Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Lovato o nekončících závislostech. Hasiči rozváží vakcíny. Biden tváří v tvář přílivu migrantů

Kateřina Ostrejšová
26. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Demi Lovato

Demi Lovato se po předávkování v roce 2018 otevřela ve svém dokumentu o dlouhé cestě k uzdravení. Očkování stále brzdí nejen nedostatek vakcín, ale i jejich distribuce. S rozvozem nově pomáhají pražští hasiči. V prvním projevu v Bílém domě se Biden snažil obhájit zvládání rostoucí migrace na hranici mezi USA a Mexikem. Mějte příjemné ráno u Ranního ptáčete.  

Pražští hasiči pomáhají s rozvozem vakcín  

Otevřít v galerii (5)
Hasičské oblečení.
Hasičské oblečení. Zdroj: Pixabay

Hlavní město Praha zajistilo flexibilnější cestu vakcín AstraZeneca k praktickým lékařům, kteří očkují své pacienty z nejohroženějších skupin obyvatelstva. Očkování stále brzdí nejen nedostatek vakcín, ale právě i jejich distribuce. S rozvozem nově pomáhá Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy. 

Podle původního scénáře Ministerstva zdravotnictví mělo být nyní v Praze naočkováno látkou AstraZeneca už 35 tisíc osob. Jenže kvůli sníženým dodávkám byla vakcína podána pouze necelým 15 tisícům Pražanů. Navíc oficiální distribuci vakcíny zajišťuje vítěz tendru zdravotních pojišťoven, společnost Aliance Healthcare, která sice rozváží látku přímo do ordinací, avšak minimální dodávka je celé balení se 100 dávkami. Při nízkých objemech dodávek čeká většina praktických lékařů i několik týdnů a domluvené termíny očkování svých pacientů musí oddalovat.  

„Dokud nebude do Prahy přicházet alespoň balení měsíčně pro každou ordinaci, tj. 45 000 dávek, budeme díky spolupráci s hasiči balení dělit v lékárně a dodávat po ampulích do většího počtu ordinací, aby jejich pacienti nemuseli čekat tak dlouho,“  

řekla Milena Johnová, radní pro zdravotnictví a sociální politiku.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Praha zve diváky do divadel pomocí virtuální reality   

Otevřít v galerii (5)
Žena má nasazené virtuální brýle.
Žena má nasazené virtuální brýle. Zdroj: Freepik

Magistrát hlavního města Prahy včera společně s kreativní skupinou Brainz Studios představil celosvětově unikátní službu Brejlando. Divákům nabídne experimentální divadelní zážitky ve virtuální realitě. Pomocí nejmodernějších technologií a zapůjčených virtuálních brýlí se může každý ponořit do sledování vybraných představení pražských divadel nejen z pohodlí domova, ale i z úplně nového úhlu - přímo z jeviště, z těsné blízkosti herců. Služba má divadlům a jejich fanouškům pomoci překonat náročnou dobu omezeného fungování. Iniciátoři ale zároveň věří, že zakládají nový mezinárodní trend, který se může stát trvalou součástí nabídky divadel.  

„Virtuální realita skýtá nekonečné možnosti, jak diváka přenést prakticky kamkoliv a dát mu pocit, že se veškeré dění odehrává kolem něj a jenom pro něj,“  

uvádí radní Třeštíková. Jedinečnost Brejlanda spočívá především ve způsobu, jakým je divadelní inscenace pro virtuální realitu natočena. Nejedná se o onlinový přenos divadelního představení, ale inscenační experiment. Scéna se vymýšlí, aby co nejvíc podporovala možnost 360stupňového výhledu diváka.   

Jedinečnost Brejlanda spočívá především ve způsobu, jakým je divadelní inscenace pro virtuální realitu natočena. „Není to on-linový přenos divadelního představení, ale inscenační experiment ve virtuální realitě. Je to opravdu nová forma zážitku, respektive přenosu informace i energie mezi hercem a divákem. V každém představení se snažíme najít speciální klíč pro jeho převod do nového a doposud nepříliš prozkoumaného média, které nabízí spoustu zajímavých příležitostí,“ popisuje Petr Hanousek, VR režisér a kreativní producent Brejlanda. 

Vstupenky si lze již nyní zakoupit v předprodeji na síti GoOut.cz. „Take-away divadlo“, tedy vybrané představení a virtuální brýle, si pak mohou první nadšenci užít v pohodlí domova od pondělí 29. března.  

New York se chystá legalizovat marihuanu 

Otevřít v galerii (5)
Muž kouří marihuanu.
Muž kouří marihuanu. Zdroj: Freepik

New Yorští demokraté se dohodli na opatření k legalizaci marihuany, díky kterému se New York stane patnáctým státem v zemi, který umožní rekreační užívání drogy. Navrhovaný zákon, který léta unikal pokusům zákonodárců o jeho účinnost, by podle CNN reguloval kontrolu prodeje marihuany. Na maloobchodní prodej konopí by zákon uplatnil 13% spotřební daň, a nakonec by umožnil Newyorčanům, kterým je nejméně 21 let, pěstovat rostliny doma, uvedla CNN. 

O návrhu zákona, jehož podmínky se stále ještě přezkoumávají, by se podle The New York Times mělo hlasovat již příští týden. New York, čtvrtý nejlidnatější stát v zemi, by se připojil ke 14 dalším, včetně sousedního New Jersey, které povolují konzumaci marihuany pro rekreační účely dospělým. Většina ostatních států legalizovala rekreační užívání drogy prostřednictvím populárních referend. 

Biden tváří v tvář přílivu migrantů 

Otevřít v galerii (5)
Joe Biden
Joe BidenZdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek prohlásil, že se nebude omlouvat za to, že odvolal imigrační politiku svého republikánského předchůdce, která podkopala „lidskou důstojnost“.  

Ve svém projevu na své první tiskové konferenci v Bílém domě se Biden snažil obhájit zvládání rostoucí migrace na hranici mezi USA a Mexikem. Uvedl, že Spojené státy vyhošťují drtivou většinu migrantů, včetně rodin, na základě veřejného zdravotního řádu covid-19. Počet migrantů chycených na hranici se v posledních týdnech prudce zvýšil, Bidena tak rozvíjející se humanitární a politická krize testuje něco málo přes dva měsíce po jeho nástupu do funkce.  

K migrantům patří rostoucí počet nezletilých osob bez doprovodu, na které se nevztahuje politika vyhoštění související s pandemií. V úterý bylo v přeplněných hraničních stanicích odchyceno téměř 5 000 dětí, které čekají na převoz do federálních přístřešků. Biden oznámil, že nenechá děti uvízlé na hranici. 

"Neomlouvám se za ukončení programů, které neexistovaly před tím, než se Trump stal prezidentem a které mají neuvěřitelně negativní dopad na právo, mezinárodní právo i na lidskou důstojnost,"  

řekl Biden v proslovu. Hraniční hlídka USA chytila v únoru na hranici zhruba 100 000 migrantů, což je nejvyšší měsíční počet od poloviny roku 2019. Ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas minulý týden uvedl, že hraniční přechody jsou na nejvyšší úrovni za posledních 20 let. 

Demi Lovato o drogové závislosti  

Otevřít v galerii (5)
Demi Lovato
Demi Lovato Zdroj: Profimedia

Demi Lovato se po předávkování v roce 2018 otevřela o své dlouhé cestě k uzdravení. Po odhalení, že byla slepá, když se probudila v nemocnici, ve svém dokumentu “Dancing With The Devil” popisuje osmadvacetiletá zpěvačka další účinky, které jí předávkování způsobilo.  

Přiznala například, že si dlouhou dobu neviděla na své boty kvůli slepým ohniskům vidění. Mimo jiné v dokumentu prozradila, že prodělala tři mrtvice, infarkt a utrpěla mozkové poškození. Podle slov lékařů nechybělo mnoho, údajně pět až deset minut, a Lovato by to nepřežila.  

“Kdyby mě někdo nenašel, nebyla bych tu. Jsem vděčná za to, že tu dnes sedím. Poprvé v životě jsem musela v podstatě zemřít, abych se probudila,“ 

říká Lovato v dokumentu.  

To je od nás z Ranního ptáčete vše, přejeme vám dobré ráno a krásný víkend. Vzpomeňte si na slova Jima Rohna: 

“Štěstí není náhodou, ale naší volbou.”   

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze