. Ukázala to studie z roku 2018 provedená vědci na univerzitě v Leedsu.

Otevřít v galerii (2)
Tábor pod Mount Everestem bude mít brzy nové místo.
Tábor pod Mount Everestem bude mít brzy nové místo. Zdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, E15.cz, denik.cz, irozhlas.cz, bbc.com 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze