Top hledané
Výsledky (0)
Francouzský prezident nutně potřebuje zajistit dodávky paliva pro jaderné elektrárny.

Ranní ptáče: Macron chce rozehrát mocenskou hru s nukleárním palivem. Izrael bombardoval uprchlický tábor, zabit byl velitel Hamásu

Radim Červenka
01. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Emmanuel Macron

Emmanuel Macron vyráží do Kazakstánu a Uzbekistánu, kde chce zajistit dodávky uranu pro francouzské jaderné elektrárny. V Pásmu Gazy pokračovalo izraelské bombardování. Zabit měl být jeden z velitelů Hamásu se svými bojovníky, útok doprovázely desítky civilních obětí. Na největší křesťanské univerzitě v USA docházelo k podvodům na studentech doktorských programů a škola musí zaplatit mnohamiliónovou pokutu.

Macron chce posílit mocenský vliv Francie prostřednictvím jaderného paliva

Kazachstán a Uzbekistán čeká návštěva francouzského prezidenta, který by se zde rád domluvil na dodávkách uranu pro jaderné elektrárny. Francie patří k zemím s největším podílem jaderné energie na energetickém mixu. Doposud nejvíce uranové rudy, suroviny využívané k jaderné reakci, dodával do zemí Evropské unie Niger a Rusko. Kvůli zhoršující se geopolitické situaci se však nejedná o spolehlivé partnery. Evropské země omezují dodávky uranu z Ruska, i když se na něj prozatím nevztahují sankce. V Nigeru se dostala k moci vojenská chunta a nad spolehlivostí této země visí otazníky.

Zmíněné asijské země, které bývaly součástí Sovětského svazu, jsou v současnosti pod silným politickým vlivem Ruska a Číny. Francie by navázáním ekonomických vztahů mohla vrazit klín do této geopolitické dominance posílením vazeb na tamější uranový průmysl. Šéf státního Kazatompromu Jerzhan Mukanov řekl serveru Politico, že cítí vzrůstající zájem z Evropy a zamýšlí stát se zásadní dodavatelem do Evropy.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Izrael během bombardování zabil velitele Hamásu a desítky Palestinců

Podle Izraelců byl v jednom z uprchlických táborů zabit velitel Hamásu Ibrahim Biari a dalších jedenáct bojovníků. Útok měl také způsobit kolaps v podzemních tunelech v oblasti, kde se měli nacházet další bojovníci teroristické organizace a desítky jich měly přijít o život. V oblasti se nacházelo velké množství civilistů a zabito jich mohlo být přibližně 50.

Mluvčí Hamásu Hazem Quassem podobný vývoj události popřel. Žádný seniorní člen Hamásu podle něj zabit nebyl a Izrael o útocích na bojovníky hovoří pro to, aby zakryl velké množství civilních obětí během bombardování Pásma Gazy. Přestože Izrael vyzval Palestince k evakuaci severní části Gazy, mnozí zde stále zůstávají, informuje agentura Reuters.

Otevřít v galerii (3)
Bombardování Gazy
Bombardování GazyZdroj: Profimedia

Největší křesťanská univerzita v USA obdržela astronomickou pokutu 

Téměř 38 miliónů dolarů (cca 760 miliónů korun) musí zaplatit křesťanská Grand Canyon University, kterou navštěvuje na 100 000 studentů a je tak největší křesťanskou institucí svého druhu v zemi. Měla se dopustit podvodného jednání právě směrem ke studentům, co se týče výše plateb za studium. To je na vysokých školách v USA zpravidla zpoplatněno.

Podle amerického Ministerstva školství mělo být podvedeno na 7 500 studentů studujících v doktorských studijních programech. Absolventi nejvyššího akademického studia měli zaplatit 40 000 až 49 000 dolarů, ovšem podle zjištěni ministerských úředníků 78 % z nic zaplatilo na cestě k titulu o 10 000 až 12 000 dolarů více. Ty si univerzita naúčtovala za speciální kurzy nutné k dokončení dizertační práce. Představitelé Grand Canyon University vinu popírají a chtějí se pro rozhodnutí odvolala, píše agentura AP.

Otevřít v galerii (3)
Univerzity v USA
Univerzity v USAZdroj: Pixabay

Většina Rusů by podpořila Putina v ukončení války

Podle průzkumu veřejného mínění nezávislé společnosti Levkada až 70 % ruských občanů by podpořila prezidenta Vladimira Putina v rozhodnutí ukončit válku na Ukrajině. Pokud by však součástí míru bylo navrácení okupovaných území zpět Ukrajině, bylo by pro konec války 34 % Rusů.

Veřejné mínění je poměrně vyrovnané v otázce, zda-li by bylo dobré nikdy invazi na Ukrajinu nepodniknout, pokud by se mohli vrátit do minulosti: 41 % dotázaných odpověděla, že by invazi nikdy neprovedla a 43 %naopak uvedlo, že by bylo pro invazi. Počínání armády podporuje 76 % oslovených Rusů, informovala na svém webu agentura ČTK.

Otevřít v galerii (3)
Obyvatelé v Moskvě
Obyvatelé v MoskvěZdroj: Pixaby

 

Zdroje. reuters.com, apnews.com, politico.eu, ČTK

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: