Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Liška slaví 49. narozeniny. Bývalý poradce Obamy jmenován vyslancem. Online přenosy ze hřbitova

Kateřina Ostrejšová
29. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Pavel Liška

Vláda amerického prezidenta Joa Bidena jmenuje Roberta Malleyho jako svého zvláštního vyslance pro Írán. Právě on byl klíčovým členem týmu bývalého prezidenta Baracka Obamy. Kontroverzní dokument “Královská rodina” se znovu objevil na YouTube poté, co byl v roce 1972 nahlášen zákazem královny. Herec Pavel Liška slaví 49. narozeniny. Role bláznů a podivínů mu byly vždycky šité na míru.  

Informace o covid-19 na jednom místě 

Otevřít v galerii (5)
Žena píše na počítači.
Žena píše na počítači. Zdroj: Freepik.com

Datová platforma hlavního města Prahy – Golemio - přináší na svých webových stránkách www.golemio.cz informace týkající se celé řady oblastí života zejména v hlavním městě. Jedním z témat, které jsou nanejvýš aktuální v současné době, je vývoj a situace ohledně pandemie covid-19. Platforma přináší souhrnné a detailní informace na jednom místě. Nabízí navíc i vizualizace dat, které nejsou zveřejněny na žádných jiných webových stránkách, jež informace o pandemii nabízejí. 

„V době pandemie se datová platforma Golemio osvědčila jako klíčový nástroj pro řízení města. Musíme se rozhodovat na základě reálných dat a ne dojmů. I po sociálních sítích koluje řada zavádějících informací a fake news,“  

říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy. Většinu dat k vizualizacím čerpá platforma od Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, část je převzatá ze stránek Ministerstva zdravotnictví ČR.  

Největší hřbitov v Severní Americe nezvládá situaci s pandemií  

Otevřít v galerii (5)
Holčička stojí na hřbitově.
Holčička stojí na hřbitově. Zdroj: Pixabay.com/tazzanderson

Rose Hills Memorial Park v Kalifornii je největším hřbitovem v Severní Americe. Hřbitov o rozloze 1400 akrů se však snaží vyrovnat s počtem těl čekajících na pohřební službu kvůli nárůstu úmrtí na covid-19. Navzdory četným zařízením v Rose Hills je zhruba měsíční zpoždění, než rodiny mohou využít pohřební služby pro své blízké.  

Patrick Monroe, generální ředitel a prezident Rose Hills řekl, že od listopadového svátku díkůvzdání došlo k prudkému nárůstu služeb, poptávka se téměř zdvojnásobila. Společnost Rose Hills přinesla například velké množství chladicích jednotek, aby se vypořádala s dalšími těly. Park také zřídil stanové oblasti, které nahradily kaple na místě, a využívá nové metody, jako je přímý přenos, aby přinesl služby rodinám. 

Bývalý poradce Obamy bude jmenován vyslancem v Íránu 

Otevřít v galerii (5)
Joe Biden při proslovu.
Joe Biden při proslovu. Zdroj: Profimedia.cz

Vláda amerického prezidenta Joa Bidena jmenuje Roberta Malleyho jako svého zvláštního vyslance pro Írán, uvedl včera vysoký představitel ministerstva zahraničí a dal mu jednu z nejnáročnějších zahraničněpolitických výzev, kterým vláda USA čelí.  

Malley byl klíčovým členem týmu bývalého prezidenta Baracka Obamy, který vyjednal jadernou dohodu z roku 2015 s Íránem a světovými mocnostmi. Dohodu, kterou bývalý prezident Donald Trump v roce 2018 opustil, a to navzdory silnému odporu evropských spojenců Washingtonu. 

"Ministr Blinken buduje specializovaný tým, který čerpá z odborníků s jasnýma očima a má různé názory. Tímto vedoucím našeho zvláštního vyslance pro Írán bude Rob Malley, který do této pozice vloží výsledky úspěšných jednání o omezeních íránského jaderného programu,“ 

uvedl úředník ministerstva zahraničí. V poslední době byl Malley prezidentem mezinárodní krizové skupiny, neziskové organizace zaměřené na globální konflikty.

Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m
Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m, Praha 8

Pavel Liška slaví 49. narozeniny  

Otevřít v galerii (5)
Pavel Liška
Pavel Liška Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Liberecký rodák Pavel Liška vystudoval JAMU v Brně a proslavil se jako divadelní i filmový herec. Role bláznů a podivínů jej provází celou jeho filmovou kariéru. Za roli ve snímku Štěstí obdržel Českého lva. A dnes slaví 49. narozeniny. 

"Herectví je divná profese. Měl jsem období, kdy jsem se z tý absurdity na divadle počůrával,"  

uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas herec, který se vyučil mechanikem přádelnických strojů. Právě snímek Návrat idiota jej předurčil pro další role podivínů, bláznů a existencí na okraji společnosti. Ať už se jedná o Laďu v Divokých včelách, nenapravitelného lháře Vláďu Ptáčníka v Pupendu nebo Emana v Horem pádem. 

V posledních letech jej diváci mohli vidět ve filmech Toman, Teroristka či Poslední aristokratka. Letos by měl dotočit snímek Bohdana Slávy Švejk. 

"Všechny moje role mají společný to, že jsou něčím zvláštní, že duše těch postav jsou vyšinutý. Ale mě to strašně baví,"  

uvedl Liška o své herecké kariéře. Momentálně žije s herečkou a zpěvačkou Barborou Polákovou. 

Dokument “Královská rodina” znovu na YouTube 

Otevřít v galerii (5)
Královna Alžběta II. s manželem Filipem.
Královna Alžběta II. s manželem Filipem. Zdroj: Profimedia.cz

Kontroverzní dokument “Královská rodina” se znovu objevil na YouTube poté, co byl v roce 1972 nahlášen zákazem královny. Královna Alžběta, princ Philip a jejich rodina umožnili kamerám sledovat jejich každodenní život po dobu 18 měsíců v letech 1968 a 1969 - výsledkem byl dokumentární film, který byl vysílán na BBC One v červnu 1969. 

Dokument byl uveden v televizi naposledy jen tři roky poté, co byl původně vysílán - a nyní mají královští fanoušci vzácnou šanci ho opět sledovat. Snímek nahlédl do zákulisí královské rodiny, včetně scén jejich soukromého grilování u Balmorala nebo královniny promluvy s prezidentem Nixonem. Podle The Independent dokument přilákal 30 milionů diváků, když byl poprvé vysílán na BBC, a dalších 15 milionů diváků, když byl vysílán na ITV o týden později. Čelil však kritice královských pozorovatelů, kteří tvrdili, že zákulisní povaha dokumentu se vzepřela účelu monarchie.  

Přejeme vám příjemné páteční ráno. Mějte fajn víkend a využijte ho pro vytvoření dalších zážitků, protože jak řekl Abraham Lincoln:  

„Nejlepší způsob, jak předpovědět svou budoucnost, je vytvořit si ji.“ 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze