Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Maciuchová slaví kulatiny. První Afroameričan mezi kardinály. USA má 13 milionů nakažených

Kateřina Ostrejšová
29. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Maciuchová s cenou TýTý.

Česká herečka a milovaná paní učitelka z nekonečného seriálu Ulice, Hana Maciuchová, dnes slaví 75. narozeniny. “Černé léto” v Austrálii pokračuje i letos, teploty včera dosáhly neuvěřitelných 45 stupňů Celsia. Situace s koronavirem se v USA nelepší, během šesti dnů přibylo více jak milion nakažených.  

Paní Herečka slaví 75. narozeniny  

Otevřít v galerii (5)
Herečka Hana Maciuchová.
Herečka Hana Maciuchová. Zdroj: profimedia.cz

Definicí herečky, která stárne s grácii a fanoušci ji na obrazovkách zbožňují. Taková je Hana Maciuchová. Narodila se v roce 1945, pozornost diváků jí provázela díky televizním rolím od sedmdesátých let, k vrcholu popularity dospěla herečka nezvykle pozdě - ve více než šedesáti letech.  

V roce 1971 přestoupila do Divadla na Vinohradech, kde má angažmá dodnes. Její první zlomová role byla v Krakonošských pohádkách jako Anče (1974-1984). Později se to začalo postupně nabalovat - Chalupáři (1975), Nemocnice na kraji města (1977-1981). Díky roli Olinky v seriálu Žena za pultem ji dokonce přišlo více jak 40 žádostní o ruku. 

Nejvýznamnější televizní rolí za poslední léta byla jednoznačně Miriam Hejlová v nekonečném českém seriálu Ulice (od 2005), kde hrála více jak deset let. Třikrát bodovala v anketě o nejoblíbenější tváře televizních obrazovek a cenu TýTý (2007, 2008 a 2009). Učitelku Miriam v jejím podání diváci prostě zbožňovali!  

Noví kardinálové, včetně prvního Afroameričana  

Otevřít v galerii (5)
Papež František.
Papež František.Zdroj: profimedia.cz

Papež František včera dosadil 13 nových kardinálů, včetně prvního Afroameričana. Ten si drží vysokou hodnost, což má dobrý vliv na papežovu skupinu, která později zvolí jeho nástupce.  

Ceremoniál, při kterém byli dosazováni, je znám jako konzistoř. Kvůli pandemii Covid-19 byl ale výrazně zúžen. Místo obvyklých tisíců bylo do Baziliky svatého Petra povoleno pouze 10 hostů každého z kardinálů. Devět z třinácti je mladších 80 let a podle církevního práva mají oprávnění pro vstup do tajné konkláve, aby si po smrti Františka nebo jeho rezignaci vybrali mezi sebou dalšího papeže.  

Byla to Františkova sedmá konzistoř od jeho zvolení v roce 2013. Dosud jmenoval 18 kardinálů z převážně vzdálených zemí, které doposud svého zástupce neměli. Včera například dosadil první zástupce z Bruneje a Rwandy.  

"Černé léto" v Austrálii 

Otevřít v galerii (5)
Opera ve městě Sydney.
Opera ve městě Sydney. Zdroj: pixabay.com/pattyjansen

Části Austrálie, včetně největšího města Sydney, zaznamenaly nejteplejší listopadovou noc. Vysoké teploty přiměly úřady k úplnému zákazu ohně. Teploty v Sydney se včera pohybovaly kolem 40 stupňů Celsia, oblasti západního Nového Jižního Walesu, Jižní Austrálie a severní Viktorie se vyšplhaly na neuvěřitelných 45 stupňů Celsia.  

Navíc se očekává, že teploty dnes výrazně klesat nebudou. Meteorologický ústav navíc předpovídá šestidenní vlnu veder pro části severního Nového Jižního Walesu a jihovýchodního Queenslandu. Austrálie zažila dlouhá léta už minulý rok, které předseda vlády Scott Morrison nazval “Černé léto”. Doprovázely ho totiž intenzivní požáry, při nichž bylo spáleno téměř 12 milionů hektarů, zabito 33 lidí a odhadem 1 miliarda zvířat. 

Byt na pronájem Praha 1 - 128m
Byt na pronájem Praha 1 - 128m, Praha 1

USA má 13 milionů případů COVID-19 

Otevřít v galerii (5)
Lidi v tramvaji s rouškami.
Lidi v tramvaji s rouškami. Zdroj: pixabay.com/theOtherKev

Podle údajů z Univerzity Johna Hopkinse USA překročilo hranici 13 milionů případů koronaviru. Pouhých šest dní poté, co bylo číslo na 12 milionech. Odborníci z oblasti veřejného zdraví varovali, že by to mohla být nejsmrtelnější vlna, kterou Spojené státy zatím zažily. Centra navíc varovala, že velký počet případů šíří lidé, kteří nevykazují žádné příznaky.  

“Lidé, kteří se cítí dobře a nemusí si být vědomi své nakažlivosti pro ostatní, pravděpodobně tvoří více než 50 procent přenosů COVID-19,”  

uvedlo Centrum pro kontrolu a prevenci. Odborníci se také obávají, že letošní Den díkuvzdání by mohl být extrémně šířícím svátkem, kdy lidé cestují, aby viděli rodinu a přátelé. Poslední údaje zaznamenaly 205 tisíc nových případů koronaviru za den. 

„Právě teď, když vidíme exponenciální růst případů a možnost přemístit nemoc nebo infekci z jedné části země do druhé, vede k našemu doporučení vyhnout se cestování v tuto chvíli,“ 

uvedl Dr. Henry Walke, COVID-19 manažer v Centru pro kontrolu a prevenci.    

Online petice za odstranění herečky z Aquaman 2 

Otevřít v galerii (5)
Herečka Amber Heard.
Herečka Amber Heard.Zdroj: profimedia.cz

Online petice za odstranění herečky Amber Heard z filmu Aguaman 2 dosáhla více než 1,5 milionu podpisů. Protest přišel hned poté, co byl hereččin bývalý manžel Johnny Depp odvolán z role ve filmu Fantastická zvířata, kvůli dlouholetým sporům právě s Amber Heard.   

Petice chce stejný konec i pro Amber Heard, která ztvárňuje postavu Mery. Uvádí, že od rozvodu s Deppem se ustavičně snažila zničit jeho život v Hollywoodu. Petice tvrdí, že lhala o svém obvinění z domácího násilí.  

"Muži jsou stejně jako ženy také oběťmi domácího násilí. To je třeba uznat a přijmout opatření, která zabrání tomu, aby zábavní průmysl oslavoval známého násilníka. Udělejte správnou věc. Odeberte Amber Heard z Aquaman 2,“ 

stojí v petici.  

To je od nás zatím všechno, užijte si poslední den tohoto týdne a vyrazte třeba na delší procházku, protože jak řekl francouzský filozof René Descartes: 

„Jedině příroda dělá velké věci zadarmo.“

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze